x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Nowe Audi A3 Cabriolet

27.11.2013, 13:22 przez Bogusław Korzeniowski

Sportowe, wszechstronne i eleganckie – nowe Audi A3 Cabriolet już na pierwszy rzut oka przykuwa uwagę płynnym przebiegiem linii i tkaninowym dachem.

Nowe Audi A3 Cabriolet prezentuje się bardzo sportowo. W porównaniu do poprzednika urosło. Jego długość zwiększyła się z 4,24 do 4,42 m, rozstaw osi z 2,58 do 2,60 m, a szerokość z 1,77 do 1,79 m. Mimo to, w wersji podstawowej waży tylko 1345 kg, czyli o około 60 kg mniej niż poprzednik. Wiele elementów przedziału pasażerskiego wykonano z najtwardszych stopów stali, a maskę silnika z aluminium. Zasadę ultralekkiej konstrukcji zastosowano także w silnikach i w podwoziu.

W zachowaniu harmonii proporcji tego dwudrzwiowego pojazdu ważną rolę odgrywa wydłużony tylny zwis. Ozdobne obramowania z aluminium okalają przednią szybę i brzeg karoserii, a na bokach pojazdu wyraźnie widać precyzyjne linie i atletycznie napięte powierzchnie. Płaskie reflektory nadają mu zdecydowanego wyglądu, a wloty powietrza i zderzaki podkreślają jego szerokość. Na życzenie, Audi dostarcza reflektory diodowe.

Nowe Audi A3 Cabriolet ma lekki tkaninowy dach, który otwiera się i zamyka elektrohydraulicznie w mniej niż 18 sekund, również podczas jazdy, jeśli prędkość nie przekracza 50 km/h. Po złożeniu spoczywa w regulowanej skrzyni. Alternatywnie można wybrać tzw. dach akustyczny z grubszą piankową warstwą wewnętrzną, który jeszcze bardziej redukuje i tak już niski poziom hałasów we wnętrzu. Osłona od wiatru to element wyposażenia seryjnego linii Ambiente, natomiast ogrzewanie strefy głowy przy przednich siedzeniach to element opcjonalny wszystkich linii wyposażeniowych. W przypadku koziołkowania pojazdu, aktywna ochrona przed skutkami wywrotki osłania pasażerów.

Wnętrze nowego Audi A3 Cabriolet jest lekkie i jasne. Tablica rozdzielcza - smukła. Konsola środkowa pochyla się lekko ku kierowcy. Listwy dekoracyjne, duże, okrągłe nawiewy powietrza i elegancki panel obsługi klimatyzacji, nawiązują do klasy luksusowych limuzyn.

Jak w każdym Audi, obsługa nowego A3 Cabriolet jest prosta i intuicyjna. Jakość wykończenia, wręcz idealna. Bagażnik o pojemności 320 litrów można powiększyć po złożeniu oparć. Przy złożonym dachu pojemność to 275 litrów.

Na początek trzy silniki – najmocniejszy ma 132 kW (180 KM) mocy

Nowe Audi A3 Cabriolet wyposażane jest seryjnie w jeden z dwóch silników TFSI lub silnik TDI. Wszystkie jednostki napędowe spełniają europejską normę Euro 6. Ich pojemność to: 1,4, 1,8 i 2 litry, a moc sięga od 103 kW (140 KM) do 132 kW (180 KM). Wszystkie trzy zaprojektowano i zbudowano od nowa. Przy poprawionych osiągach zużywają do 13 procent mniej paliwa niż silniki stosowane w poprzedniej wersji modelu. Rozwiązaniem na które warto tu zwrócić uwagę jest system cylinder on demand (COD), który przy niższych obciążeniach odłącza dwa cylindry. Prace nad kolejnymi silnikami trwają. Również układ przeniesienia napędu Audi A3 Cabriolet to przykład najnowocześniejszego rozwiązania technicznego. Wersja z silnikiem 1.8 TFSI jest dostępna z błyskawicznie przełączającą biegi siedmiostopniową automatyczną skrzynią S tronic z podwójnym sprzęgłem, która w połączeniu z systemem wyboru dynamiki jazdy Audi drive select (element wyposażenia seryjnego linii Ambition) ma funkcję wolnego biegu, pozwalającą zaoszczędzić paliwo. Silnik 1.4 TFSI cylinder on demand i 2.0 TDI clean diesel, za pomocą skrzyni manualnej przekazują napęd na przednią oś. Audi A3 Cabriolet dostępne będzie także z napędem na cztery koła quattro.

Sportowy charakter pojazdu wynika w znacznej mierze z dokładnie obliczonego podziału obciążeń między osiami, który wynosi – w wersji z napędem quattro – 56:44. To skutek zastosowania w nim modułowej, poprzecznej budowy płyty podłogowej (MQB). W pojazdach z takim typem płyty, wszystkie silniki mają tę samą pozycję montażową, a w porównaniu z modelem poprzednim, oś przednia została przesunięta o 40 mm do przodu.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Premiery
Audi A3 Limousine– dynamiczny kompakt
brak komentarzy
Testy samochodów
Test: Audi A3 Sportback 2.0 TDI - Better Faster Stronger
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.