x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test: Citroen C4 - Koniec kompromisów

29.05.2012, 10:24 przez Bogusław Korzeniowski

Modele kompaktowe spełniają zalety wersji miejskich i małych samochodów rodzinnych. Są zatem idealnym połączeniem wymagań stawianych przez większość użytkowników. Citroën obala jednak tę tezę… Główną zaletą wersji segmentu C są ich wymiary pozwalające (podobnie jak wersje segmentu B) na swobodne manewrowanie na krętych uliczkach miast, ale równocześnie są bardziej komfortowe podczas wyprawy za miasto czy na wakacje. Tę uniwersalność dostrzega wielu klientów i modele segmentu C są najlepiej sprzedającymi się samochodami.

Nic więc dziwnego, że produkcja nowej wersji jest oczkiem w głowie każdego szefa firmy. Nie inaczej było w koncernie Citroën. Już model Xsara znalazł poparcie klientów uniwersalnym stylem karoserii, jakością wykończenia czy silnikami HDi. Jego następca (model C4) zapamiętany został jako wersja o bardziej charakterystycznym stylu (dwie różne wersje nadwoziowe) i charakterystycznym wieńcu kierownicy ze stałym panelem środkowym. Kiedy więc do salonów wjechał kolejny model C4, było oczywiste, że nie będzie to powielenie starych pomysłów. I nie zawiedliśmy się.

1. Citroen C4 Karoseria

Nowy C4 zachowuje kompaktowe wymiary, czyli spełnia podstawowy wymóg tego segmentu rynku. Obecnie ma 433 cm długości (+ 5 cm), 179 cm szerokości (+ 2 cm) i 149 cm wysokości (+ 3 cm). Ponadto bagażnik wynoszący 408 l jest największy w tej kategorii, a sześcienny kształt oraz niski i wąski próg załadunku pozwalają wykorzystać go w 100%. Styl karoserii sprawia wrażenie mocy i stabilności, a przy tym elegancji i wysublimowanego stylu klasy wyższej. Obecnie pokrywa silnika z przetłoczeniami przybiera zaokrąglony kształt na bocznych krawędziach, wydłużone lampy reflektorów zachodzą aż na nadkola, a powiększoną osłonę chłodnicy zdobi logo marki.

Dodatkowo tylne szyby boczne są wyraźnie pochylone, co potęguje dynamiczny wygląd. Ponieważ badania wykonane kilkanaście lat temu we Francji (przed produkcją Renault Vel Satis) wykazały, że duże logo firmy to w odczuciu wielu oglądających znak wskazujący na coś więcej niż popularny samochodzik, można przypuszczać, że styliści Citroëna sugerowali się tymi badaniami. Otwierając drzwi, poczujemy jednak… iż to nie przypuszczenia.

To pewność. Wnętrze pozostaje bowiem w idealnej harmonii z designem zewnętrznym, dając natychmiastowe poczucie wysokiej jakości i wyrafinowania. Kabina wygląda luksusowo i funkcjonalnie. W samochodzie tej klasy wykończenie deski delikatnym materiałem, a dodatkowo spasowanie wszystkich elementów bez widocznych połączeń oraz idealne dopasowanie zestawu przyrządów i wskaźników do kroju deski rozdzielczej należy do rzadkości. Ponadto układ zegarów i wyprofilowanie kokpitu przywodzą na myśl samochody sklasyfikowane nieco wyżej.

2. Citroen C4 Komfort wnętrza

Jestem sympatykiem marki, więc nie szukam na siłę „haków” na nowego C4, ale patrzę na niego obiektywnie. Wsiadając do samochodu, dostrzegłem więc najpierw wszystko, co nie wzbudziło mej sympatii w poprzedniej wersji, a więc wieniec kierownicy i zestaw zegarów. Obecnie – zamiast charakterystycznego nieruchomego środka kierownicy - mamy klasyczną kierownicę o dobrze dopasowanym do dłoni wieńcu, a obsługa wszystkich ustawień jest bardziej intuicyjna. Zestaw wskaźników (poprzednio na specjalnie wyprofilowanym panelu na środku deski) to obecnie 3 zegary łączące analogowy i cyfrowy sposób wyświetlania informacji.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Testy samochodów
Test: Citroen DS4 - przerost ambicji nad treścią
brak komentarzy
Testy samochodów
Test: Citroen C3 1.6 HDI - zawsze innowacje
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2020 CR PLUS Sp. z o.o.