x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test Audi A3 Limousine: sportowa limuzyna

15.12.2013, 14:45 przez Bogusław Korzeniowski

Niestety, prawda jest taka, że rynek europejski przestaje być wyznacznikiem potrzeb w świecie motoryzacji.

Wprawdzie to na naszym kontynencie powstają pożądane wszędzie samochody sportowe (Ferrari, Lamborghini, Maserati) i najwspanialsze limuzyny (Mercedes S, BMW7, Audi A8), oraz opracowywane są najnowsze technologie odnośnie nadwozia (Audi Space Frame), technik silnikowych (common rail i TFSI), czy systemów wspomagających kierowcę (są już samochody mogące samodzielnie jeździć), ale sprzedaż jest w Europie niezadawalająca. Przyszłość motoryzacji zależy od krajów wkraczających do motoryzacyjnego świata, czyli Rosji, Indii, Chin i Brazylii. Ponieważ zaś w tych krajach wymogi odnośnie samochodu są nieco odmienne, od tych do jakich przywykliśmy w Europie, powstają nowe odmiany modeli. Jedną z tych nowości jest właśnie Audi A3 Limousine.

Karoseria – niby A3, ale nic nie jest identyczne

Należy przyznać, ze inżynierowie koncernu z Inglostadt opracowując nowy model podeszli do tematu bardzo profesjonalnie. Nie chodzi jedynie o fakt, iż producent wersji z czterema ringami nie może pozwolić sobie na gorszy produkt. W tym wypadku ważne było również to, że na rynku małych, prestiżowych sedanów postała duża konkurencja. Niedawno bowiem trójbryłową limuzynę na płycie podłogowej kompaktu zaproponował Mercedes. Zważywszy zaś, że awangardowa i przełomowa (jak na konserwatywnego Mercedesa) bryła kompaktowego modelu Klasy A, odciągnęła część klientów Audi A3, budowa modelu A3 sedan była priorytetem. Nie zdecydowano się jednak na innowacje stylistyczne, ale … to okazało się sukcesem.

Nie tak dawno opisując Mercedesa CLA zachwycałem się nad jego dynamiczną linią nadwozia, będącą czymś w rodzaju małego CLS. Sportowe DNA skomasowane w Mercedesie tak mnie urzekło, że podchodząc do przygotowanego do testu modelu Audi A3 Limousine pomyślałem, iż będzie to tylko tło dla „Gwiazdy ze Stuttgartu”. Okazało się jednak, iż jazda zmieniła me nastawienie.

O ile linia karoserii Mercedesa CLA jest bowiem mistrzostwem świata w stylizacji, a delikatnie opadający słupek C, oraz liczne przetłoczenia sprawiają wrażenie jakby pojazd był flagą pofalowaną na wietrze, to Audi ma spokojny , wręcz konserwatywny styl prostej karoserii. Jednakże to co w wersji hatchback Mercedesa A jest atutem i przewagą nad kompaktem Audi A3, w wersji sedan okazało się niekorzystnym zabiegiem wizerunkowym. Stworzenie limuzyny CLA o nachyleniu dachu przypominającym  coupe, zaowocowało bowiem mniejszą przestrzenią nad głowami jadących z tyłu. Mercedes -mający długość 4630mm, szerokość 1777mm, wysokość 1432 mm i rozstaw osi 2699mm- pomimo większych gabarytów od Audi (wymiary to odpowiednio 4456mm/1796mm/1416mm i 2637mm) jest we wnętrzu mniej przyjazny dla jadących. O ile z przodu komfort jazdy jest identyczny i nawet skłaniam się w kierunku Mercedesa, to z tyłu Mercedes ma przestrzeń od kanapy do dachu 905mm, a szerokość na wysokości bioder 1410 mm, podczas  gdy w Audi wartości te wynoszą odpowiednio 924mm i 1423mm. Niby są to tylko dwa centymetry, ale dla osób wysokich okazuje się to „komfortowymi dwoma centymetrami”.

Czytając mój wywód można dojść do wniosku, że Mercedes jest stylistycznym cacuszkiem, a Audi jest prosty jak liść selera. Nic bardziej mylnego.

Stylistyka Audi A3 Limousine to harmonijne połączenie klasycznej koncepcji podziału bryły samochodu na trzy strefy z filozofią auta coupe. Powierzchnia płaskiego dachu w elegancki sposób przechodzi w tył pojazdu i dalej, bez żadnych wyodrębnionych połączeń, w boki karoserii. Podkreśla to pełen dynamiki charakter limuzyny. Krótką pokrywę bagażnika zakończono wyraziście zarysowanym łukiem, na którym załamuje się światło. W przeciwieństwie do Mercedesa nie eksponowano jednak tak formy coupe, co odbiło się na komforcie jazdy z tylu.

Audi A3 Limousine nie ma ani jednego wspólnego elementu blaszanego ze swoimi siostrzanymi modelami -  A3 i A3 Sportback. Nawet niska maska silnika ma nową formę. Jej wyraziste kontury kontynuują przebieg linii reflektorów. Ostro zarysowana linia „tornado“, na której załamuje się światło, przebiega przez całe boki karoserii i dzieli je poniżej okien. Nad progami przebiega także bardzo wyrazista linia „dynamic”, prowadząca z dużym rozmachem ku górnej części tyłu auta. Obie linie okalają boki pojazdu. Dzięki grze światła i cieni, na bokach powstają efekty wizualne sprawiające, że Audi A3 Limousine robi atletyczne i muskularne wrażenie. Smaczkiem stylistycznym są lusterka boczne ze zintegrowanymi kierunkowskazami, które -jak na sportowy samochód przystało-osadzono na drzwiach.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Porównanie OC AC
Ubezpieczenie OC AC Audi A3
brak komentarzy
Porównanie OC AC
Ubezpieczenie OC AC Audi A6
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.