x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test Peugeot 3008 – prawie idealny

21.11.2013, 11:13 przez Bogusław Korzeniowski

Dla jednych jest zanadto indywidualny jak na samochód osobowy. Dla drugich jest „niedokończonym” modelem minivan i „niezrealizowanym” projektem SUV. Dla trzecich zaś… przeczytaj naszą opinię.

Przyznam, że nie było to moje pierwsze spotkanie z Peugeot 3008, gdyż jeździłem nim już zarówno w wersji klasycznej, jak i wersji hybrydowej. Jednakże aby poznać samochód trzeba go posiadać przez dłuższy czas, inaczej zapomniemy o wszystkich jego wadach i zaletach. To „zapominalstwo” jest szczególnie charakterystyczne w pracy dziennikarza motoryzacyjnego, gdy co tydzień jeździ on innym pojazdem. Właśnie testując Peugeot 3008 spotkało to także mnie.

Jeden z przyjaciół „przymierzając się” do mej testowej wersji 3008, zajmując miejsce za kierownicą, uderzył głową w otwór drzwiowy. Gdy skrytykował zajmowanie miejsca stwierdziłem, ze nie jest stworzony do tak fajnego modelu, gdyż ja osobiście wsiadam bezproblemowo. Kiedy jednak po niedługiej chwili sam „wyrżnąłem,” głową w rant słupka przy przedniej szybie, nagle przypomniałem sobie ten -zauważony podczas wcześniejszych testów- minus. Jednakże o ile podczas wcześniejszych jazd faktycznie kilka razy uderzyłem „widząc później gwiazdy”, to chyba nie był to mankament najdotkliwiej wryty w pamięć. Zacznijmy jednak od początku.

Terenowy, SUV, Crossover – czym się różnią?

Do czasu gdy w ofercie handlowej były jedynie samochody osobowe i terenowe, wszystko było zaskakująco proste. Wygodne auto o komfortowym wnętrzu, gwarantujące dobre osiągi na trasie, było przypisane do wersji osobowej. Modele terenowe miały zazwyczaj gorzej wykończone wnętrze (chyba, że pretendowały do klasy Premium), ramę nośną (przez co komfort jazdy był dość ograniczony) i masywne, niezbyt aerodynamiczne nadwozie (a przez to niezbyt nadawały się do szybkiej jazdy).

Wszystko zmieniło się po wprowadzeniu na rynek modelu SUV (Sport Utility Vehicle). Te modele wzięły od obydwu typoszeregów najlepsze cechy: od samochodów osobowych komfort, wykończenie karoserii i wnętrza, oraz parametry jazdy na trasie, a od samochodów terenowych wyższe zawieszenie i możliwość poruszania w terenie. Jest to zatem idealny model osobowy z możliwością wjazdu na gorsze drogi (bezproblemowy dojazd po ośnieżonych górskich drogach, czy drogami gruntowymi na ryby).

Okazało się jednak, że dużą popularność zyskiwały modele SUV z napędem na jedną oś. Kłóciło się to z ideą samochodu terenowego, ale niewielu klientów szukało wrażeń podczas przejazdu gorszymi drogami. Zazwyczaj samochód SUV używany był w mieście, czy terenie podmiejskim a jego atutami były: duże koła, wysoki prześwit, charakterystyczna karoseria  dodająca kierującemu powagi i pozycja za kierownicą pozwalająca na wygodne poruszanie w mieście, dzięki wysokości siedzenia i lepszej widoczności przeszkód parkingowych (jako ciekawostkę podam, że wersje SUV z napędem na jedną oś są częściej wybierane nie tylko w Polsce, ale też w Niemczech)

Po analizie tych danych stwierdzono, iż ludzie szukają jeszcze innej klasy pojazdów. Tak powstał crossover. Model jest –jak to scharakteryzowała jedna z firm- miejskim wojownikiem i w związku z tym najważniejsze są cechy wojownika, który porusza się w „miejskiej dżungli”. Istotą jest też to, że model jest mniejszy niż SUV, przez co ma mniejsze spalanie i lepszą poręczność w ruchu miejskim. Właśnie taki jest peugeot 3008.

1.  3008 - Wojownik z wyglądu

Trzeba przyznać, że faktycznie wygląd tego modelu nie pozostawia wątpliwości, że nie jest to spokojne „toczydełko na zakupy”. Wysokie, masywne nadwozie , charakterystyczny przód, wyglądający jak paszcza groźnego zwierzęcia i  zwarta bryła, są całkowicie odmienne od kombi, od minivana i od SUVa. Jednakże w przypadku tego modelu mamy cechy wszystkich tych wersji: od kombi przejęto wielkość bagażnika o pojemności 512 litrów, od modeli minivan wygodną pozycję siedzących, a od SUV zabudowę przedniej i tylnej części nadwozia, wskazujące na dość duży kąt wjazdu i kąt zjazdu. Niestety faktycznie kąty te są jedynie hipotetyczne, gdyż brak napędu na cztery koła i zbyt mały prześwit zniweczą nasze próby wjazdu w teren.

Jedynym mankamentem jest duże nachylenie szyby przedniej, przez co zajmowanie miejsca może być równoznaczne z uderzeniem głową o rant słupka. Jednakże, jak widać to w moim przypadku, szybko można przyzwyczaić się do mankamentu i nawet o nim zapomnieć.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Testy samochodów
Test: Peugeot 3008 Hybrid4 - Hybryda wg Peugeot
brak komentarzy
Testy samochodów
Test Peugeot 3008 - ni pies, ni wydra, ale… fajny
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.