x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Abarth 695 biposto - najszybszy miejski Abarth

08.03.2014, 12:58 przez Bogusław Korzeniowski

Po raz pierwszy Fiat Abarth 695 został zaprezentowany podczas genewskiego Salonu Samochodowego w 1964 r.

Dzięki pojemności skokowej wynoszącej 699,5 cc oraz maksymalnej mocy 30 KM, samochód ten osiągał maksymalną prędkość 130 km/h i był doceniany ze względu na elastyczność i wszechstronność, zarówno w mieście, jak i na trasach mieszanych. Najbardziej ewidentną cechą Abartha 695 było poprawienie przyspieszenia w zakresie 60 do 80 km/h w 5,2".

Pięćdziesiąt lat później Abarth ponownie wybiera Salon w Genewie, jako miejsce premiery nowego Abartha 695: 190 KM mocy i 997 kg wagi sprawia, że „695 biposto" (wersja dwuosobowa) oferuje najlepszy w tej kategorii stosunek masy do mocy (5,2 kg/KM) oraz najlepsze przyspieszenie (0-100 km/h w 5,9"). Efekt końcowy -  to najmocniejszy Abarth 500, jaki kiedykolwiek powstał.

„Niedziela na torze, a poniedziałek w biurze". Oto hasło, które stanowi podsumowanie filozofii  Carlo Abartha: dawać każdemu możliwość realizacji jego pasji każdego dnia, sprawiać, że zwykłe rzeczy stają się niezwykłe oraz sprawiać, żeby normalni ludzie mogli codziennie poczuć się jak wyścigowi kierowcy. Dziś nowy Abarth „695 biposto" stanowi idealne połączenie samochodu drogowego i wyścigowego, reprezentuje tradycję wyścigów w samochodzie stworzonym  do codziennego użytku. Z toru do biura i odwrotnie.

Od samego początku aż po dziś dzień Abarth nigdy nie cofał się pod naporem wyzwań, które czasami wydają się niemożliwe: najmocniejsza, wysokiej klasy 500-ka, jaka kiedykolwiek powstała, to najnowsze zwycięstwo Abartha. Samochód kipiący energią, wyposażony w komponenty typowe dla samochodów wyścigowych, dostosowany do użytku drogowego.

Każdy samochód zawsze stanowił wyzwanie, okazję do udoskonalenia: począwszy od najpopularniejszych mini samochodów tej ery, Abarth tworzył samochody o niezwykłych osiągach, przeznaczone do „szybkiej turystyki i sportowego współzawodnictwa".
Samochody produkowane wg oryginalnej „formuły" Abartha, która, dzięki odpowiedniej dozie właściwie zdefiniowanych elementów sprawia, że marka ta jest niepowtarzalna i rozpoznawalna poprzez:  wyjątkowość i dostępność, tradycję, osiągi, tuning, włoski styl i zamiłowanie do wyścigów.

Modele stworzone na bazie Fiata 600 są przykładem tego, w jaki sposób taki „wizjoner", jak Carlo Abarth potrafił realizować marzenia: autentyczną fabrykę prędkości, Abarth z powodzeniem osiągnął wysoki poziom udoskonalenia, zarówno w kwestii stylu, jak i osiągów. Historia produktów naznaczonych doskonałym kunsztem, z Fiatem Abarth 1000 Berlina gruppo 2 z roku 1970, będącym najbardziej zaawansowaną i niezwykłą interpretacją Fiata 600: 100 KM i maksymalna prędkość wynosząca 190 km/h.

„695 biposto": najbardziej „abarthowy" ze wszystkich Abarthów

Abarth 695 biposto nie należy do „Limitowanej edycji", ale z pewnością jest to „specjalny" samochód, stworzony wyłącznie dla „specjalnych" kierowców, dla tych, którzy będą w stanie pokazać, że potrafią nim jeździć.
Istota Abartha zawarta w jednym samochodzie, który trafia prosto do serca, do samego sedna Abartha: „rozmiar" - cecha charakterystyczna dla Abartha, włoski „mały supersamochód" oraz „wyścigi" - zamiłowanie do prędkości i wyzwań, jakie przynosi każdy dzień.

Poszukiwanie najlepszych materiałów oraz technologii, fachowa wiedza inżynierów Abartha i „odrobina szaleństwa" od zawsze charakteryzują samochody Abartha i stanowią elementy, które brały udział w tworzeniu tego samochodu: dwa siedzenia i inspirowane wyścigami komponenty dla wysokiej klasy samochodu o naturalnych predyspozycjach do jazdy po torze wyścigowym.

Model „695 biposto" został z rozmysłem stworzony jako kluczowy: samochód, który w kwestii poprawienia osiągów nie uznaje kompromisów typowych dla samochodów drogowych.
„Odrobina szaleństwa", która pozwoliła Abarthowi stworzyć historię sukcesów, jest wyraźnie widoczna w niektórych elementach nowego samochodu, jak np. skrzyni biegów z pierścieniami zapadkowymi - po raz pierwszy w samochodzie drogowym obecnie w tej kategorii - oraz przednich szybach z poliwęglanowymi, przesuwnymi panelami (wysokiej klasy materiał techniczny, stosowany w produkcji sprzętu sportowego i szyb do samolotów ze względu na elastyczność i wytrzymałość, dostarczany przez Isoclimę, firmę z 20-letnim doświadczeniem, współpracującą z najbardziej prestiżowymi partnerami w świecie wyścigów).

Decyzja o zastosowaniu części inspirowanych wyścigami w samochodzie drogowym świadczy o kolejnym zwycięstwie:  Abarth „695 biposto" jest najbardziej ekstremalną 500-ką, jaka kiedykolwiek powstała. Świadczy o tym przednia chłodnica powietrza doładowanego, układ wydechowy Akrapovic, regulowane amortyzatory Extreme Shox, cyfrowy rejestrator danych MXL, siedzenia Abarth Corsa firmy Sabelt z 4-punktowymi pasami bezpieczeństwa, układ hamulcowy Brembo, lżejsze, 18-calowe obręcze kół OZ oraz tylny, tytanowy pałąk bezpieczeństwa firmy Poggipolini.

Jednakże podobnie, jak w samochodach wyścigowych, osiągi są wyłącznie efektem wyboru: poświęcenie tego, co zbyteczne, jak tylne siedzenia, ksenonowe, przednie reflektory, światła przeciwmgielne, klimatyzacja, elektryczne szyby i radio z systemem głośników, aby zapewnić możliwie najlepsze osiągi.

„Naładowany adrenaliną" samochód, który łączy w sobie wyścigowe osiągi i wszechstronność drogowego samochodu. W rzeczywistości jest to nowa, drogowa interpretacja Abartha 695 Assetto Corse, konkurencyjnego modelu na torach wyścigowych całej Europy, a wyprodukowanego w Officine Abarth Mirafiori w Turynie: kunszt i uwaga zwrócona na szczegóły, typowe cechy najbardziej ekskluzywnych samochodów marki Abarth, odpowiadają najwyższym standardom technologii samochodów wyścigowych.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Aktualności
Abarth - 50 lat ikony
brak komentarzy
Premiery
Abarth 595 „50th Anniversary”: 595 najmocniejsza wersja wszechczasów
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.