x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Audi - szóste zwycięstwo w sezonie i tytuł mistrzów świata

12.11.2013, 19:33 przez Bogusław Korzeniowski

Audi, odnosząc szóste zwycięstwo w siódmym z ośmiu wyścigów i zdobywając tytuł mistrzowski Mistrzostw Świata na Długich Dystansach FIA-WEC, ma podwójny powód do świętowania.

Po wygranej w klasyfikacji producentów, odniesionej przed trzema tygodniami w Japonii, zespół w składzie LoïcDuval, Tom Kristensen i Allan McNish, prowadzący Audi R18 e-tron, zapewnił sobie zwycięstwo w klasyfikacji kierowców. W Szanghaju zwycięskiemu zespołowi wystarczyła trzecia lokata. Wyścig wygrali bowiem, po pasjonującej jeździe, ich koledzy z teamu: Marcel Fässler, André Lotterer i Benoît Tréluyer.

Po ogłoszeniu wyników okazało się, że wszystkich sześciu kierowców Audi wygrało w ten sposób cały sezon wyścigów długodystansowych FIA - WEC. LoïcDuval, Tom Kristensen i Allan McNish uplasowali się w tym sezonie przed Marcelem Fässlerem, André Lottererem i Benoît Tréluyerem, którzy wygrali w roku ubiegłym. Trzy zwycięstwa – w Silverstone, w 24-godzinnym wyścigu w Le Mans i w Austin, do tego trzy drugie miejsca w Spa, São Paulo i Fuji oraz trzecia lokata w Szanghaju – to solidne podstawy tytułu mistrzowskiego.

Podczas trwającego sezonu, Audi czternaście razy świętowało zdobycie miejsca na podium wyścigów WEC. Sześć razy było to podium najwyższe. Kwestia wywalczenia tytułu mistrza świata rozstrzygnęła się akurat w Chinach – najważniejszym dla Audi rynku zbytu, choć w wyścigu niezbyt dopasowanym do specyfikacji modelu Audi R18 e-tron quattro. Mimo tego i mimo awarii opony, której usunięcie wymagało dodatkowego pit stopu, Marcel Fässler, André Lotterer i Benoît Tréluyer zdobyli dla Audi pierwsze wyścigowe zwycięstwo w Państwie Środka. Tréluyer, po szybkim finiszu przejechał linię mety z przewagą 15,374 sekundy nad pozostałymi. LoïcDuval, Tom Kristensen i Allan McNish, w walce o tytuł unikali zbędnego ryzyka i skoncentrowali się bardziej na tym, by ich przejazd był po prostu bezbłędny.  Teraz Audi bez presji wystartuje w finale sezonu WEC, który odbędzie się za trzy tygodnie w Bahrajnie. Tam zamierza wywalczyć swoje siódme w tym sezonie zwycięstwo.

()

Podobne artykuły

Aktualności
Trzydziestolecie Sport quattro
brak komentarzy
Aktualności
Kolejny tryumf Audi e-tron quattro w Le Mans
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.