x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test Fiata Panda z gazem: mistrz oszczędności

05.11.2013, 12:34 przez Bogusław Korzeniowski

Przebywając na początku lat 90-tych XX wieku w krajach Beneluxu po raz pierwszy spotkałem się z samochodami jeżdżącymi na gaz LPG. Zauważyłem wówczas trzy kategorie samochodów z taka instalacją. Po pierwsze instalacje gazowe montowano w samochodach dużych, które siłą rzeczy były paliwożerne jak Opel Record/Omega, czy Mercedes W123/W124. Założenie w tych modelach gazu dawało bowiem duże oszczędności, nie powodując ograniczenia własności dynamicznych (w konstrukcjach starszej generacji silników zawsze był bowiem pewien zapas mocy) i komfortu jazdy. Drugą kategorią były samochody kilkuletnie „o sportowych aspiracjach” jak Hondy Prelude, czy Ople Manta. Ich właściciel (z reguły osoby młode) mogły dać upust swej fantazji ułańskiej, nie rujnując przy tym budżetu. Trzecią grupą były zaś modele tanie i zużywające niewielkie ilości paliwa, a dzięki instalacji LPG będące prawdziwymi mistrzami oszczędności. Najbardziej zastanawiała mnie ta trzecia kategoria samochodów. O ile dwie pierwsze były bowiem chęcią realizacji swych marzeń przez osoby mniej zamożne, to wyciskanie „super-oszczędności” z modeli ekonomicznych wydawało mi się dziwne. Minęło jednak dwadzieścia lat. Poznałem trochę życia w jego poezji i prozie, a gdy dostałem do testów ekonomicznego Fiata panda z instalacją LPG, patrzyłem na niego nieco inaczej niż za młodu i nie szukalem jedynie wad

Panda fantastyczna bryła- niedoceniony maluch

Zanim zacznę pisać o plusach i minusach instalacji gazowej, muszę wspomnieć o modelu Fiat Panda. Wprawdzie o samochodzie było niedawno dość głośno w polskich mediach, ale jedynym powodem tego była produkcja modelu umieszczona w Pamiliano koło Neapolu, a nie w Tychach jak Pandy II. Całkowicie przemilczano natomiast walory użytkowe modelu. Tymczasem mimo przynależności do segmentu A (czyli wersji mini) pojazd robi naprawdę bardzo korzystne wrażenie pod względem ilości miejsca dla pasażerów i rozplanowania schowków. Osoba siedząca z przodu o wzroście ponad 180 cm nie czuje klaustrofobii i swobodnie wsiada/wysiada nie zahaczając głową o rant drzwi. Nieco gorzej jest z tyłu, gdyż tylna kanapa jest stosunkowo mała i zagłówek w oparciu nijak nie pasuje dla dużej osoby. Jednak musimy pamiętać, że Panda nie jest samochodem używanym przez  siatkarzy/koszykarzy jadących na treningi. Dla rodziny, albo dla osób jeżdżących samotnie jest to pojazd więcej niż wystarczający. Na dodatek nie jest to wersja „minimalistyczna” pod względem wyposażenia, ale model będący pełnoprawnym pojazdem o małych rozmiarach. Dokładnie na ten temat pisaliśmy już w teście porównującym maluchy Fiata i Skody. 

Panda fantastyczny silnik – niedoceniony, bo… za drogi

Także silnik, mimo swych minimalistycznych rozmiarów, robi bardzo pozytywne wrażenie. Dwa cylindry i pojemność 900 ccm wydają się reliktem minionej epoki. Jednakże pojazd jedzie bez problemów 160 km/h (katalogowo prędkość wskazano jako 177 km/h), przyspiesza w czasie ok. 11 sęk (katalogowo 11,2 sęk), a dodatkowo ma fantastyczną dynamikę na trasie (moment obrotowy to 145 Nm, czyli tyle ile dawniej miały silniki 1600 ccm). Dodatkowo model ten zużywa, przy bardzo energicznej jeździe poniżej 6 l/100km (katalogowo średnie zużycie 3,9 l/100 km), a jak sprawdzaliśmy przy bardzo oszczędnej jeździe w mieście (włączony przycisk ECO ograniczający moment obrotowy, i włączony system Start&Stop) pojazd spalił nam 4,9 l/100 km, co jest absolutnym hitem. To połączenie dynamiki i ekonomicznej jazdy jest możliwe dzięki zastosowaniu turbodoładowania i techniki Multiair (więcej o tym rozwiązaniu w tekście Multiair – technologiczna rewolucja    w relacji filmowej prezentującej nową technologię TUTAJ ).

Czy zatem do takiego rozwiązania można dołożyć coś jeszcze? Okazała się, że tak. W Pandzie zainstalowano gaz…

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Aktualności
Panda i 500L w wersji Abarth?
brak komentarzy
Premiery
Panda 4x4 Antartica – dalej dochodzą tylko białe niedźwiedzie
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.