x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Hummer – odchudzanie giganta i jego śmierć przed czterema laty

05.05.2014, 17:08 przez Bogusław Korzeniowski

O istnieniu Hummera cały świat dowiedział się podczas pierwszej wojny w Iraku określonej jako Desert Storm (Pustynna Burza) i trwającej  od 17 stycznia 1991.

Wtedy to w każdej relacji z Iraku widzieliśmy helikoptery lecące nad ogromnymi połaciami piasku, oraz charakterystyczne, toporne samochody które wyjeżdżały na piaszczyste wydmy.

Jednakże historia samochodów zaczęła się ponad dziesięć lat wcześniej. Dokładnie w roku 1979, kiedy to rząd Ameryki ogłosił konkurs na zaprojektowanie i zaopatrzenie armii w zupełnie nowe pojazdy o kryptonimie M998 Series HMMWV, czyli High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicles (Wielozadaniowe Pojazdy Kołowe). W założeniu miał to być pojazd mający wszechstronne zastosowanie przez to miał być wykorzystywany jako wóz bojowy, wóz logistyczny, sanitarka, centrum dowodzenia itd. Do przetargu stanęły trzy firmy motoryzacyjne; Chrysler Defence, Teledyne Continental i American Motors General Corporation. Konkurs wygrała ta ostatnia i inżynierowie tej firmy stworzyli (w roku 1980) pierwszy prototyp HMMWV. Projekt spotkał się z akceptacją decydentów i rok później firma podpisała z ministerstwem kontrakt wart 1,2 miliona dolarów, w ramach którego miała w ciągu pięciu lat wyprodukować i dostarczyć armii amerykańskiej 55 tysięcy modeli nowego pojazdu

Model, jakiego dotyczył kontrakt, charakteryzował się stałym napędem na 4 koła, zabudową konstrukcji na stalowej ramie nośnej, niezależnym zawieszeniem wszystkich kół, dużą zdolnością do pokonywania przeszkód terenowych i wodoszczelnością całej konstrukcji. Opcjonalnie montowany był system elektronicznej regulacji ciśnienia w oponach. Ponadto pojazd posiadał otwieraną tylną część wozu, co ułatwiało np. załadunek zaopatrzenia, piechoty oraz rannych. Samochód zdolny był do przewożenia czterech żołnierzy, niewielkiego ładunku oraz ciągnięcia niewielkiego działa artyleryjskiego bądź przeciwlotniczego. Można też było, go wyposażyć w karabin maszynowy Browning M2HB, granatnik automatyczny Mk19 lub wyrzutnię ppk BGM – 71. Każde z tych urządzeń montowane było na obrotnicy, na dachu pojazdu. Pojazd otrzymał pseudonim Hum-Vee, co było fonetyczną wymową wojskowego skrótu.

Ten wojskowy pojazd miał swój chrzest bojowy podczas inwazji Stanów Zjednoczonych na Panamę w roku 1989 (inwazja spowodowana próbami Panamy przejęcia kontroli nad kanałem panamskim, zakończyła się obaleniem dyktatora Manuela Noriegi), ale światową sławę przyniosła mu dopiero Wojna w Zatoce Perskiej w 1991. Szybko postanowiono wykorzystać tę sławę i od roku 1992 zaproponowano wersję cywilną H1.

H1 – cywilny pustynny wojownik

Doskonałą reklamą wprowadzanego modelu był fakt, że jeden z pierwszych handlowych pojazdów H1 stał się własnością Arnolda Schwarzeneggera. Ponoć wykonano go nawet na jego specjalną prośbę, ale znając realia reklamy i PR można przypuszczać, że był to dobrze opłacony chwyt reklamowy. Niemniej chwyt okazał się strzałem w dziesiątkę i samochód stał się szlagierem. Wykonywano go w trzech wersjach nadwozia Wagon, Hard Top i Soft Top, a różnice się od wersji wojskowej, dotyczyły głównie wnętrza, które jest dostosowane do codziennej eksploatacji. Dodano pasy bezpieczeństwa, zagłówki, oświetlenie z halogenowymi żarówkami, klimatyzację, skórzane siedzenia, podłokietniki, przegrodę części bagażowej, czy chromowane detale nadwozia. Od strony technicznej inna jest instalacja elektryczna, gdyż wersja wojskowa ma 24, a cywilna 12 woltów.

Hummer wyposażony jest w specyficzny system rozdziału siły napędowej. Gdy jedno, lub więcej kół traci przyczepność, należy lewą nogą nacisnąć na pedał hamulca (nie zdejmując prawej nogi z pedału gazu). System przyhamowuje koła, które tracą przyczepność. Za pomocą przycisku można dokonać także stałej blokady mechanizmów różnicowych. Ważne też było to, że masa całkowita pojazdu przekraczała 3,5 tony, czyli w Europie był ciężarówką.

Pojazd miał wymiary (dł/szer/wys) – 4868/2197/1956 mm i rozstaw osi – 3302 mm, a jego masa własna to 3359kg.

W modelu używano silników: 6,2 Diesel (150 KM), 6,5 Diesel (170 KM),, 6,5 Turbo Diesel (195 KM), 6,6 Turbo Diesel (335 KM) i benzynowy 5,7 (190 KM).

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Aktualności
Strażackie Renault – praktyczna zabawka
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.