x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test Volkswagen Touareg – ekstremalna limuzyna

27.12.2013, 11:13 przez Bogusław Korzeniowski

Czytając ten tekst można mi zarzucić, że niedawno pisałem jakoby samochód SUV nie był terenówką, a dzisiaj staram się twierdzić coś zupełnie odmiennego. Jednakże ta pozorna niezgodność opinii ma swoje uzasadnienie. Opisywać będę bowiem nie mały model pozwalający na przejazd przez dziurawe ulice i wysokie krawężniki, czy dojazd na łowisko ryb, ale Touarega. Ten model zaś jest zarówno wersją SUV, jak i modelem radzącym sobie w terenowych warunkach.

Porównać to można do twierdzenia, że prawdziwy sportowy Porscce to wersja dwudrzwiowa, a potem opisywaniu Porsche Panamera jako wersji sportowej. Jednakże jak inaczej nazwać mającego 5 metrów długości i ważącego 2 tony kolosa, z silnikiem 570 KM, rozwijającego prędkość 310 km/h i przyspieszającego w czasie 3,8 sek. To jest model sportowy, a Touareg jest modelem terenowym. Mimo, że odbiega to nieco od kanonu przypisanego modelom w klasie.

Zacznijmy jednak od początku

Wersje SUV o których pisałem, że nie są modelami terenowymi, kosztowały ok. 100-140 tys zł. W przypadku pojazdu wartego dwa razy tyle, kryteria są całkowicie odmienne. W tym wypadku kupujący szuka samochodu o walorach i komforcie dużej limuzyny, a dodatkowo model musi przejechać przez wszystko co możemy nazwać drogą, a nawet przez teren który drogą już nie jest.

Touareg – podwyższona luksusowa limuzyna

Podchodząc do samochodu czujemy, że jest to coś więcej niż klasyczny VW Tiguan, Chevy Captiva, czy BMW X3. Touareg łączy w sobie cechy samochodu terenowego z komfortem limuzyny klasy wyższej i dynamiką samochodu sportowego. Ten charakter odbija się m.in. w stylistyce: siła i wytrzymałość są demonstrowane tylko tam, gdzie jest to uzasadnione ze względów funkcjonalnych, a wszystkie pozostałe elementy stylistyczne nadwozia odbijają ponadczasową elegancję i wyjątkową dynamikę. Już jego gabaryty robią wrażenie. Pojazd jest bowiem ogromny. Ma on: długość 4800 mm, szerokość 1930 mm i wysokość 1710 mm, przy rozstawie osi 2900 mm. Dla porównania podam, że będąca wyznacznikiem luksusu limuzyna BMW 7 ma długość 5070 mm, szerokość 1900 mm i wysokość 1470 mm (rozstaw osi 3070 mm). Jednak w przeciwieństwie do limuzyny, Touareg ma prawie pionową osłonę chłodnicy, charakterystyczne dla Volkswagena reflektory są na wysokości około 1 metra, ogromny prześwit wynosi ma 210 mm, a charakterystycznie ścięty tył wygląda jak w modelach terenowych.

Otwierając drzwi zobaczymy jednak wykończenie godne prawdziwej limuzyny.

Pierwsze co zwraca uwagę patrzących to skórzana tapicerka Nappa w kolorze Bursztynowy Brąz. Tapicerka ta jest na przednich fotelach, podłokietnikach między fotelami, na tylnej kanapie, oraz na poszyciu drzwi. Po zajęciu miejsca kierowcy okazuje się, że fotel ma elektryczną regulację ustawień w 14 pozycjach (regulacja taka jest w fotelu kierowcy i pasażera), a także elektryczne trzystopniowe podgrzewanie. Ponadto elektryczne jest również sterowanie kołem kierownicy, czterema szybami, podsufitką odsłaniającą ogromną szklaną powierzchnię dachu i uchylną częścią dachu nad przednimi fotelami. Kolejne zauroczenie „luksusową limuzyna” przeżyjemy po bliższym poznaniu pojazdu. W testowym Tuaregu była bowiem klimatyzacja czterostrefowa (osobne nastawy na prawe i lewe przednie miejsca, oraz konsola dla jadących z tyłu pozwalająca wybrać osobno temperaturę dla lewej i prawej strony), wysokiej klasy układ audio i nawigacji z ekranem dotykowym 6,5 cala, a nawet elektrycznie uchylana tylna klapa z możliwością jej otwierania za pomocą pilota.

Ponadto w modelu były także system Area View, który za pomocą czterech kamer śledzi otoczenie samochodu zwiększając poziom bezpieczeństwa, system Lane Assist, który utrzymuje auto na właściwym pasie jezdni, Side Assist ostrzegający przy zmianie pasa przed nadjeżdżającymi z tyłu pojazdami, automatyczną regulację odległości ACC ze zintegrowanym Front Assist, która w razie konieczności przyhamowuje Touarega aż do zatrzymania; bi-ksenonowe reflektory z Dynamic Light Assist, które rozpoznają zbliżające się z przeciwka pojazdy i sterują światłami drogowymi tak, by nie oślepiały oraz adaptacyjną kompensację wychyleń dbającą o to aby Touareg doskonale przylegał do drogi.

Jeżeli dodamy do tego, że tyle fotele miały regulowane nachylenie oparcia, siedzisko przesuwało się wzdłużnie o 16 cm dając namiastkę foteli lotniczych, a amortyzatory miały trzy nastawy: Comfort, Normal i Sport, to Touareg jawi się jako potężny, wysoki model o komforcie limuzyny.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Aktualności
Nowy Touareg już w salonach
brak komentarzy
Premiery
Nowy Touareg już w Chinach
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2020 CR PLUS Sp. z o.o.