x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test: Skoda Citigo rusza w miasto

11.08.2012, 12:26 przez konrad

"Citigo to jeden z filarów naszej strategii rozwoju. Pojawia się w nowym i bardzo obiecującym dla nas segmencie małych aut miejskich" – powiedział Prezes Zarządu ŠKODA Prof. Dr. h.c. Winfried Vahland. Chyba jednak przesadził.

Na początku należy podkreślić, że segment modeli A to klasa od lat zdominowana przez włoskiego Fiata. Tej hegemonii chciały go już pozbawić koncerny Toyota i PSA (Citroen C1, Peugeot 107, Toyota Aygo), ale uszczknęli tylko małą część tortu sprzedaży. Teraz do walki przystępuje koncern Volkswagen i na rynek wyjechały VW Up!, Seat Mii i Skoda Citigo. Przez prawie tysiąc kilometrów sprawdzaliśmy, jak Skoda zachowuje się w mieście i na trasie i czy ma szanse zaistnieć na rynku.

Skoda Citigo: nadwozie… to kwestia gustu

Nowy produkt w pełni współgra z filozofią korporacyjną marki ŠKODA wyrażającą się poprzez hasło „Simply Clever” (po prostu funkcjonalny). Pomimo swojego małego rozmiaru, oferuje przestronne wnętrze, jest zaskakująco zwinny i atrakcyjny pod względem zastosowanych technologii. Pojazd ma długość 356 cm, szerokość 165 cm i wysokość 148 cm. Jest to zatem jeden z najmniejszych modeli w swoim segmencie. Mimo wymiarów, rozstaw osi, dzięki kołom umieszczonym na krańcach karoserii, wynosi aż 242 cm, przez co zapewniono wystarczającą wielkość przestrzeni pasażerskiej. Jak sprawdziliśmy osoba o wzroście 176 cm ustawiając fotel kierowcy do swoich wymagań, także z tyłu ma zapewnioną wygodę jazdy. Również bagażnik o objętości 251 litrów, który po złożeniu oparć tylnych siedzeń może zostać powiększony do 951 litrów jest zupełnie zadowalający. 

Niestety, moim osobistym zdaniem (bo trzeba pamiętać, że jest to kwestia gustu) styl samochodu jest… nieciekawy. Proste nadwozie, bez żadnych przetłoczeń oraz charakterystyczne dla Skody użebrowana osłona chłodnicy i światła przednie, są bowiem idealne dla samochodów większych, ale nie dla segmentu A. W tym segmencie przyzwyczajono bowiem, że liczy się sportowy, zadziorny styl i pojazd musi mieć „wygląd urwisa”. Tymczasem Skoda nie zmusza przechodniów do zainteresowania.

Skoda Citigo: ergonomiczne, poprawne wnętrze

Także w przypadku wnętrza można mieć mieszane uczucia. Wprawdzie fotele przednie są wygodne i zapewniają dobre wyczucie samochodu , fotele tylne zapewniają wygodne miejsce na nogi (ławka jest bardzo prosta, ale to domena tej klasy samochodów), materiały tapicerskie są dobrej jakości, jednak przy bliższym poznaniu można dostrzec kompletną minimalizację kosztów. Po pierwsze, w tylnych drzwiach szyba nie jest otwierana tylko uchylana jak w samochodach trzydrzwiowych (identyczną koncepcję mają wersje Toyoty i PSA). Po drugie, kierowca nie może otworzyć okna pasażera, gdyż włącznik elektryczny szyby jest tylko na podłokietniku na prawych drzwiach. Po trzecie zaś na środku deski rozdzielczej nie ma (!!!) wlotów powietrza, gdyż umieszczono  je na płaskiej części z nadmuchem na szybę przednią. Tym samym wsiadając do nagrzanego samochodu w upalne dni i chcąc schłodzić wnętrze mamy to utrudnione zarówno przez otwarcie obu szyb, jak i poprzez włączenie klimatyzacji. Bez zarzutu jest natomiast system audio zastosowany w modelu. Minimalistyczna wersja radio znanego z wszystkich pojazdów VW jest intuicyjna, łatwa w obsłudze i bardzo czytelna. Doskonałym rozwiązaniem jest także dodatkowy wyświetlacz z nawigacją i komputerem pokładowym (system Move&Fun to niestety opcja) sprawiający, że pojazd może posiadać bogate wyposażenie, ale równocześnie nie odbija się to na znacznej podwyżce cen związanej z inną deską rozdzielczą czy innym wyświetlaczem radio.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Testy samochodów
Test Skoda Octavia III – czy to jeszcze "Skoda"?
brak komentarzy
Aktualności
Skoda Citigo samochodem roku w Danii
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.