x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test Opel Insignia OPC Sports Tourer: elokwentny bandyta

28.05.2012, 13:19 przez Bogusław Korzeniowski

Przyzwyczailiśmy się do stereotypów: modele z Japonii to mit trwałości i niezawodności, Jaguar to styl brytyjskiego gentlemana, Porsche – sportowe coupe, a kombi to wersja pozwalająca na przewóz dużych gabarytowo ładunków. Ostatnie lata pokazały jednak, że modele z Japonii są narażone na błędy konstruktorskie, „angielski Jag” przeszedł w ręce Hindusów, a Porsche oferuje modele SUV i limuzyny. Prezentowany model kombi nijak ma się zaś do używanych modeli flotowych.

Opel Insignia OPC Sports Tourer - kanciasta bryła?

Każda Insignia kombi zmusza do refleksji nad klasyfikacją modeli kombi. Przecież wersja ta nie tylko nie ma kanciastych linii karoserii, wskazujących na maksymalne wykorzystanie pojemności bagażnika, ale też przestrzeń bagażowa nie jest w tym przypadku przewagą. O ile wersja liftback ma długość 483 cm i bagażnik 520 l, to kombi (mierzące 491 cm) ma kufer 540 l. O tym, że obecne kombi to więcej niż model powstały jako adaptacja nadwozia sedana/liftback (celem zapewnienia większej przestrzeni bagażowej), świadczy także zarys tylnej części nadwozia. W przypadku Insignii jest to wyraźnie opadający dach, dający wrażenie sportowego DNA, a taki zarys bryły kłóci się z wykorzystaniem przestrzeni wnętrza.

Opel Insignia OPC Sports Tourer - przewóz towarów?

Również zagospodarowanie pozostaje w sprzeczności z nadrzędnym celem, jakim jest przestrzeń ładunkowa. Zastosowanie w modelu skórzanej tapicerki, podgrzewanych foteli, przeszklonego dachu czy rozbudowanego systemu audio i nawigacji świadczy raczej o ofercie skierowanej do osób lubiących styl kombi ze względu na większą uniwersalność przewozu toreb i bagaży niż chętnych do przewozu dużych gabarytowo pakunków właścicieli butików. Prezentowany Opel Insignia Sports Tourer był również wyposażony w innowacyjną kamerę Opel Eye oraz reflektory nowej generacji AFL+. Te ostatnie automatycznie pracują w jednym z dziewięciu systemów, m.in. tryb pracy zoptymalizowany pod kątem jazdy miejskiej, jazdy w strefie ruchu pieszego, jazdy szosowej i na autostradzie. Także użyte w modelu fotele znacznie odbiegają od wymagań, jakie stawialibyśmy samochodom, których nadrzędną cechą jest uniwersalność.

Opel Insignia OPC Sports Tourer - ekonomiczny transport?

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Premiery
Cascada – Opel urzekający z siłą wodospadu
brak komentarzy
Testy samochodów
Test: Opel Mokka – tydzień intensywnej eksploatacji
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2020 CR PLUS Sp. z o.o.