x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test Citroen C3 2014 – model, który wydoroślał

12.03.2014, 11:03 przez Bogusław Korzeniowski

W połowie życia produkcyjnego każdy model przechodzi restyling. Do salonów w Polsce wjeżdża właśnie model Citroen C3, który przeszedł taką modyfikację. Co się zmieniło?

Aktualnie okres produkcji jednego modelu trwa sześć – osiem lat. Jednakże ogrom ofert na rynku i ogromne przyspieszenie technologiczne sprawiają, że żaden model nie będzie przez tak długi okres czasu atrakcyjny stylistycznie i technologicznie. Stąd też każda firma w połowie życia modelu decyduje się na lifting  produktu. Są dwie koncepcje przeprowadzenia takich zmian. Jedna to modernizacja stylizacji, poprzez stworzenie nowej karoserii i wprowadzenie nowych technologii. Druga zaś to kosmetyczne poprawki karoserii i oczywiście wprowadzenie nowych technologii. Skąd ta różnica?

Otóż wszystko zależy, jak model został przyjęty na rynku. Jeżeli stylizacja modelu okazała się nietrafionym pomysłem, niezbędne są większe korekty stylizacji. Oczywiście, pisząc „większe” mam na myśli jedynie zmianę zarysu maski, błotników, zderzaków czy zarysu bagażnika. Struktura, do której mocowane są poszycia, nie ulegnie bowiem zmianie i nie ma szans na zmianę pochylenia okien czy zarysu drzwi. Jeżeli jednak model znalazł zainteresowanie na rynku i mimo upływu czasu nadal podoba się klientom, przechodzi jedynie kosmetykę stylizacji. Właśnie taką sytuację mamy okazję prezentować, pokazując odnowioną wersję Citroena C3.

Styl – niby to samo, ale…

Pierwsze spojrzenie na model nie daje wątpliwości – to jest Citroen C3. Charakterystyczny zaokrąglony kształt dachu z ogromną szybą Zenith, czy wybrzuszona maska przednia, nie postawiają wątpliwości iż jest to C3. Jednakże bystry obserwator zauważy, że nie jest to model jaki widział dotychczas. Przód zyskał bowiem obecnie nowy wyraz, m.in. dzięki podkreśleniu go przez wbudowane światła dzienne LED, a światła tylne również zostały zmodyfikowane i zyskały na wyrazistości.

Nie zmieniła się jednak forma samochodu i nadal model należy do najbardziej kompaktowych pojazdów w swojej kategorii. Jego wymiary  (3,94 m długości, 1,71 m szerokości) i  średnica zawracania wynosząca 10,2 m, sprawiają, że jest on doskonale przystosowany do ruchu miejskiego. Zwarta sylwetka została jednak zaprojektowana bez uszczerbku dla przestronności wnętrza. Citroen C3 oferuje bowiem (identyczną jak dotychczas) dużą przestrzeń w kabinie i pojemność bagażnika wynoszącą 300 litrów (po złożeniu foteli powiększamy ją do 1120 litrów), która zapewnia mu miejsce wśród najlepszych w swojej kategorii, a także liczne schowki (m.in.  w konsoli, schowku centralnym czy w środkowym podłokietniku). Wysoka pozycja za kierownicą gwarantuje zaś komfort prowadzenia oraz doskonałą widoczność, przekładającą się na bezpieczeństwo podróżowania.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Aktualności
Citroen DS3 Cabrio Racing
brak komentarzy
Testy samochodów
Test: Citroen C3 Picasso - Magia motoryzacji
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.