x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Audi Sport quattro concept

09.09.2013, 13:44 przez Paweł

Quattro znaczy Audi, a Audi znaczy quattro – marka i technologia tworzą nierozerwalny związek. Z okazji trzydziestej rocznicy powstania modelu Sport quattro, na Międzynarodowej Wystawie Motoryzacyjnej IAA 2013 we Frankfurcie nad Menem, Audi zaprezentuje jego następcę. Pojazd koncepcyjny Audi Sport quattro concept, ze swoją niezwykłą stylistyką coupé i napędem hybrydowym typu plug-in o mocy systemowej 515 kW (700 KM), to prawowity kontynuator tradycji quattro. 

Quattro to coś więcej niż rozwiązanie techniczne – to filozofia. Pojęcie to jest symbolem bezpiecznej i sportowej jazdy, wysokich kompetencji technicznych i dynamicznego stylu życia. Od debiutu tzw. pre-quattro w roku 1980, Audi sprzedało ponad pięć milionów samochodów z napędem na cztery koła, więcej niż jakikolwiek inny producent aut klasy premium. Zalety koncepcji napędu quattro i jego sukcesy w sporcie motorowym znane są od ponad trzech dziesiątków lat.

Legendarnym Audi w którym zastosowano taki rodzaj napędu było Audi Sport quattro, debiutujące na IAA w 1983 roku. Pierwotnie stworzono je jako model homologacyjny do udziałów w Rajdowych Mistrzostwach Świata WRC. Dzięki mocy 225 kW (306 KM) i wielu nowinkom technicznym, w owych czasach model ten uznawany był za supersportowy. Krótki rozstaw osi ułatwiający manewrowanie, podkreślał charakterystyczny wygląd Audi Sport quattro. Pojazd, z założenia stworzony do zmagań sportowych, na trwałe zapisał się historii sportu motorowego. Walter Röhrl, z dużą przewagą wygrał w nim wyścig na szczyt Pikes Peak w Kolorado, w roku 1987.

Nowe Quattro łączy tradycję z teraźniejszością  Zwisy są krótkie, proporcje wyważone, aczkolwiek sportowe. Przy rozstawie osi 2784 mm, długość pojazdu wynosi 4602 mm. 1964 mm czyni ów dwudrzwiowy model bardzo szerokim, a 1386 mm od ziemi do czubka dachu - niezwykle niskim.

Dzięki napędowi hybrydowemu, Audi Sport quattro to coupé o zapierającej dech w piersi dynamice.  Funkcję silnika spalinowego spełnia tu czterolitrowa jednostka V8 z podwójnym doładowaniem biturbo. Generuje ona moc 412 kW (560 KM) i moment obrotowy 700 Nm. System zarządzania cylindrami cylinder on demand (COD), który przy obciążeniach częściowych odłącza cztery cylindry, a także system Start-Stop sprawiają, że ten ośmiocylindrowy silnik o głębokim brzmieniu jest niezwykle efektywny.

Pomiędzy silnikiem benzynowym TFSI, a skrzynią biegów zamontowano tarczowy silnik elektryczny o mocy 110 kW i momencie obro towym 400 Nm. Potrzebną do funkcjonowania energię pobiera z chłodzonego cieczą akumulatora litowo-jonowego, mogącego zmagazynować 14,1 kWh. Na nałądowanych do pełna akumulatorach samochód może przejechać dystans 50 km.  Kiedy silnik benzynowy V8 i silnik elektryczny pracują razem, ze startu zatrzymanego do 100 km/h Audi Sport quattro concept przyspiesza w 3,7 sekundy. Tak samo jak silne samochody sportowe Audi. Jego maksymalna prędkość wynosi 305 km/h. 

Podobne artykuły

Finanse
Ubezpieczenie OC Proama
brak komentarzy
Testy samochodów
Test: Audi A3 Sportback 2.0 TDI - Better Faster Stronger
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.