x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test Panda 4x4 – zadziorny maluch

25.02.2014, 11:57 przez Bogusław Korzeniowski

Moje zainteresowanie Pandą 4x4 zaczęło się w roku 1997 na torze testowym Balocco koło Turynu Wtedy to zwiedzając tor stosowany do testowania zawieszenia i układów prowadzenia, zauważyłem podjazd o stromiźnie znacznie przekraczającej możliwości przejazdu tradycyjnych wersji osobowych. Oprowadzający mnie pracownik toru na pytanie kto wykorzystuje taki podjazd (a tor był obiektem gdzie testowano nie tylko wyroby Fiata, ale też pojazdy wojskowe, czy wyroby firmy oponiarskiej) powiedział, że podjazd ten był budowany przy sprawdzaniu rozwiązań technicznych w Pandzie 4x4. Ta ogromna stromizna tak mnie zafascynowała, że po powrocie do Polski postarałem się o Pandę 4x4 i pojechałem nią w teren. Faktycznie wrażenia jazdy były zaskakujące.

Te wrażenia z jazdy „uterenowioną Pandą” tak bardzo zapadły mi w pamięć, że gdy tylko zaoferowano Pandę II z napędem na cztery koła szybko postarałem się o samochód, którym jeździłem przez tydzień. Potem jeszcze do mej kolekcji testowanych Pand 4x4, doszła ospojlerowana Panda 4x4 Cross, wzbudzająca ogromne zainteresowanie innych użytkowników dróg.

Ostatni -do tej pory, bo właśnie zapowiedziano Pandę Cross- etap przygody z Pandą mającą napęd na cztery koła mam okazję właśnie Państwu przekazać.

Terenowa dusza

Pięciodrzwiowa Panda 4x4 ma wyraźnie zaakcentowany styl modelu terenowego. Przekonują o tym m.in. plastikowa obudowa ochronna drzwi, nieco odmienna przednia partia karoserii, osłony podwozia z przodu i z tyłu, czy felgi ze stopów lekkich 15-calowe z oponami 175/65 R15 M+S . Jednakże gabaryty pojazdu nie uległy zasadniczym zmianom. Długość wynosi 3680mm, szerokość 1670 mm, a wysokość 1600 mm. To zaś oznacza, ze długość i szerokość wzrosły bardzo nieznacznie, podczas gdy pojazd urósł o 5 cm. (rozstaw osi wynosi 230 cm, a rozstaw kół przednich i tylnych - odpowiednio 141 i 140 centymetrów, czyli jest to standard Pandy III). Wydawać by się zatem mogło, że to efektowne opakowanie jest jedynie zabiegiem stylistycznym. Nic bardziej mylnego. Dowodzą tego „terenowe" parametry: kąty nadwozia. Kąt najazdu, czyli maksymalny kąt przedniej części samochodu zanim nadwozie zahaczy o grunt wynosi 21 stopni. Kąt zejścia, czyli maksymalny kąt podjazdu tyłem z powierzchni poziomej bez dotknięcia podłoża ma wartość 36 stopni. Zaś kąt rampowy, będący maksymalnym kątem trójkąta równoramiennego pomiędzy osiami, bez kontaktu podłoża z podwoziem pojazdu wynosi 162 stopnie.

Jednak prawdziwą frajdę zapewnia nam nie oglądanie danych katalogowych, ale jazda w terenie. Tutaj zaś doskonałe wrażenie zapewnia napęd na wszystkie koła.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Premiery
Nowa Panda Cross - gdzie diabeł nie może..
brak komentarzy
Aktualności
Panda Cross - rasowy maluszek
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.