x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

tttttt

01.04.2014, 10:06 przez Bogusław Korzeniowski

Jeszcze kilka lat temu zauroczony byłem modelami Legacy kombi i Outback, które były idealnym połączeniem sportowego stylu modeli z rajdowych tras i czterodrzwiowego, użytkowego nadwozie (samochód nie miał ramek okiennych we wszystkich czterech drzwiach). Wraz z wprowadzeniem nowej generacji Legacy zdecydowano się jednak na zwiększenie nadwozia i budowę modelu w którym większą wagę przykładano do komfortowego wnętrza i wygody pasażerów, niż sportowego stylu i odczuć „sportowego DNA”. Mnie osobiście ta zmiana nie przypadła do gustu i to tamte modele Subaru pozostały „legendarnym Legacy”. Jednakże klienci nabywający pojazdy, szukali komfortu limuzyn klasy Avensis, Insignia, czy Passat w połączeniu z fantastycznym napędem i…. właśnie taki model zaoferowało Subaru, wprowadzając do sprzedaży aktualna wersją Legacy

Po zmianie postrzegania Legacy, nadeszła pora na zmianę Forestera, czyli tłumacząc z języka angielskiego „leśniczego”. Model wydoroślał i przeobraził się z zadziornego młokosa w wykształconego młodzieńca. Patrząc na całą zmianę generacji modelu można dojść do przekonania, że Forester I (1997-2002) to okres szkoły podstawowej, Forester II (2002-2008) to czas gimnazjum, Forester III (2008-2013) to czas który moglibyśmy porównać do liceum i wreszcie Forester IV (od roku 2013) to czas porównywalny z okresem studiów. I właśnie ten „najbardziej wykształcony egzemplarz” mamy okazję dzisiaj zaprezentować.

Dlaczego Subaru? …Silnik Boxer i Symetrical AWD

Zanim jednak zaczniemy prezentować walory Forestera IV generacji, chciałem wskazać co wyróżnia Subaru pośród innych samochodów.

Subaru zawsze dążyło do tego, by dostarczać kierowcy prawdziwej radości z jazdy, wspartej poczuciem bezpieczeństwa oraz trwałości samochodu. Towarzyszyło i nadal towarzyszy temu przekonanie, że dwie podstawowe technologie wyróżniające samochody spod znaku Plejad, SUBARU BOXER (szczególna konstrukcja silnika) oraz „Symmetrical AWD” tworzą idealną platformę dla konstrukcji aut o specjalnych własnościach.

Silnik Boxer to obecnie zapominana technologia gwarantująca idealne wyrównoważenie jednostki (tłoki są naprzeciw siebie, więc zbędne są wałki wyrównoważające), a przy tym idealne wypośrodkowanie i obniżenie środka ciężkości silnika. To dlatego, oprócz SUBARU, silniki takie ma obecnie jedynie producent sportowych modeli Porsche. Ostatnim producentem „cywilnych modeli” oferujących na masową skalę silniki BOXER była Alfa Romeo, ale koszt tej produkcji i niewielkie efekty uzyskiwane przy wersjach z napędem na przednią oś, sprawiły że zaniechano prac nad tym systemem. Tak więc charakterystyczny dźwięk silnika (bo brzmienie wersji boxer to sportowe mruczenie, a nie narastający hałas rzędówek, czy basowe brzmienie wersji V), idealne wyrównoważenie i sportowe obniżenie  środka ciężkości spotkamy tylko w SUBAU i Porsche.

Na „Symmetrical AWD”, będący podstawą konstrukcji samochodów Subaru, składa się zamontowany wzdłużnie z przodu, poziomy, przeciwsobny silnik SUBARU BOXER, oraz również prawie całkowicie symetryczny układ napędowy – skrzynia biegów wraz z przednim dyferencjałem i półosiami o jednakowej długości, umieszczony w osi samochodu wał napędowy biegnący do tylnego dyferencjału, a wreszcie tylna przekładnia główna i tylne półosie, również o równej długości. Właśnie owo kompletne rozwiązanie skutkuje stabilnością samochodu, który staje się przez to bezpieczny, ale przede wszystkim efektywny i skuteczny w swych drogowych zachowaniach. Przedstawiona wyżej konfiguracja układu napędowego jest tradycją firmy Subaru od momentu, gdy ok. czterdzieści lat temu wyprodukowała ona swój pierwszy samochód z napędem 4WD. Konstrukcja tamta, Subaru Leone 4WD, była w rzeczywistości pierwszym masowo produkowanym, osobowym (a nie terenowym lub luksusowo – sportowym) samochodem z napędem czterech kół. Przez czterdzieści lat nie zmieniło się jedno – cały układ napędowy, począwszy od poziomego, przeciwsobnego silnika aż do tylnej przekładni głównej z jej mechanizmem różnicowym, umieszczony jest w jednej prostej linii, w osi podłużnej samochodu. Drugą charakterystyczna cechą układu Symmetrical AWD jest to, że zamontowany jest on najniżej jak to możliwe, a zarazem przesunięty maksymalnie do tyłu. W efekcie środek ciężkości całego samochodu znajduje się wyjątkowo nisko i blisko geometrycznego środka samochodu. To umożliwiło ograniczenie - bez nadmiernego usztywniania zawieszenia - niechcianych bocznych przechyłów samochodu występujących na zakrętach oraz wzdłużnych przechyłów podczas hamowania i przyspieszania. Efektem końcowym jest stabilne zachowanie Subaru w każdych warunkach drogowych, dobra trakcja układu 4WD, a przy tym komfortowe pokonywanie nierówności. Żaden z tych elementów nie musiał paść ofiarą kompromisu, zatem można było osiągnąć wyjątkowe zadowolenie z jazdy, i kierowcy i pasażerów.

Dlaczego Forester IV?

Tyle na temat „DNA SUBARU". A dlaczego Fortester IV? Przecież nie jest to taka ewolucja jak pomiędzy Forsterem II i III. Zatem dlaczego wybierający wersję SUV powinni patrzeć również na Forestera?

Po pierwsze ma on geny SUBARU. Jeżeli ktoś nie odczuwa tego faktu, to jakby Jaś Fasola malował obraz w filmie „Nadciąga totalny kataklizm”. Niby blejtram ten sam, ale wrażenia zupełnie inne. Zatem zanim ktokolwiek wypowie się na temat walorów jazdy Foresterem i innym SUV-em musi poznać te walory i odbyć jazdy próbne. Jeżeli jednak dla kogoś ważne są tylko walory wizualne, to… nowy Forester urósł.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Aktualności
Ranking polis OC
3 komentarze
Testy samochodów
Test Subaru XV – sportowa dusza crossovera
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2018 CR PLUS Sp. z o.o.