x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Ranking polis OC

25.03.2014, 15:33 przez marta

Jaki ubezpieczyciel sprzedaje najtańsze OC? Gdzie obliczyć składkę OC, by szybko znaleźć najtańsze ubezpieczenie? Stworzyliśmy ranking na podstawie cen OC obliczonych dla kilkudziesięciu samochodów popularnych marek w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych, sprzedających polisy przez internet, czyli w systemie direct. Kto najczęściej proponował najniższe ceny OC? Odpowiedź w artykule!

Ceny ubezpieczenia OC liczyliśmy w następujących 7 towarzystwach: Proama, Aviva, Axa Direct, Allianz Direct, Link4, Liberty Direct oraz PZU. Większość z nich premiuje samodzielny zakup ubezpieczenia samochodu przez internet na stronie firmy w unikalny, niedostępny w innych kanałach dystrybucji sposób – dając dodatkową zniżkę. Jak się okazuje – sporą. W przypadku Axa Direct jest to nawet 20% ceny ubezpieczenia. Zniżki te zostały uwzględnione w kalkulacjach.

Obliczyliśmy składki OC, korzystając z dostępnych na stronach ubezpieczycieli kalkulatorów OC. Kalkulacja składki zajmowała nie więcej niż 5 minut u jednego ubezpieczyciela. Po obliczeniu ceny ubezpieczenia można od razu przejść do jego zakupu.

Dokonaliśmy obliczeń dla 42 rozmaitych modeli samochodów, od tanich i popularnych po drogie i luksusowe. Były więc auta marek takich jak Skoda, Opel, Ford, Mercedes, Audi, BMW, Lexus, Fiat, Peugeot, KIA, a także inne. Samochody miały od roku do dziesięciu lat, a na licznikach - od 50 000 do 180 000 km. Każdy z nich miał oczywiście przypisanego wymyślonego właściciela: mieszkańca jednego z 42 różnych miast Polski, mającego określone zniżki na OC itp i przy kalkulacji w każdym z towarzystw podawaliśmy jego identyczne dane. Obliczyliśmy także przeciętną cenę ubezpieczenia OC u danego ubezpieczyciela.

Dla porządku dodajmy jeszcze, że zdarzyło się kilka przypadków, w których ubezpieczyciel nie podał ceny OC dla danego samochodu. Wynika to z polityki firm – niektóre z nich nie ubezpieczają przez internet samochodów droższych czy wyjątkowo tanich, rzadkich itp. 

Otrzymane w ten sposób ceny ubezpieczenia OC - dla takiego samego samochodu z takim samym właścicielem w 7 różnych towarzystwach uszeregowaliśmy od najniższej do najwyższej. A następnie obliczyliśmy, ile razy dany ubezpieczyciel okazał się najtańszy, ile razy był na drugim miejscu pod względem ceny, ile razy na trzecim itd. Jak wygląda to zestawienie?

Ostatnie miejsce w naszym rankingu zajął Allianz Direct – w 42 kalkulacjach najczęściej to właśnie ten ubezpieczyciel proponował najdroższe OC. W zestawieniach polis OC od najtańszych do najdroższych średni wynik Allianz Direct na 7 miejsc to 5,32. Przeciętna cena OC Allianz Direct to 503,5 zł. Warto jednak przyjrzeć się ofercie tego ubezpieczyciela bardziej szczegółowo, jeśli zależy nam na szerszej, praktycznej ochronie ubezpieczeniowej.

Podobnie zresztą jest w przypadku ubezpieczenia OC w prawie każdej firmie – rzadko zdarza się, by jego zakup zapewniał tylko i wyłącznie spełnienie ustawowego obowiązku posiadania ubezpieczenia OC. Najczęściej w cenie ubezpieczenia OC zawiera się także rozmaity zakres usług, z których w przypadku zdarzenia drogowego korzysta nie tylko poszkodowany, ale także sprawca - czyli osoba, która kupiła ubezpieczenie OC.

