Seat Cordoba II - typowe usterki

17.07.2012, 18:53 przez konrad

Seat Cordoba II to auto ciekawe pod względem stylistycznym. Ciekawie poprowadzone linie nadwozia, drapieżne reflektory z przodu i tyłu (w wersji po faceliftingu), do tego ciekawa paleta kolorów – jeśli chodzi o design, absolutnie nie ma się do czego przyczepić. Samochód nawet za kilkanaście lat będzie jeszcze ciekawie wyglądał. Nic zatem dziwnego, że na rynku wtórnym istnieje dość duże zainteresowanie tym modelem. Powodowane jest ono często przynależnością Seata do koncernu VW. 

Auto zadebiutowało w salonach w 2003 roku (rok po premierze Seata Ibizy III, bo tak naprawdę Seat Cordoba jest wersją sedan popularnej Ibizy). Samochód w Europie był sprzedawany do 2008 roku. W 2006 w czasie faceliftingu samochód został wyposażony w nowe światłą a poza tym dokonano w nim niewielu kosmetycznych zmian. Z racji przynależności Seata do koncernu Volkswagena, konstrukcja samochodu została oparta o płytę podłogową 9N, z której korzysta także Polo i Fabia. 

Seat montował w Cordobie silniki benzynowe o czterech pojemnościach: 1.2l (moc od 64 do 69KM), 1.4l (75-100KM), 1.6l (100-105KM) i 2.0 (115KM). Wielbiciele jednostek wysokoprężnych mogą wybierać pomiędzy trzema silnikami: 1.4TDI (68-75KM), 1.9SDI (64KM) i 1.9TDI (100-131KM). Na rynku znaleźć można auta z trzema rodzajami skrzyń biegów: pięciobiegową manualną, sześciobiegową manualną i czterobiegową automatyczną. 

Przy zakupie auta warto pamiętać, że najmniejszy silnik 1.2litra pomimo małej pojemności ma bardzo duży apetyt na paliwo. W dodatku jest słaby, a zastosowany w nim metalowy łańcuch rozrządu rozciąga się i przeskakuje. Awaryjne mogą być także napinacze łańcucha. Wymiana łańcucha rozrządu będzie sporo kosztować. Pozostałe silniki benzynowe są znacznie mocniejsze i pozwalają na znacznie większą dynamikę, przy niewiele większym zużyciu paliwa niż silnik 1.2. Oczywiście także nie są wolne od wad. W silniku 1.4 dochodzi do zamarzania odmy, co może doprowadzić do zatarcia silnika. Wspólną wadą wszystkich silników benzynowych, zastosowanych w Cordobie, są awarie cewek zapłonowych. Użytkownicy skarżą się także na wskazania komputera diagnostycznego, który pomimo nie odpalania silnika, nie wskazuje żadnych błędów. Powodem nieodpalania może być częsta awaria modułu zapłonowego. Psują się także alternatory i przepustnice. 

Wśród silników wysokoprężnych godna polecenia jest jednostka 1.9SDI, która z całej gamy będzie najmniej awaryjna i ma mały apetyt na paliwo. Nie ma oczywiście nic za darmo, albowiem silnik jest dość słaby. Ale z pewnością będzie wystarczający dla kierowców spokojnie poruszających się po drogach. Silnik 1,4TDI boryka się z luzem osłony na wale korbowym. Może to w krótkim czasie doprowadzić do poważnego uszkodzenia jednostki napędowej. Obydwie jednostki TDI mają bardzo duży apetyt na olej, co znacząco podraża koszty użytkowania. Ponadto można być pewnym, że w obydwu jednostkach dojdzie do kosztownych awarii turbosprężarki czy dwumasowego koła zamachowego. 

czytaj dalej »

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Premiery

Aktualności

Copyright © 2020 CR PLUS Sp. z o.o.