x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Alfa Romeo na Mille Miglia

17.05.2014, 19:34 przez Bogusław Korzeniowski

Marka Alfa Romeo uczestniczy w charakterze złotego sponsora w edycji 2014, historycznego rajdu Mille Miglia, upamiętniającego “najpiękniejszy wyścig na świecie” – jak mawiał o nim Enzo Ferrari – który rozpoczyna się w Brescii w czwartek 15 maja i kończy w niedzielę 18 maja, po odwiedzeniu najbardziej malowniczych miejscowości Włoch. Jest to spotkanie o ogromnym prestiżu, które każdego roku wywołuje podziw i aplauz publiczności, dając jasny sygnał, że te samochody jeszcze dzisiaj wzbudzają silne emocje, również w tych najmłodszych, którzy tłumnie przybywają na rajd.
Marka wystawia trzy oficjalne samochody z Muzeum Alfy Romeo – dwa sprzed II wojny- “6C 1750 Gran Sport” (1930) i “6C 1500 Super Sport,” (1928) oraz jeden z lat ’50- “2000 Sportiva” (1954) – które, zgodnie z regulaminem, uczestniczyły w wyścigach Mille Miglia organizowanych w latach 1927- 1957. Warto przypomnieć, że w legendarnych wyścigach, samochody Alfy Romeo triumfowały ponad jedenaście razy: to rekordowy sukces, który nie zostanie nigdy pobity.
Mająca charakter trochę zawodów, a trochę przygody, program nowej edycja rajdu wprowadza kilka ważnych nowości. Wśród nich na uwagę zasługuje długość trwania imprezy, która nie wynosi już 3, a 4 dni: i tak w niedzielę 18 maja, to, o czym niektórzy mówią “najcenniejsze na świecie podróżujące muzeum” przejedzie przez Modenę, Reggio Emilia i Mantovę, aż do Brescii, gdzie po południu odbędzie się wręczenie nagród. Poza tym, do tradycyjnych miejscowości odwiedzanych przez “Mille Miglia”, w tym roku dołączą miejscowości takie jak: Riccione, Loreto, Ascoli i Teramo, z symbolicznym przejazdem przez L'Aquila, jak również przełęcze Passi della Futa i della Raticosa, tak, jak w 1947 i 1948 roku.Wśród 430 samochodów zgłoszonych do wyścigów-  rekordowej ilości spośród wszystkich edycji- wyróżniają się trzy oficjalne samochody Alfa Romeo, które zapisały kilka najpiękniejszych stron międzynarodowej motoryzacji. Przede wszystkim model “6C 1500 Super Sport” z 1928 roku (zaprojektowany przez Stabilimenti Farina) jest pierwszym modelem typu „turismo”, ery konstruktora Jano. Ta „tysiącpięćsetka” zadebiutowała zwycięstwem w wyścigu na torze w Modenie w 1927 roku, z załogą Enzo Ferrari-Giulio Ramponi, a rok później zainaugurowała serię 11 zwycięstw Alfy w Mille Miglia z Giuseppe Camparim i Giulio Ramponim na pokładzie, którzy odnieśli zwycięstwo w samochodzie niemal identycznym, jak egzemplarz prezentowany w słynnym Muzeum Alfy Romeo. Światła reflektorów skierowane są również na model “6C 1750 Gran Sport” z 1930 roku (zaprojektowany przez Zagato), to samochód-legenda Mille Miglia, dzięki zwycięstwu w roku 1930 (team Tazio Nuvolari-Giovanni Battista Guidotti) oraz ustanowieniu rekordowej średniej prędkości 100 km/h przez słynnego kierowcę z Mantui. Kwintesencją wyścigu było jego współzawodnictwo z prowadzącym identyczny bolid „1750" Achille Varzi, którego podobno „wyprzedzał z wyłączonymi światłami", nie bacząc na czyhające zagrożenia. Grupę samochodów z Muzeum Alfy Romeo zamyka model “2000 Sportiva”, wyróżniający się elegancką i dynamiczną linią nadwozia typu Gran Turismo. Model “Sportiva” został zaprojektowany przez Franco Scaglione, tego samego, który zaprojektował “Giuliettę Sprint” oraz “33 Stradale”. Pod względem mechanicznym „2000 Sportiva" wywodzi się z Alfy „1900", a jej oś tylna typu De Dion okazała się dostatecznie nowatorska, aby po nawet 20 latach znaleźć zastosowanie w sedanie Alfetta. W Mille Miglia 2014 udział weźmie również Giulietta Sprint z 1954 roku (prototyp N°2), reprezentująca kultowy model, który w tym roku obchodzi 60 rocznicę istnienia. Jest to jeden z pierwszych samochodów z masowej produkcji, w którym montowany był silnik 1,3 litra, wykonany w całości z aluminium, z dwoma wałkami rozrządu, co było w tamtych czasach niezwykłym rozwiązaniem w samochodach wyścigowych. 
Samochodom tym towarzyszyć będą nieocenionej wartości egzemplarze współczesnej Giulietty, która niedawno modyfikowano, zachowując swój charakter sportowego i eleganckiego samochodu. Aby nadal odgrywać główną rolę w swoim segmencie, model Giulietta proponuje odświeżony styl, nowe silniki oraz bardziej nowatorskie wyposażenie. Spośród największych nowości, na uwagę zasługuje nowe Scudetto (charakterystycznie ukształtowany wlot powietrza), nowa elementy wykończenia zderzaka oraz różne obręcze kół 16'', 17'' i 18''. Bogatsza jest gama kolorystyczna dzięki trzem nowym odcieniom nadwozia: Perla Moonlight, Blu Anodizzato i brązowemu. Nowości również we wnętrzu, gdzie na pierwszy plan wysuwa się nowa kierownica, nowe poszycia foteli oraz nowe wykończenie deski rozdzielczej, paneli drzwi i tunelu środkowego.
Giulietta oferuje więcej nowinek technologicznych, takich jak nowe urządzenie multimedialne Uconnect z 5 lub 6,5 calowym ekranem dotykowym wbudowanym w deskę rozdzielczą. Obydwie wersje posiadają interfejs Bluethooth, gniazdo Aux-in, port USB oraz sterowanie głosowe. Dodatkowo, 6,5 calowe urządzenie jest wyposażone w nawigację satelitarną z mapami w 3D, wskazówkami na temat trasy oraz z funkcją „One Step Voice entry Destination” do wprowadzania adresu poprzez polecenia głosowe. W Giuliettcie zadebiutował silnik 2.0 JTDM 2 o mocy 150 KM z układem wtryskowym Multijet drugiej generacji. Za niedługo dostępna będzie na rynku wersja  Quadrifoglio Verde, która przejęła z super samochodu 4C nowy silnik 1750 turbo benzyna z wtryskiem bezpośrednim i aluminiowym  korpusem silnika o mocy 240 KM, montowanym z innowacyjną sześciostopniową skrzynią biegów z podwójnym suchym sprzęgłem ”Alfa TCT”.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Aktualności
Mille Miglia i Mercedes jak za starych dobrych czasów
brak komentarzy
Do kawy
Transportowiec Srebrnych Strzał Mercedesa
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.