Allianz Direct w ramach OC udziela stosunkowo szerokiej ochrony - zorganizuje pomoc, pokryje koszty naprawy lub holowania samochodu sprawcy, czy udzieli wszelkich niezbędnych w tak stresującej sytuacji informacji. Są to więc całkiem praktyczne usługi i warto przy zakupie OC zwracać uwagę, jaki jest ich zakres u danego ubezpieczyciela.

Zobacz ofertę OC Allianz Direct 

Kalkulator OC Allianz Direct 

Kolejne miejsce od końca, ze średnim wynikiem 5,14 zajmuje Link4. Przeciętna cena polisy OC w tej firmie to 563,70 zł.

Wyższe miejsce w naszym rankingu, pomimo wyższej średniej ceny polisy, wynika z tego, że na stronie internetowej Link4 zdarzały się przypadki, kiedy nie można było ubezpieczyć samochodu, dla którego w innych towarzystwach cena OC była niewielka – czyli Link4 w większości drogimi polisami podniósł sobie średnią ceną polisy. Jednak kiedy Link4 podawał już cenę, częściej okazywała się ona niższa niż ta proponowana przez Allianz Direct.

Ofercie OC Link4 także warto się przyjrzeć. Została doceniona przez Polską Izbę Motoryzacji za najszerszy zakres usług dodatkowych oferowanych w cenie ubezpieczenia OC (ranking z listopada 2012 roku, PIM). OC Link4 to na przykład, prócz często spotykanej u innych ubezpieczycieli pomocy informacyjnej, usługi takie jak samochód zastępczy dla sprawcy wypadku czy pomoc, a także zwrot kosztów naprawy w wypadku uszkodzenia opon.

Zobacz ofertę OC Link4 

Kalkulator OC Link4 

Miejsce piąte zajmuje PZU. Średnio firma ta zajmowała 4,61 miejsce w zestawieniu najtańszych ubezpieczycieli. Średnia cena polisy OC w PZU to 533 zł.

Tutaj podobnie jak w przypadku Link4, firma nie ubezpieczała wszystkich samochodów, jak się okazuje głównie takich, które w innych towarzystwach miały niskie składki. Jeśli jednak już podawała ceny, średnio była tańsza od Link4 czy Allianz Direct.

Co - poza uznaną w Polsce marką - przemawia za zakupem OC PZU?

Zobacz OC PZU 

Na miejscu czwartym naszego rankingu, z wynikiem 3,51, uplasowało się Liberty Direct. Polisa OC Liberty Direct zwykle okazywała się tańsza niż polisa OC Allianz Direct, Link4 czy PZU. Średnia jej cena wyniosła 469,61 zł. Liberty Direct podało też ceny dla 41 z 42 samochodów, dla których chcieliśmy obliczyć składki przez internet.

Zobacz OC Liberty Direct 

Kalkulator OC Liberty Direct 

I pierwsza trójka - czyli firmy, od których warto zacząć obliczanie składek kalkulatorem OC.

Miejsce trzecie należy się Proamie. Zajęła je z wynikiem 3,48. Proponowała polisę OC za średnio 487,12 zł. Proama ubezpieczała też wszystkie 42 samochody, dla których składki chcieliśmy obliczyć. Znana jest polityka Proamy, polegająca na docenianiu bezszkodowych kierowców. Dlatego jeśli mamy wysokie zniżki na ubezpieczenie komunikacyjne, składkę w Proamie także warto sprawdzić, ponieważ zamiast 60% otrzymamy niespotykane w innych towarzystwach 70% zniżki na ubezpieczenie OC.

Zobacz OC Proama 

Kalkulator OC Proama 

Miejsce drugie naszego rankingu to Aviva. Pozwolił je zająć wynik 3,24. Średnia cena polisy OC Aviva to 434 zł.

