x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Porównanie RAV4 i Forester, który wybrać?

12.05.2014, 11:52 przez Bogusław Korzeniowski

Toyota RAV 4 i SUBARU Forester. Obydwa modele są z Japonii, obydwa to czwarta generacja typoszeregu, obydwa mają silniki wysokoprężne, obydwa oferują doskonały napęd na cztery koła itd.

Kto wygra to porównanie zastanawialiśmy się do ostatniej chwili i… nie udało nam się odpowiedzieć. Zatem aby nie sugerować swych subiektywnych ocen, ograniczymy się do podania głównych cech i różnic. Kto jest lepszy musicie Państwo ocenić sami…

1.  Geneza powstania

Kiedy w 1994 roku podczas Salonu Samochodowego w Genewie po raz pierwszy zaprezentowana została Toyota RAV4, dla segmentu pojazdów 4x4 rozpoczęła się nowa era. Sprzedaż modelu w Japonii ruszyła w maju 1994 roku, a w czerwcu dołączyły Europa, Afryka, Australia i Ameryka Łacińska. Pierwotne plany zakładały sprzedaż na poziomie 4500 egzemplarzy miesięcznie, jednak kiedy w pierwszym miesiącu spłynęło ponad 8000 zamówień, produkcja modelu została zwiększona dwukrotnie. Pierwszy SUV na świecie rozpoczął gwałtowny rozwój tego segmentu motoryzacji, który trwa nieprzerwanie do dziś. Pojazd oferowany był jako wersja trzy- i pięciodrzwiowa (model 5d od 1996)

Widząc ogromne możliwości pozyskania nowych klientów, w segmencie wystartowała także firma SUBARU z modelem Forester (Subaru Forester I zostało zaprezentowane światu podczas targów motoryzacyjnych w Tokio 1995 jako samochód koncepcyjny Streega, który został udostępniony do sprzedaży w 1997). Model był większy niż Toyota i oferowany były tylko w wersji pięciodrzwiowej.

Druga generacja RAV4 (dostępna 2000-2006) od początku produkcji była z nadwoziem 3- i 5-drzwiowym, dłuższymi odpowiednio o 5,5 i 4 cm od poprzednika.

Druga generacja Foresera zadebiutowała w roku 2002. Stylistycznie auto zostało generalnie odświeżone i unowocześnione, ale nadal oferta dotyczyła tylko modelu pięciodrzwiowego

Prawdziwa rewolucja była w obu przypadkach w generacji trzeciej.

Rav 4 (na rynku 2006-2012) otrzymał zupełnie nową platformę, dostępną z dwoma rozstawami osi (dłuższa na rynek amerykański i rosyjski). Długość całkowita wzrosła o 19 cm w przypadku krótkiego rozstawu osi, oraz aż 47,5 cm w wersji długiej.

Forester trzeciej generacji (debiut w roku 2007, produkcja od 2008) odróżnia się od swoich poprzedników pod względem stylistycznym. Zgodnie z nową koncepcją, stracił kanciastą formę karoserii, a wyglądem zbliżył się on do tradycyjnych przedstawicieli klasy SUV. 

W przypadku czwartej generacji modelu, jaki jest na rynku od 2013, obydwa modele jeszcze bardziej wydoroślały.

2.  Nadwozie, czyli nieco inne podejście

Jak wspomniałem powyżej, obydwa modele wydoroślały i naprawdę trudno utożsamiać pierwszą, małą i zawadiacką RAV4, z obecną wersją, czy kanciastego Forestera I z elegancką bryłą obecnego pojazdu.

W przypadku długości, modele -oferowane obecnie w salonach- mają odpowiednio (Toyota/ Subaru): 4570/4595mm. Szerokość to wartości 1845 mm i 1795 mm. Wysokość modeli to odpowiednio 1660 mm i 1735 mm, a rozstaw osi 2660 w RAV4 i 2640 mm w Foresterze. Jeżeli dodamy do tego, że bagażnik Toyoty to 547 litrów, a po złożeniu foteli wzrasta do 1745 litrów, a w Subaru odpowiednie wartości to 505 litrów i 1577 litrów, widzimy delikatną przewagę Toyoty. Także porównując maksymalną ładowność 615 kg (Toyota) i 540kg (Subaru) przewaga zarysowuje się na korzyść Toyoty. Jednakże nie są to różnice mogące dyskredytować konkurenta. Wielkościowo pojazdy są naprawdę identyczne i może 10% klientów kiedykolwiek odczuje różnicę.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Testy samochodów
Test Nowa Toyota RAV 4 – większy SUV, większa frajda
brak komentarzy
Poradnik kupującego
Toyota RAV 4 II. Typowe problemy. Poradnik kupującego.
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2020 CR PLUS Sp. z o.o.