Nissan Qashqai – drugiej generacji. Czy będzie znowu sukces?

27.01.2014, 18:09 przez Bogusław Korzeniowski

Jak Państwo sądzicie w jakiej miejscowości najlepiej zrobić polską prezentację samochodu w miesiącu styczniu? Według szefostwa Nissana miejscem tym jest Rovinj.  To, że miejscowość jest w Chorwacji, a nie w Polsce nie ma żadnego znaczenia. Nissan bowiem zawsze zaskakiwał innowacjami i… zawsze to łączyło się z sukcesem.

Właśnie tak było w roku 2007, gdy na drogi wyjechał pierwszy Qashqai. Wprawdzie dzisiaj wydaje się to dziwne, ale wtedy nie było segmentu crossoverów (obecnie reprezentowany jest on przez kilkanaście modeli). Były pojazdy terenowe, popularność zdobywały modele SUV (czyli wersje łączące cechy modeli terenowych i modeli klasy średniej wyższej), ale nikt nie myślał o tworzeniu nowego typoszeregu. Tymczasem specjaliści od rozwoju rynku samochodowego w firmie Nissan zaryzykowali stwierdzenie, że ludzie szukają modeli łączących najlepsze cechy wersji Mini-VAN jak komfort podróży, wysokość siedzenia, poręczność podczas jazdy miejskiej, z najlepszymi cechami wersji terenowych (duży prześwit, duże koła, masywna sylwetka). Efekt przerósł najśmielsze oczekiwania. Nie dość, że ogromne zainteresowanie wymusiło powstanie nowego segmentu, to Qashqai, (który znalazł ponad 2 miliony nabywców) stał się jednym z niewielu samochodów na świecie, który z roku na rok miał wyższą sprzedaż. Obecnie na rynki wjeżdża druga generacja modelu.

Coś się nie zgadza. Czy sukces to PR-owskie kłamstwo?

Słysząc, że model co roku miał wzrost sprzedaży, zmiana modelowa wydaje się dziwna, ale… nie dla prawdziwego handlowca. Przy obecnym zaangażowaniu technicznym, samochody mające premierę w odstępstwie dwóch lat są tak różne, jak jeszcze dwadzieścia lat temu kolejne generacje. Jest to kwestia coraz powszechniej stosowanej elektroniki, dzięki czemu elementy będące wizytówką wersji premium trafiają do samochodów popularnych. Drugim argumentem jest stylistyka nadwozia. To co klienci widzą, jest bowiem efektem projektów wykonanych ok. 24-36 miesięcy wcześniej (wszystko zależy od wielkości zmian i konieczności opracowań nowych projektów technologicznych). Tyle bowiem trwa projektowanie i wprowadzenie w życie modelu. Tak więc zaniechanie działań nad modernizacją projektu sprawi, że konkurencja oferując nowe modele nagle „odskoczy” w sprzedaży i samochód z miejsca pierwszego spadnie na dużo niższą pozycję. Ponieważ zaś stracić pozycję jest banalnie prosto, a odpracować zaufanie i zainteresowanie klientów ogromnie trudno, w Nissanie zdecydowano się na nowy model Qashqai.

Nowa sylwetka

Innowacyjne podejście marki do samochodu z roku 2007 było kluczem do sukcesu tego modelu na całym świecie. Nissan Qashqai drugiej generacji ponownie wytycza nowy standard w dziedzinie wyglądu crossoverów. Nadwozie ma muskularną sylwetkę charakterystyczną dla samochodów typu SUV, ale w porównaniu z poprzednikiem zyskało znacznie więcej dynamizmu. Jest od niego o 20 mm szerszy, o 49 mm dłuższy i o 15 mm niższy. Mimo zmiany tego ostatniego wymiaru, ilość miejsca nad głową z przodu i z tyłu wzrosła o 10 mm, a pozycja kierowcy (mimo nowej konstrukcji foteli) nadal jest podwyższona w stosunku do aut kompaktowych. Wszystkie wersje modelu są wyposażone w diodowe światła do jazdy dziennej, a w niektórych zastosowano nawet w pełni diodowe przednie oświetlenie, czyli reflektory z diodowymi światłami mijania i drogowymi.

czytaj dalej »

Dodaj komentarz

Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.