Kia Sportage II - typowe usterki

17.07.2012, 21:17 przez konrad

Druga generacja Kii Sportage zadebiutowała w salonach samochodowych w 2004 roku. Auto zdecydowanie odróżniało się od swojego poprzednika. Straciło jednak typowo terenowy wygląd, do jakiego nawiązywała pierwsza generacja Sportage. Stało się bardziej miejskie, mniej charakterystyczne, bardziej udomowione niż uterenowione. Ale, co najważniejsze, producent w drugiej generacji auta zadbał o znacznie lepszą niezawodność samochodu, bo pierwsza generacja Sportage psuła się na potęgę. Samochód kusił nabywców w salonach całkiem niezłymi osiągami i atrakcyjną ceną, o co najmniej kilkanaście tysięcy niższą od konkurencji. 

Nie ma jednak nic za darmo. Kupujący Kię Sportage II narzekali na problemy z serwisem, dość drogie części zamienne i co najgorsze, bardzo długie oczekiwanie na ich dostawę. W wielu przypadkach długa gwarancja oczekiwała się fikcją. Produkcję samochodu zakończono w 2010 roku, kiedy to do sprzedaży weszła trzecia generacja Sportage o futurystycznym i bardzo ciekawym wyglądzie. Bliźniaczym autem dla Kii Sportage II jest Hyunday Tucson, z którym Kia dzieli wiele podzespołów, włącznie z gamą silników i płytą podłogową (z modelu Elantra). Nie mogłoby być zresztą inaczej, albowiem Kia i Hyunday to jeden koncern. 

Warto jeszcze wspomnieć o faceliftingu, który Sportage II przeszedł w połowie okresu produkcji. W jego ramach dokonano zmiany wyglądu grilla, przednich reflektorów, zderzaków, nadkoli i obręczy aluminiowych. Poprawiono także pracę układu kierowniczego, poprawiono pracę układu jezdnego (między innymi usztywniono amortyzatory) i poprawiono skuteczność hamowania poprzez wprowadzenie lepszych tarcz hamulcowych. 

Samochód dostępny był z jedną wersją nadwozia, jako czterodrzwiowy SUV. Jak wygląda gama silnikowa stosowana w modelu Sportage II? W wersji europejskiej (auto było także produkowane w Korei, Chinach, Ekwadorze i Rosji) stosowano dwa rodzaje silników benzynowych (2.0 i 2.7 litra V6) oraz jeden silnik wysokoprężny 2.0 CRDI. Z silnikami mogła współpracować jedna z trzech skrzyń biegów: pięcio i sześciobiegowa manualna lub czterostopniowy automat. 

Silniki benzynowe dość dobrze radzą sobie nawet w modelach o sporym przebiegu. Warto jedynie pamiętać o sporym zużyciu paliwa. Auto potrafi spalić dziesięć litrów na sto kilometrów w mieście, ale biorąc pod uwagę wielkość samochodu, nie jest to dużo. Najpopularniejszy silnik dwulitrowy dość dobrze współpracuje z instalacją gazową, dzięki czemu znacznie można zaoszczędzić na kosztach. W silnikach benzynowych zdarza się awaria czujnika wału korbowego. Mogą pojawiać się także problemy z alternatorami i modułami zapłonowymi.

czytaj dalej »

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.