x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test Kia Cee’d – przyczajony tygrys ukryty smok

04.04.2014, 11:07 przez Bogusław Korzeniowski

Test Kia Cee’d – przyczajony tygrys ukryty smok

Niezbyt często mamy okazje prezentować produkty koreańskiego producenta. Stąd też w modelu Cee’d interesowało nas nie tylko przekazanie wiedzy Czytelnikom, ale także osobiste poznanie tajników tego koncernu

Gdyby ktoś powiedział mi dziesięć lat temu, iż koncern KIA będzie liczącym się graczem na rynku samochodowym, najprawdopodobniej bym go wyśmiał. Próby wejścia na rynek europejski i montaż modeli Sportage w zakładach Karmann w roku 1995 spowodowały jedynie, że firma inżynierska znana z produkcji sportowych VW (Corrado, Scirocco) i modeli kabrio dla wielu firm (Renault 19 Kabrio, Ford Escort Kabrio, VW Golf Kabrio) straciła w oczach wielu fascynatów motoryzacji, swój legendarny image. Zresztą gdy zwiedzałem w roku 1996 zakład w Osnabruck nawet sam oprowadzający mnie po halach produkcyjnych i biurach projektowych, o montażu Kia mówił bardziej jako o formie zdobywania przez firmę funduszy, niż jako powodzie do dumy.

Następnie podbić rynki próbowały Kia Shuma, czy Kia Cerato, ale na rynki zachodnie przebicie się z nowym produktem było niezmiernie trudno, a w krajach rozwijających się panował mit Deawoo.

Pierwsza Cee’d I – przełom

Dopiero w roku 2006 zaczęło się coś zmieniać. Powodem tego był model Kia Cee’d. Pojazd powstał jako interpretacja potrzeb Europejczyka. Nie było tutaj poszukiwania kompromisów między istniejącymi projektami, a wymaganiami w Europie. Po analizie oczekiwań mieszkańców Starego Kontynentu, w centrum projektowym w Russelheim powstał ona podstaw nowy model, którego produkcję rozpoczęto na Słowacji. Tak zaczęła się droga do sukcesu.

Wydawało się, ze zaistnienia na europejskim rynku w segmencie C jest praktycznie niemożliwe. Jest to bowiem segment pojazdów który znajduje najwięcej nabywców, a przez to każdy z producentów oferuje swój produkt w tym segmencie. Mamy wiec zarówno prestiżowe modele jak BMW 1, czy Audi A3, popularne Golfy, Astry i Focusy, czy –rozpropagowane jako bezawaryjne- Corolle. Jak zatem wypromować wyrób Kia? Okazało się, że sukces był połączeniem prac rozpoczętych w trzech kierunkach: efektownego design, materiałów wyposażenia, które były solidne i ładne, ale nie miały wygórowanej ceny i przedłużonej gwarancji. To wszystko sprawiło że Kia Cee’d zaistniała na rynkach krajów silnie zmotoryzowanych, jak i na ulicach krajów o rozwijającej się motoryzacji

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Premiery
Kia Soul - polska premiera
brak komentarzy
Porównanie OC AC
Ubezpieczenie OC AC Kia Ceed
1 komentarz

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.