Abarth 595 „50th Anniversary”: 595 najmocniejsza wersja wszechczasów

25.11.2013, 10:07 przez Bogusław Korzeniowski

Triumfalny powrót legendy, która dzisiaj pojawia się w ekskluzywnej, limitowanej edycji 299 egzemplarzy.

W latach sześćdziesiątych XX w., za sprawą swoich wyjątkowych osiągów, niezwykłych dla tak małego samochodu - model 595 odniósł ogromny sukces i stał się ikoną marki Abarth. Historia pobitych rekordów, osiągniętych zwycięstw i ludzi pełnych pasji, których dziełem jest legendarny samochód będący kwintesencją marki łączącej cztery wartości: „size" (wielkość), bo to najmniejszy supersportowy  samochód świata, „shape" (forma/kształt), bo Abarth to 595, a 595 to Abarth: wszystkie Abarthy w masowej wyobraźni są białe z czerwonym pasem wokół nadwozia, tak jak 595, „speed" (prędkość), bo to samochód o rekordowych osiągach, najszybsza 595 wszech czasów i „spirit" (duch), bo to nie klasyka, lecz współczesna historia.
Aby uhonorować kultowy model lat 60., dzisiaj debiutuje 595 „50th Anniversary", który będzie produkowany w limitowanej i numerowanej serii 299 egzemplarzy, przeznaczonych na rynki Europy, Afryki i Środkowego Wschodu. Nowoczesna interpretacja oryginału pod względem koloru, legendarnego logo marki i znaczków „Fiat Abarth 595" - wyszły spod rąk najlepszych artystów z warsztatów Abarth w Turynie i przenoszą indywidualny charakter samochodu na współczesny grunt.

Doskonałe osiągi.
Wyjątkowość dzięki osiągom, gwarantowanym przez doświadczenie i zaangażowanie twórców.
Dzięki połączeniu silnika 1.4 T-Jet o mocy 180 KM (132 KW) ze skrzynią biegów „Abarth Competizione", Abarth 595 „50th Anniversary" jest najmocniejszym jak do tej pory wyprodukowanym modelem 595. Silnik ten to czterocylindrowa jednostka o pojemności 1368 cm3 z  16 zaworami (z turbosprężarką typu GT o stałej geometrii), zapewniająca znakomite osiągi. Moment obrotowy wynosi 250 Nm przy 5500 obr/min w trybie Sport. Maksymalna prędkość to 225 km/h, natomiast przyspieszenie od 0-100 km/h samochód ten uzyskuje w zaledwie 7 sekund. Osiągi te są po części zasługą funkcji „over boost", uruchamianej przy użyciu przycisku „Sport", która zmienia parametry oprogramowania centralki, ciśnienie turbodoładowania oraz siłę wspomagania układu kierowniczego. Poza tym, silnik 1.4 T-Jet o mocy 180 KM jest połączony z mechaniczną skrzynią biegów „Abarth Competizione", która poprawia osiągi silnika, skracając czas zmiany biegu, z przyciskami umieszczonymi na  kierownicy.
Osiągi nie byłyby tak doskonałe, gdyby nie opony typu wyczynowego, założone  na szare 17-calowe felgi z napisem 595 i ozdobione „agresywną" czerwienią. Również zawieszenie i układ hamulcowy Brembo zostały dodatkowo wzmocnione czterotłoczkowymi zaciskami i  wentylowanymi tarczami o średnicy 305 mm oraz zestawem specjalnie dobranych amortyzatorów, z gwarancją pełnego bezpieczeństwa. Nie mogło też zabraknąć układu wydechowego typu „dual mode" o zmiennym ciśnieniu zwrotnym „Record Monza", zaprojektowanego pod kątem poprawy wydajności sinika oraz uzyskania rasowego dźwięku powyżej 3000 obrotów/min.

czytaj dalej »

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.