x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test Skoda Rapid Spaceback

05.02.2014, 11:44 przez Bogusław Korzeniowski

Gdy po raz pierwszy miałem okazję zaprezentować Skodę Rapid, porównałem ją z Citroenem C-Elysse wychodząc z założenia, że ma ona być tanim reprezentacyjnym kompaktem (tekt źródłowy Skoda Rapid kontra Citroen C-Elysee  ). Niestety to porównanie nie przemawiało na korzyść Rapida. Przyznałem wprawdzie, iż jego karoseria ma bardziej uniwersalną formę, a jakość użytych we wnętrzu materiałów jest optycznie lepsza, ale podkreśliłem również, że styl karoserii jest prosty jak liść selera i urodziwy tak samo. Teraz jednak przedstawiam model który naprawdę mnie urzekł – Rapid Spaceback. Ponieważ zaś test odbywał się w warunkach zimowych, pozwolę sobie na dwa tematy: karoseria i jazda.

Karoseria –miłość od pierwszego wejrzenia.

Jak wielokrotnie podkreślałem ideałem samochodu kompaktowego jest kombi. Model tej klasy nie jest bowiem wersją reprezentacyjną, ale traktowany jest zazwyczaj jako pomocnik w życiu codziennym, oraz towarzysz na weekendowe i wakacyjne wypady. Stąd też liczy się idealne połączenie kompaktowych wymiarów pomocnych podczas eksploatacji w mieście i na trasie, oraz  użyteczności. Jeżeli do tego uda się jeszcze dopasować urodę auta, to sukces jest pewien. Przykładem takiego podejścia jest Audi A3 Sportback. Niestety model należy to klasy premium, a to znaczy że znacznie przekracza możliwości finansowe kupujących kompaktowe Ople, Renault, Peugeot, Toyoty, czy Fordy. I nagle pojawił się Rapid Spaceback, który oferuje styl Audi A3 Sportback za cenę znacznie niższą. Porównanie to nie jest przypadkowe, gdyż ten model Rapida Spaceback, baaaaardzo przypomina Audi A3 Sportback.

Podobieństwo widoczne jest szczególnie w jego wyglądzie z boku i z tyłu. Dynamiczne uformowana sylwetka ze smukłymi słupkami jest wydłużona i zarysowana sportowo. Szyby boczne o dużej powierzchni w Rapidzie Spacebacku są połączone z bardzo smukłymi słupkami. Podkreśla to dynamiczny wygląd samochodu oraz zapewnia mnóstwo światła wewnątrz, uczucie przestrzeni i doskonałą widoczność dookoła.

Moc i dynamika charakteryzują także tył samochodu. Wyraziste linie definiują tył, celowo podkreślając orientację poziomą. Światła tylne w typowym dla marki kształcie litery „C”, czarna wstawka pełniąca rolę dyfuzora i trójkąty z nutą kubizmu po lewej i prawej stronie pokrywy bagażnika podkreślają szerokość auta.

 W efekcie, nowy kompaktowy hatchback mający 4.304 milimetry długości (179 milimetrów mniej niż Rapid sedan) i wyraźnie krótszy zwis tylny, nie tylko podkreśla dynamiczny charakter samochodu, ale także użytkowość i ładowność.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Aktualności
Rapid Spaceback - mocne uderzene
brak komentarzy
Aktualności
SKODA Rapid we flocie Grupy Żywiec
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.