x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test Audi A8 - samochód za pół miliona

04.05.2014, 21:07 przez Bogusław Korzeniowski

Jestem fascynatem motoryzacji i wersje o ponadprzeciętnych walorach są dla mnie prawdziwą „świątynią dumania”. Co więcej, inspirujące są dla mnie modele luksusowe i jazda wersją Lexus LS600h, Mercedesa CL65 AMG i Mercedesa S63 AMG bardziej utkwiły mi w pamięci niż testy sportowymi i szpanerskimi Lamborghini Galardo czy Mercedesem SLS. Obecnie do mego pamiętnika motoryzacyjnych cudów mam okazję dołożyć Audi A8 3,0 TDI.

Karoseria – aluminiowe szaty i przeszycia XXI wieku

Audi A8 był prekursorem stosowania aluminiowego nadwozia i struktury ASF (Audi Space Frame), a fakt, że jest ono lżejsze od konkurentów o 40% jest czymś znanym od ponad 20 lat (tak proszę państwa, pierwszy prototyp ASF zobaczyliśmy jesienią 1993 podczas Salonu we Frankfurcie). W testowym modelu A8 zaskakują jednak nowatorskie systemy łączeń poszyć i związana z tym trwałość karoserii. Trwałość karoserii to zasługa m. in. 1847 nitów tłoczonych, 632 wkrętów samogwintujących i 202 punktów spawania. Na złączach słupków B stosuje się klej strukturalny, który podwyższa ich twardość i tworzy izolującą warstwę zapobiegającą korozji. Biorąc pod uwagę cały samochód, połączenia klejone mają długość 44 metrów. Szczególnie interesujące jest także spawanie laserowe. Powstałe z jego zastosowaniem łączenia są szczególnie trwałe, a także pozwalają na precyzyjne zespolenie dużych powierzchni blaszanych z ramą. W przypadku warstwy zewnętrznej karoserii, tolerancja wymiarów może wynosić maksymalnie zaledwie 0,1 mm. Tak więc zastosowane technologie sprawiają, że nawet niewylakierowane nadwozie jest ideałem o jakim producenci „samochodów dla ludu” często mogą pomarzyć po wylakierowaniu karoserii

Obecna wersja Audi A8 wyróżnia się jeszcze jedną cechą – komfortem akustycznym. Dużą uwagę zwrócono bowiem na przewodzenie dźwięku przez duże powierzchnie blaszane i puste przestrzenie karoserii. Osłony akustyczne, absorbery, izolatory i warstwy pianki zapobiegają ich drganiom. Starannie uszczelnione spawy nie przepuszczają hałasu, a wnętrze pojazdu dokładnie wytłumiono, na przykład w przedniej strefie wykładziny podłogowej. Cisza we wnętrzu zwiększa uczucie przyjemności z jazdy. Dodatkowo współczynnik oporu powietrza wynoszący zaledwie 0,26 sprawia, że Audi A8 cicho i lekko mknie pod wiatr. Wartości pomiaru przepływu powietrza pod pojazdem i wentylacji komory silnika zajęły ważne miejsce w specyfikacji wymagań wobec nowego modelu. Optymalizacja systemu chłodzenia i klimatyzacja o zwiększonej efektywności znacznie się przyczyniły do zmniejszenia zużycia paliwa i emisji CO2 o kilka gramów na kilometr. Osłona podwozia (nie obejmuje jedynie układu wydechowego i tylnej osi) obok zalet aerodynamicznych daje też szereg innych korzyści. Chroni blachę i podzespoły przed solą, wilgocią i uderzeniami oraz izoluje od hałasów. Specjalna dysza kieruje przepływające pod podwoziem powietrze do olejowej chłodnicy skrzyni biegów.  Z tyłu pojazdu, tłumik zintegrowano z wznoszącą się ku górze strefą dyfuzora.

Efektem jest idealne odizolowanie kierowcy i pasażerów od zewnętrznych hałasów. Jako dodatek tej „strefy ciszy” są podwójne szyby akustyczne, wykonane ze szkła hartowanego, klejonego, z tłumiącą hałasy folią akustyczną pomiędzy warstwami.

Stylistyka zewnętrzna – sportowa bryła o wymiarze XL

Super limuzyna musi być wielka i mieć dostojny styl, gdyż to właśnie wymiary i styl karoserii odróżniają model od „pojazdu dla przeciętnego człowieka” (specjalnie nie piszę „Kowalskiego”, gdyż w Europie Zachodniej kilkuletnie takie samochody –ze względu na cenę eksploatacji- nie są poszukiwane i „luksusowe używki” trafiają do Rosji, Polski itp.). Pod względem długości (5135 mm), rozstawu osi (2992 mm), czy szerokości (1949 mm), nowe Audi A8 przewyższa jednak wszystkich znaczących konkurentów. Jest jednak niższe od nich i ma 1460 mm wysokości. Takie proporcje pokazują sportowego ducha tej luksusowej  limuzyny. Dynamiczną stylistykę Audi A8 charakteryzuje sportowa harmonia. Wszystkie powierzchnie, linie i wymiary idealnie ze sobą współgrają. Sylwetka jest bardzo homogeniczna, a linia dachu, typowa dla coupé, nadaje jej płynności. Powierzchnie emanują spokojem i stylem, tworząc jednocześnie kontrast z ostro zarysowanymi liniami samochodu

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Premiery
Audi A8 L Security - najlepsza ochrona pasażerów
brak komentarzy
Porównanie OC AC
Ubezpieczenie OC AC Audi A3
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.