Seat Toledo II - typowe usterki

17.07.2012, 18:53 przez konrad

Polacy kochają rodzinne sedany o w miarę spokojnych liniach nadwozia. Kiedy jeszcze sedan jest produkowany przez Volkswagen Group, można już być pewnym jego rynkowego sukcesu. I tak właśnie było z Seatem Toledo Mk2. 

Druga wersja wygląda zdecydowanie lepiej od kanciastego pudła pierwszej wersji. Trudno tu doszukiwać się większego piękna. Samochód jest po prostu niezły. Nic zatem dziwnego, że także i na rynku wtórnym cieszy się sporym zainteresowaniem. 

Z racji przynależności Seata do Volkswagen Group, Toledo Mk2 wykorzystuje w swojej konstrukcji bardzo wiele elementów Volkswagena Golfa IV i Audi A3, od płyty podłogowej poczynając a na silnikach i innym wyposażeniu kończąc. Bliźniaczym autem dla Toledo Mk2 jest Leon, sprzedawany jako inny model, ale tak naprawdę będący wersją hatchback modelu Toledo Mk2. 

Seat Toledo Mk2 był produkowany w latach 1998 – 2004 i takie modele można teraz znaleźć na rynku wtórnym. W produkcji znajdowało się wiele wersji silnikowych, które współpracowały z trzema wersjami skrzyni biegów: pięcio albo sześciobiegową manualną i czterobiegowym automatem. A wśród silników benzynowych znaleźć można następujące wersje: 1.4l (75KM),. 1.6l (101 i 105KM), 1.8l (20V – 125KM i 20VT 180KM) oraz najmocniejsze 2.3l V5 (150 i 170KM). W wersjach wysokoprężnych montowano znane silniki 1.9 TDI (90KM, 110KM oraz 130 i 150KM wyposażone w pompowtryskiwacze). 

Pierwszy problem przy kupnie auta to oczywiście wybór wersji silnikowej, dlatego warto poznać minusy każdej z nich. Wiele osób zdecyduje się na wybór wersji z silnikiem wysokoprężnym, licząc na spore oszczędności przy dystrybutorze. Rzeczywiście, auto nie spali wiele ropy, ale do kosztów eksploatacji trzeba doliczyć spory apetyt na olej oraz bardzo kosztowne awarie, jakie będzie generować silnik TDI, mający za sobą spory przebieg (a nikt nie kupuje diesla po to, żeby stał w garażu, zwłaszcza za granicą). Zatem tu trzeba się liczyć z bardzo kosztownymi wymianami pompowtrysków (wersje 130 i 150KM), regeneracją bądź wymianą zacierającej się turbosprężarki oraz z awariami koła dwumasowego i przepływomierza powietrza. Warto pamiętać o tym, że im większa moc silników TDI, tym większe ryzyko wystąpienia wymienionych wyżej awarii. 

W przypadku silników benzynowych, montowanych w Seacie Toledo, warto pamiętać o tym, że awariom ulega w nich osprzęt silnika, a w szczególności alternatory, cewki zapłonowe, przewody wysokiego napięcia i rozruszniki. Wersji 1.4 zimą grozi zamarzanie odmy, powodujące wyrzucanie oleju z silnika i mogące doprowadzić go do zatarcia. W mocniejszych silnikach 1.6 i 1.8 (co ciekawe zużywają niewiele więcej paliwa od silnika 1.4) dodatkowym słabym punktem są pompa cieczy chłodzącej i pasek rozrządu. Silniki 2.3 są bardzo kosztowne w utrzymaniu i jedynie ASO będzie mogło sobie poradzić z ich obsługą. 

czytaj dalej »

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Premiery

Aktualności

Copyright © 2020 CR PLUS Sp. z o.o.