x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test Skoda Fabia Scout – mogło być lepiej

11.11.2013, 17:32 przez Bogusław Korzeniowski

Jeszcze niedawno nie byłem fascynatem Skody i wersje te uważałem za ideał dla kierowcy w berecie, a przynajmniej jeżdżącego w czapce lub kapeluszu. Postrzeganie to zmieniła jednak Skoda SuperB.

Podczas porównana z Toyotą Avensis, nie wypadła bowiem gorzej od Japończyka. Także oferowana obecnie Octavia III, dzieląca platformę podłogową z Golfem, Audi A3, a w przyszłości także z Passatem, wydaje się pojazdem z „ekstraklasy”. Tak więc muszę przyznać, że tak jak Skoda zmienia swój wizerunek, tak i ja zmieniam zdanie o samochodach tej marki, oraz o kupujących nowe modele. Oczywiście piszę o wersjach Octavia i SuperB, bo to one nawiązują równorzędna walkę z konkurencją. W przypadku Skody Fabia nie ma takiego przeskoku postrzegalności modelu, gdyż jego nadrzędnym atutem ma być niska cena za wysoką jakość. Nie znaczy to, że model jest gorszy od konkurencji. Po prostu od modeli tej klasy musimy mniej wymagać.

O moich spostrzeżeniach odnośnie modelu Fabia pisałem już podczas testu w warunkach zimowych, gdy zachwycony byłem (jak na tę klasę!) nie tylko jakością spasowania wszystkich elementów, ale także nienagannym prowadzeniem, które przypominało mi czasy pokonywania rajdowych tras samochodem Citroen Saxo. (Tamten test modelu znajdziesz w tekście Test: Skoda Fabia – zimowa przygoda  . Pamiętając o tamtych atutach, wziąłem do testu wersję Fabia Scout: najdroższą i najefektowniej wyglądającą Fabię. Niestety przeżyłem rozczarowanie… Przerost firmy nad treścią

Przyznam, że nigdy nie wyszukuję się na siłę minusów w prezentowanych samochodach. Stąd też nie porównuję –jak niektórzy „fachowcy”- VW Polo z Oplem Insignia, czy też Passata z Lexusem GS. Porównania muszą być adekwatne do klasy i zakresu cenowego. Zatem porównanie modelu Premium z wersja tradycyjną, czy modelu segmentu B z wersją z segmentu D, ma się nijak do rzeczywistości. Z tego możemy tylko wywnioskować, że lepiej być młodym, pięknym i bogatym. W naszym przypadku porównamy zatem Skodę Fabia Scout kombi ze Skodą Fabia Elegance Plus kombi. Niestety to porównanie dwóch identycznych modeli, nie przekona chyba zbyt wielu do wersji Scout…

1.  Droższa, ale… za co płacimy?

Wersja testowa (Fabia Scout kombi) z silnikiem 1,2 turbo 105 KM i skrzynią manualną kosztuje 57 950 zł. Jest to o 5 000 zł drożej niż wersja kombi Fabia Elegance Plus z identycznym silnikiem. Za kwotę tą mamy jednak plastikowe osłony polakierowane na czarno, większe koła (standard Scout to aluminiowe felgi 16 cali, podczas gdy Elegance ma aluminiowe koła15 cali), nieco większy prześwit i lakier metalik.

We wnętrzu model Scout ma elektrycznie otwierane szyby tylne (co jest opcją w Elagenace) i… dość. Nie ma bowiem wielofunkcyjnej kierownicy, nie ma zestawu głośnomówiącego, nie ma skórzanej kierownicy, czy skórzanego obszycia mieszka na dźwigni zmiany biegów, a to przecież elementy będące standardem w tańszej o 5000 zł Elegance Plus.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Aktualności
SKODA Superb liderem segmentu
brak komentarzy
Aktualności
1,5 miliona egzemplarzy Fabii - SKODA świętuje wielki sukces!
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.