x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test Opel Mokka – piorunująca mieszanka

21.02.2014, 11:51 przez Bogusław Korzeniowski

Opel Mokka stanowi mieszankę funkcjonalności, komfortu oraz smaku przygody. Model jest klasycznym pojazdem segmentu B w wersji SUV, stąd jego rozstaw osi wynosi zaledwie 2555 mm, a długość karoserii to tylko 4278 mm. Nie są to wartości duże zważywszy, że aktualnie oferowany w salonach Opel Corsa  ma rozstaw osi 2511 mm, a długość 3999 mm. Jednakże wymiary te nie powinny nikogo zwieść. Mokka jest bowiem o blisko 30 cm dłuższa, a –co ważniejsze- znacznie wyższa (Mokka – 1658 mm, Corsa – 1488 mm). Te odmienne wymiary samochodu zaowocowały uniwersalnością jaka cechuje modele minivan. Mimo płyty podłogowej podobnej do modeli miejskich i identycznych walorów jazdy w mieście, komfort wnętrza jest dużo większy ze względu na inaczej ułożoną sylwetkę jadących (osoby siedzą wyżej przez co podudzia są bardziej pionowo i nie dotykają foteli/elementów deski rozdzielczej). W przypadku Corsy i Mokka to podobieństwo w eksploatacji w mieście obrazuje zbliżona średnica zawracania, ale poza tym Mokka przewyższa swą siostrę komfortem siedzenia i widocznością, oraz wielkością bagażnika (odpowiednio 285/356 litrów).

Co więcej, Mokka nie jest jedynie – na co wskazują wymiary – Crossoverem, mającym „tworzyć namiastkę stylu SUV”. Model wprowadza bowiem nowoczesne technologie do segmentu B samochodów SUV, takie jak wspomaganie kierowcy oparte na systemie kamer przednich Opel Eye, a także na systemie kamery tylnej. Ponadto Opel Mokka jest wyposażony w ergonomiczne fotele, certyfikowane przez niemieckie stowarzyszenie lekarzy „Aktion Gesunder Rücken e.V.”. Oprócz obfitej przestrzeni bagażowej Mokka oferuje wyłączny dla Opla, w pełni zintegrowany system do przewożenia rowerów FlexFix najnowszej generacji. Ten rewelacyjny system jest „szufladą” która pozwala na zamontowanie rowerów po jej rozłożeniu, a po jej schowaniu jest integralną częścią zderzaka.

Śmiała stylistyka pojazdu SUV połączona z wyrafinowaną funkcjonalnością

Nie tylko innowacja wyposażenia zwraca uwagę. Opel Mokka prezentuje śmiały charakter dzięki rzeźbionym i eleganckim cechom, równocześnie zachowując sportowy wygląd dzięki muskularnym i atletycznym liniom nadwozia. Efekt ten jest potęgowany przez typowy dla Opla motyw ostrza wytłoczony na bokach karoserii, sięgający aż po słupki dachowe i opadający ku tylnej części samochodu. Sportowy charakter Mokki jest także podkreślony przez zwiększony prześwit pojazdu (co sprawia, że Mokka nadaje się również do jazdy na nawierzchniach żwirowych), a także przez rozstaw kół wynoszący 1 540 mm. Solidny wygląd model zawdzięcza również aluminiowym felgom o średnicy 18 cali, które zastosowano w prezentowanym modelu o wyposażeniu Cosmo.

Silnik benzyna turbo w takim pojeździe?

W wersji testowej zamontowany był silnik 1,4 turbo o mocy 140 KM. Zważywszy, że mieliśmy już możliwość podróżowania wersją diesel, mogliśmy porównać obie wersje. Pierwszym spostrzeżeniem jest niewielka (by nie powiedzieć żadna) oszczędność wersji diesel w jeździe w zimie po mieście. Ze względu na konieczność nagrzania silnika diesla, aby spełniał odpowiednie warunki termodynamiczne i mógł pracować przy niskim zużyciu paliwa, jazda w mieście na krótkich odcinkach była bardziej opłacalna testowaną wersją benzynową. Nieco lepiej wypadła w przypadku diesla jazda na trasie. Wprawdzie nasz model spalił średnio 7,1 l/100 km przy prędkości średniej 69 km/h (trasa wiodła drogami Kraków – Lublin – Kraków), ale zużycie wersji diesel byłoby o ok 2 l/100 km mniejsze. Przewaga diesla zarysowuje się natomiast przy podjazdach, przez drogi o gorszej jakości nawierzchni (w naszym przypadku kopny śnieg). W takim terenie silnik benzynowy turbo ma tendencję do „palenia sprzęgła”. Nie jest to bynajmniej tendencja tego silnika, gdyż identyczny problem mieliśmy w silnikach 2,0 turbo (oferta Opla i Renault prawie 10 lat temu), a także w Fiatowskim 1,4 turbo i stosowanym w PSA 1,6 turbo. Diesel mimo iż także ma turbosprężarkę, w czasie przejazdu przez gorsze nawierzchnie i kopny śnieg, nie zmuszał do jazdy na „pół sprzęgle”, przez co jazda była przyjemniejsza.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Aktualności
Coraz lepsze wyniki: 300 000 zamówień na Opla Mokkę
brak komentarzy
Aktualności
Opel Mokka obronił tytuł „Samochodu Roku z Napędem na Wszystkie Koła”
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.