x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test Opla Astra GTC zimą

11.02.2014, 12:55 przez Bogusław Korzeniowski

„Maksimum emocji wyrażanych przy pomocy zaledwie trzech idealnych linii, wspaniałe zawieszenie, precyzja kierowania”… czy slogan o Astrze GTC jest zawsze prawdziwy?

Chcieliśmy, aby Astra GTC stanowiła jedyny w swoim rodzaju wyraz języka projektowego Opla, gdzie „rzeźbiarskie mistrzostwo spotyka się z niemiecką precyzją” i aby ucieleśniała naszą pasję dla samochodów” powiedział Mark Adams, wiceprezes Opel/Vauxhall Design. „Jednak nie chcieliśmy, aby emocje rzucały cień na funkcjonalność. Astra GTC to wymarzony samochód za przystępną cenę.”

Konstruktorzy maksymalnie zwiększyli dynamikę z profilu, ograniczając ilość linii: jedynie trzy linie stwarzają napięcie i rzeźbią kształt Astry GTC. Subtelna, świeża linia sunie w dół od drzwi przednich do końca tylnego zderzaka i dodaje energii bocznej stronie karoserii. Motyw ostrza został poprowadzony w tym samym kierunku, co w Insignii. Druga linia zamyka w sobie uchwyt drzwiowy i rozciąga się w tył, podkreślając sportową sylwetkę GTC i rozpościerając powierzchnie w precyzyjne wcięcie i wyraziste „ramię”. Trzecia linia biegnąca wzdłuż nienagannej, sportowej sylwetki dachu jest wykończona w połyskliwej czerni i akcentuje grafikę okna, która prowadzi wzrok ku wyraźnie zintegrowanemu spoilerowi.

To bez wątpienia potężny atut tego modelu. Samochód czy to w lecie, czy w zimie ma swój niepowtarzalny urok prawdziwego modelu sportowego. W porównaniu z 5-drzwiową Astrą, wysokość GTC została obniżona o 10 do 15 mm, a rozstaw osi zwiększono do 10 mm, z 2 685 mm do 2 695 mm. Poszerzono także rozstaw kół – z przodu do 1 584 mm (+40 mm), a z tyłu do 1 585 mm (+30 mm). Słowem jest to model który u każdego miłośnika motoryzacji wywołuje szybsze bicie serca.

Precyzja podczas jazdy na zakrętach

Ta miłość do modelu wzrasta gdy wsiadamy do samochodu i dodajemy gazu. Nie chodzi jednak jedynie o silniki (w wersji testowej 2,0 CDTI – 165 KM). W modelu idealnie dostosowano do kompaktowego coupé, oś przednią HiPerStrut, dzięki czemu model oferuje lepsze panowanie nad pojazdem i większą precyzję reakcji sterowania preferowaną przez kierowców samochodów sportowych. W oparciu o układ, który jest obecny w Insignii OPC, oś przednia HiPerStrut wykorzystuje obecne punkty przyłączenia Astry, ale zmniejsza kąt pochylenia sworznia zwrotnicy o 44% i skraca promień zataczania (offset sworznia zwrotnicy) o 46% w porównaniu do modeli wyposażonych w kolumnę MacPhersona. Taki układ poprawia moment sterowania. To właściwość wielu mocnych pojazdów o napędzie na przednie koła, która umożliwia kierowcom lepsze wykorzystanie osiągów – teraz również w GTC - bez zakłócania/ograniczania sterowania. Dodając do tego wspomnianą niższą pozycję siedzącego (niżej jest środek ciężkości) i szerszy rozstaw kół, otrzymujemy model idealny do jazd na torze.

Niestety to idealne rozwiązanie, które chwaliłem już podczas jazd w lecie (letnio-jesienny test Astry GTC ), na początku lutego 2014 nie było już takim ideałem…

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Aktualności
Opel Astra 1.6 CDTI — tylko 3,7 l ON na 100 km
brak komentarzy
Testy samochodów
Test Astra Sedan – kompakt konkurujący z CLA
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.