Zobacz OC Aviva 

Kalkulator OC Aviva 

W naszych kalkulacjach częściej niż Aviva tańsze polisy OC proponowało tylko jedno towarzystwo. A jest nim…

Axa Direct – ten ubezpieczyciel najczęściej proponował najtańsze ubezpieczenie OC. Czołową pozycję w naszym rankingu pozwolił zająć wynik 1,86, zostawiający konkurencję znacznie w tyle. Średnia cena polisy OC Axa Direct wyniosła 388 zł. Axa Direct również nie odmówiła ubezpieczenia auta w żadnym wypadku.

Zobacz OC Axa Direct 

Kalkulator OC Axa Direct 

Z naszego zestawienia wynika, że jeśli chcecie szybko znaleźć tanie ubezpieczenie samochodu z dodatkowymi zniżkami za samodzielny zakup przez internet obliczanie swojej składki OC możecie śmiało zacząć od Axa Direct, Aviva czy Proama. Tę ostatnią firmę polecamy szczególnie, jeśli macie wysokie zniżki na ubezpieczenie OC. Poświęcacie 15 minut i 3 firmy, które najczęściej proponują najtańsze OC przez internet sprawdzone.

Jeśli natomiast interesuje Was szeroki zakres dodatkowej ochrony dodawanej do ubezpieczenia OC, warto obliczyć także składkę OC Link4, ale tutaj, niestety, szanse na najtańsze OC – jak pokazuje statystyka - maleją.

Warta odnotowania jest także robieżność między najtańszym a najdroższym OC w poszczególnych przypadkach. Najmniej na OC udało nam się zaoszczędzić na ubezpieczeniu seata Altea 1.8 TSI z 2009 r. bo tylko 86, 73 zł. 

Najwięcej zaoszczędziliśmy na polisie dla BMW 330d (E91) z 2005 roku bo aż 959 zł

Porównując ceny w tych 7 towarzystwach można zaoszczędzić na OC przeciętnie aż 250 zł

Jesteśmy ciekawi, czy nasze wnioski znajdują potwierdzenie w Waszych kalkulacjach. Piszcie w komentarzach, która firma była dla Was najtańsza!

Dokładne wyliczenia cen OC AC dla poszczególnych modeli znajdziecie tutaj: 

Podobne artykuły

Porównanie OC AC
Ubezpieczenie OC AC Opel Vectra
brak komentarzy
Aktualności
Ile naprawdę można zaoszczędzić na OC i AC - 400 zł czy 4 000 zł?
5 komentarze

Dodaj komentarz

Komentarze

Inter Car

Po dobre i sprawdzone ubezpieczenie zapraszam do http://intercar.info.pl/. Jesteśmy multiagencją, działamy od ponad 12 lat, dzięki czemu możemy zapewnić dobór najlepszej polisy dla klienta. Zapraszam.

30 grudnia 2014 09:01:50 | ocena: 0 | oceń: |Odpowiedz
Odys

Ja za swoja Honde Legend IV 2006 3.6 V6 VTEC najmniej place odziwo w PZU. Sprawdzalem oferty u praktycznie wszystkuch ubezpieczycieli. Od HDI, po AXA wlacznie. Mam 24 lata. Mieszkam w Lodzi i nie posiadam znizek.

18 maja 2014 15:44:13 | ocena: 0 | oceń: |Odpowiedz
Ewa

Autor zapomniał dodać, że ten ranking dotyczy klientów, którzy mają maksymalne zniżki w ubezpieczeniach i nie maja również szkód z tytułu AC, bo niestety właśnie Axa, przy wyliczaniu składki za OC bierze pod uwagę również przebieg ubezpieczenia w AC. Dodatkowo ten ranking dotyczy "pełnoletnich" kierowców, czyli tych którzy ukończyli min. 25 lat. Natomiast nie jest prawdą, że kupienie polisy przez internet jest tańsze. Ta sama cena jest, jeśli kupuje się w biurze u agenta

17 maja 2014 09:03:02 | ocena: 0 | oceń: |Odpowiedz
Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.