x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test Citroena Berlingo – model wciąż zaskakuje uniwersalnością

03.09.2013, 22:26 przez Bogusław Korzeniowski

Motoryzacja cały czas jest w stanie rozwoju. Dotyczy to zarówno wykorzystywania znanych wcześniej rozwiązań, które dzięki zaawansowanej technologii otrzymały ulepszone i pełniejsze wykorzystanie, jak i wprowadzenie nowych systemów.

W tym pierwszym przypadku warto wspomnieć m.in. o światłach doświetlających zakręty, czy systemie składania dachu CC. Światła takie (tak powszechne obecnie w produktach wielu firm) to bowiem pomysł wprowadzony w latach 50-tych w legendarnym Citroenie DS.

System zamykania dachu (obecnie oferowany m.in. w Peugeot, Mercedesie, czy Lexusie) po raz pierwszy pojawił się zaś przed II wojną w modelu Peugeot Eclipse. Zupełnie nowymi rozwiązaniami są za to zmiany zachodzące w wykorzystaniu samochodów i związane z tym tworzenie nowych kategorii. Przykładami takich zmian są m.in. typoszeregi Van, Minivan, wersje SUV, a w klasie modeli użytkowych wersje kombi-van.

Zanim powstały „kombi-vany”, modele transportowe były uszeregowane bardzo prosto: duże modele ciężarowe, wersje dostawcze (np. Ducato, czy Citroen C25) i małe modele, które powstały na bazie wersji osobowych (np. Fiat Fiorino, Citroen C15). Tak więc do transportu towarów z hurtowni do sklepów służyły samochody dostawcze, a małe wersje były pomocne przy przemieszczaniu między prywatnymi sklepami jednego właściciela, oraz jako „podręczny magazyn” dla ekip remontowych. Jednakże coraz intensywniejszy rozwój prywatnej działalności i małych sklepów oraz ograniczenia w transporcie miejskim dużymi modelami sprawiały, że zaczęło brakować jednego typoszeregu.

Musiał on spełniać walory pojazdu jeżdżącego w mieście (a więc poręczność w ruchu miejskim oraz bezproblemowy wjazd do parkingów podziemnych), a przy tym mieć dość dużą przestrzeń ładunkową, aby zapewnić przewóz ładunków. Właśnie taka była koncepcja powstania modeli Berlingo/Partner, których premiera odbyła się jesienią 1996 podczas salonu samochodowego w Hannowerze. Model doskonale został przyjęty na rynku i stał się dla wielu osób pomocnikiem w pracy i czasie wolnym, gdyż oferował zarówno przestrzeń bagażową jak modele dostawcze, ale też komfort jazdy zbliżony osobówkom. Mimo komfortu podróży podobnego do wersji osobowych, jest to jednak model dostawczy. Stąd też, po liftingu jaki mieliśmy w roku 2002, na następcę Berlingo musieliśmy poczekać aż do roku 2008. Wtedy to wyjechał na drogi model oznaczony Berlingo II. On jednak otrzymał modernizację tak szybko jak w wersji osobowej (po czterech latach w roku 2012). Właśnie ten model mamy okazję prezentować.

Karoseria – z dostawczego tylko gabaryty

Należy przyznać, że od czasu prezentacji pierwszej generacji Berlingo, do chwili gdy zaprezentowano drugą generację pojazdu, w motoryzacji zaszły kolejne zmiany. Były one zresztą wynikiem powstania tej klasy samochodów. Okazało się bowiem, ze duże wersje kombi (jak VW Passat, Opel Omega, Citroen Xantia) przestały spełniać swe zadania modeli stosowanych zarówno do pracy przy przewozie pakunków do małych sklepów odzieżowych, jak i jako modele rodzinne. Kombi zrobiły się obecnie elitarnymi wersjami osobowymi dla ludzi ceniących wypoczynek, a dotychczasowe walory tych modeli przejęły osobowe wersje kombi-van. Stąd też berlingo drugiej generacji zaprojektowano z większym uwzględnieniem walorów estetycznych, niż było to w pierwszej wersji. To dlatego zaakcentowano przednie lampy i ogromne logo firmy, charakterystyczny wlot powietrza w zderzaku i chromowane elementy przy obramowaniu świateł przeciwmgielnych i wlotu powietrza. Model nie może bowiem być bezdusznym dostawczakiem, ale ma być czymś w formie osobowego Vana z łatwym wykorzystanie przy przewozie towarów. O charakterze vana świadczy nie tylko zarys przedniej partii nadwozia. Także ogromna przestrzeń przeszklona z boku i relingi dachowe są czymś więcej niż dodatkami dla wersji dostawczej.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Do kawy
Test: Mercedesa CITANa - sukces wskazuje... nauka
brak komentarzy
Testy samochodów
Test Fiat Doblo - partner w czasie wolnym i w pracy
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.