x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test Peugeot 308 – król roku 2014

17.03.2014, 10:50 przez Bogusław Korzeniowski

Tytuł Car of the Year (COTY), przyznawany najlepszym modelom w danym roku, przez moment stracił kontakt z rzeczywistością rynkową. Tytuł przyznany w roku 2011 dla elektrycznego Nissana Leaf, jest może nagrodą za innowacje techniczne, które mają szansę zaistnieć w motoryzacji, ale na pewno nie jest odzwierciedleniem potrzeb i upodobań klientów w roku 2011. Również samochody Opel Ampera i Chevrolet Volt (nagroda Car of the Year 2012), mimo iż osobiście uważam za najwspanialsze osiągnięcia motoryzacji ostatnich lat, były nagrodzone jako osiągnięcie techniczne, a nie wyznacznik oczekiwań rynku.  Dopiero tytuł z zeszłego roku Car of the Year 2013, przyznany Volkswagenowi Golf VII sprawił, że konkurs znowu wrócił do swej zasadniczej formy: prezentacji najlepszych modeli w ofercie rynkowej. W tym roku nie zmieniła się idea i ponownie tytuł przypadł najlepszej –wg jury – ofercie jaka trafiła na rynki. Tym razem był to Peugeot 308, który zaledwie dwa tygodnie po ogłoszeniu werdyktu mamy okazję zaprezentować.

Wybór wydaje się jak najbardziej trafny, gdyż modele klasy kompaktowej (segment C), do której należy Peugeot 308, to najchętniej kupowane modele w Europie. Nie dziwi zatem, że one też są jednymi z najczęstszych zwycięzców konkursu COTY. Wystarczy tylko powiedzieć, że od roku 1989 mieliśmy na pierwszym miejscu kompakty: Tipo, Golf III, Bravo/Brava, Focus, Alfa 147, Peugeot 307, Megane II, oraz Golf VII i Peugeot 308. Co więcej w roku 1993 tytuł Car of the Year przypadł VW Golf III, drugie miejsce zajął Opel Astra I, a trzecie miejsce przypadło Citroenowi ZX. Tak wiec tegoroczna wygrana modelu kompaktowego, w pojedynku z wersjami elektrycznymi BMW i3 i Tesla model S, całkowicie mnie przekonuje. Zapewne wiele osób zapyta skąd ta nagła miłość jury do samochodów klasycznych, podczas gdy przegrywają chwalone niedawno „elektryczne innowacje”? Otóż ani VW Golf VII, ani Peugeot 308 nie są klasycznymi modelami, jakie dotychczas znamy z rynku samochodowego. Zarówno jeden, jak i drugi są bowiem prekursorami wprowadzenia w życie nowych platform podłogowych, elementu który zmieni dotychczasowe pojęcie motoryzacji.

Pozornie bez zmian

Patrząc na dane techniczne karoserii nie widzimy dużej różnicy z poprzednikiem. Nowy Peugeot 308 ma bowiem, gabaryty zbliżone jak tamta wersja: długość 4253 mm szerokość 1803 mm i wysokość 1457 mm. Jednakże nie są to „na nowo skrojone szaty karoseryjne”, ale całkowicie nowy pojazd. Powstał on na nowej platformie EMP2 (Efficient Modular Platform 2), która zakłada stałą odległość tylko od środka przedniego koła (doprowadzenie momentu napędowego przez półosie na koła) do ściany grodziowej i zestawu pedałów. To bowiem umożliwia instalowanie zmodernizowanego i uniwersalnego układu napędowego do każdego samochodu, a parametry typu rozstaw osi, rozstaw kół, wysokość karoserii i wielkość zwisów są każdorazowo do uzgodnienia. W przypadku Peugeot 308 rozstaw osi zwiększono w stosunku do poprzednika do 2,62 m, a rozstaw kół do 1559 mm z przodu i 1553 mm z tyłu. Przyjęte wymiary zapewniają stworzenie kwintesencji wersji kompaktowej: dobrą użyteczność podczas jazd miejskich i na trasie, oraz gwarantują przestronne wnętrze. Także opracowując styl karoserii zadbano o uwypuklenie użytecznych cech nowego kompaktu i pogodzenie elementów dotychczas nieosiągalnych ze względu na sztywność karoserii (w platformie EMP2 znaczną sztywność konstrukcji przejmuje płyta podłogowa i stąd większe możliwości kształtowania bryły samochodu). Tak więc pogodzono dynamikę bryły z dogodnym zajmowaniem miejsca we wnętrzu (warto zauważyć tylny otwór drzwiowy, nie wymagający od wsiadającego ekwilibrystyki przy wsiadaniu do samochodu), czy bardzo proporcjonalny i prosty bagażnik o pojemności 398 litrów, oraz nisko położony próg załadunku i szeroki otwór ułatwiający korzystanie z przestrzeni bagażnika.

Zapraszamy do dyskusji na temat Samochodu Roku 2014 na forum 

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Aktualności
Ranking polis OC
3 komentarze
Testy samochodów
Test Mercedes E Cabrio – mowa jest srebrem…
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Komentarze

Sycamor

Witam, w treści pod koniec wkradł się błąd : "W przypadku wersji wyposażeniowej obejmujące ukompletowanie Access, Active, Allusre," Powinno być : Allure Poza tym w tym modelu jest jeszcze jeden nowy silnik 1.2 l / 130 KM, o którym nic nie wspominacie. A jest bardzo ciekawy technicznie. Mimo tego jest dużo wartościowych informacji, od lat jeżdżę Peugeot'ami, w tej chwili ten rozmiar pasowałby mi najbardziej. Pozdrawiam, S.

19 kwietnia 2014 11:28:38 | ocena: 0 | oceń: |Odpowiedz
xxx g

Ciekawy:-X

19 kwietnia 2014 10:30:24 | ocena: 0 | oceń: |Odpowiedz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2020 CR PLUS Sp. z o.o.