Seat Altea - typowe usterki

17.07.2012, 18:53 przez konrad

Seat Altea pojawił się w salonach samochodowych w 2004 roku. To dość ciekawy stylistycznie minivan, który zdecydowanie może się podobać. Styl auta określa się często jako rodzinny i równocześnie sportowy minivan, czyli mówiąc bardziej przystępnym językiem, coś w rodzaju auta rodzinnego dla młodych rodzin. 

W roku 2009 samochód przeszedł lifting nadwozia, które najbardziej widocznymi skutkami są zmiany kształtu reflektorów. W 2006 roku Seat wprowadził do oferty nieco większy model nazwany Altea XL. Jest on nieco dłuższy (o 18,7 centymetra) od standardowego i ma większy bagażnik. Inną, bardzo rzadko spotykaną wersją jest Altea Freetrack, ustylizowana bardziej na auto terenowe, poprzez zastosowanie kilku specjalnych elementów nadwozia (zderzaków i błotników), opcjonalny napęd na cztery koła oraz trzy rodzaje napędu: dwulitrowy, benzynowy TFSI o mocy 200KM, oraz dwie wersje dwulitrowego TDI o mocy 140 i 170KM. 

Co można znaleźć pod maską standardowego modelu Altea? Wśród silników benzynowych są to jednostki 1.2 TSI (105KM), 1,4 (86KM), 1,4 TSI (125KM), 1.6 (102KM), 1.8TSI (160KM) 2.0 FSI (150KM) oraz 2.0 TFSI (211 i 200KM). Wśród silników diesla montowano jednostki TDI 1.6l (105KM, z listwą common rail) 1.9l (105KM), oraz silniki dwulitrowe (136KM, 140KM 8V, 140KM 16V i 170KM). W samochodzie montowano cztery rodzaje skrzyń biegów: pięcio i sześciobiegowe skrzynie manualne oraz sześcio i siedmiobiegowe dwusprzęgłowe skrzynie automatyczne DSG. 

Które jednostki mogą niemile zaskoczyć? Silnik o najmniejszej pojemności 1.2TSI ma wysokie spalanie, niską moc i generuje problemy, kosztowne problemy z napinaczem łańcucha (jest tu stosowany zamiast paska rozrządu), co wiąże się z koniecznością wymiany całego rozrządu. Problemy z łańcuchem i napinaczem tyczą się zresztą całej rodziny TSI. W przyszłości mogą pojawić się problemy z turbinami. Najmniej problemów w gamie silników benzynowych powinien sprawiać silnik 1.6, który z jednej strony ma wystarczającą moc do poruszania autem (czego nie da się powiedzieć o 1.4 86KM) a z drugiej ma najprostszą konstrukcję. Problemy w autach z większym przebiegiem sprawiać może jedynie sporadycznie osprzęt silnika – alternator i elementy zapłonu. 

Wśród silników wysokoprężnych najmniej awaryjna będzie znana jednostka 1,9 TDI. Nie znaczy to, że nie będzie w niej awarii, ale ich naprawa będzie taniej kosztować. A całą gamę diesli TDI będą trapić tradycyjne problemy, takie jak pękające koło dwumasowe (problemy mogą zaczynać się już po przebiegu 30000 kilometrów, a często zdarzały się o wiele wcześniej), zacierająca się turbosprężarka czy psujący się przepływomierz powietrza. To wszystko bardzo drogie naprawy, stawiające pod znakiem zapytania ekonomiczność takiego auta. 

czytaj dalej »

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Premiery

Aktualności

Copyright © 2020 CR PLUS Sp. z o.o.