x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test Opla Cascada – wspaniały czteroosobowy kabriolet…

01.10.2013, 16:07 przez Bogusław Korzeniowski

Kiedy w sierpniu zaproponowano mi test tego modelu, nie wahałem się ani chwili i wybrałem najbliższy dostępny termin. Wypadało to w połowie września, więc w okresie „złotej polskiej jesieni”. W marzeniach widziałem już jadący z odkrytym dachem pojazd, a wokół kolorowe jesienne liście. Jednakże pogoda spłatała mi psikusa. Mając kabriolet do testu przez jeden tydzień, jeździłem z okrytym dachem gdy była taka możliwość, a w pozostałe sześć dni – dach był zamknięty. Ta pogoda pozwoliła jednak poznać kabriolet Opla od drugiej strony.

Karoseria zawsze twarzowa

Największym problem stylistów projektujących nadwozie kabrio jest stworzenie bryły która będzie efektowna zarówno bez dachu, jak i z zamkniętą przestrzenią nad głowami. Kabrio jest przecież modelem w którym musi zostać wyeksponowana przednia partia, odpowiednio pochylone szyba, a tył musi być odpowiednio zaakcentowany płaską powierzchnią klapy bagażnika. Co innego wersja w której nad przestrzenią pasażerką mamy dach. W tym wypadku tylna partia nadwozia powinna być masywna i ciężka, a to jest m.in. wynikiem linii dachu opadającej jak najbliżej krawędzi bagażnika. To pogodzenie dwóch stylów niestety bardzo często się nie udaje. W przypadku „ucięcia” dachu wersji coupe i „wyprostowaniu” bryły bagażnika, nie udaje się bowiem zbudować dachu nakładanego, aby kabriolet z zamkniętym dachem sprawiał wrażenie coupe.

Stylistom Opla ta trudna sztuka udała się jednak idealnie.

Gdy mamy dach schowany w bagażniku, wówczas oczom patrzącym ukaże się kabriolet będący kwintesencją stylu rodzinnego modelu bez dachu: dynamiczna linia maski i szyby przedniej, duża przestrzeń pasażerska i charakterystyczna plaska pokrywa bagażnika. Gdy jednak dach jest zamknięty, wówczas na części bagażnika umieszczona jest tylna szyba (nie jest to pleksi, ale normalna szyba), a bagażnik jest idealnie wyprofilowany jak w rasowym coupe. Warto także wspomnieć jak rozwiązano elektryczne chowanie dachu. Składa się on jak w wersjach z metalowym dachem typu CC (w Oplu model z takim dachem nosił nawę Astra TwinTop), ale w bagażniku nie ma zasłonki sugerującej dokąd sięga umieszczony tam dach. Zamiast niej musimy jednak pociągnąć w bagażniku górną płytę maskującą bagażnika (coś jakby jego podsufitkę) i ona ułoży się w „pudełko”. W efekcie mamy płaską przestrzeń na walizkę od połowy bagażnika do foteli (jak w wersjach CC), ale dodatkowo przed złożone tak pudełko, możemy postawić stojący neseser. To pudełko stworzone w bagażniku jest efektem tego, że dach nie chowa się w płaszczyznach, ale składa się gdyż jest z miękkiej tkaniny na stelażu. Aby złożyć dach należy tylko pociągnąć przycisk między fotelami, a szyby zostaną uchylone, pokrywa bagażnika uchyli się, aby schować tam złożony stelaż. Wcześniej jednak niezbędne jest stworzenie w bagażniku  „pudełka”, aby ograniczyć możliwość uszkodzenia stelażu, a równocześnie zablokować czujniki ograniczająca otwieranie. Ponieważ jednak nie miałem okazji rozkoszować się jazdą z wiatrem we włosach (co było poniekąd efektem deszczowej pogody, a poniekąd posiadaniem nienachalnej fryzury), zwróciłem uwagę na zagospodarowanie wnętrza.

Komfort wnętrza

Opel Cascada jest modelem przeznaczonym dla specjalnego (zamożnego) klienta, stąd też nie jest oferowany w tańszych wersjach wyposażeniowych. Jedyne ukompletowanie jakie dostępne jest w ofercie cennikowej to COSMO, mające w wyposażeniu seryjnym: dwustrefową klimatyzację, tempomat, czujniki parkowania, elektryczny podajnik pasów, przednie fotele sportowe, tapicerkę skórzano-materiałową, podgrzewane fotele, światła tylne typu LED itd. W naszym przypadku dodatkowo mieliśmy skórzane fotele (opcja za 6500 zł), elektryczne sterowanie foteli (opcja za 2800 zł), reflektory bi-ksenonowe z systemem AFL (opcja za 5200 zł), najdroższą nawigację kosztującą 4100 zł czy lakier metalizowany (to opcja kosztująca 2200 zł).

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Premiery
Opel Cascada – zapowiedź lata w Polsce
brak komentarzy
Aktualności
Cascada – Opel (Vauxhal) produkowany tylko w Polsce
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.