x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test Citroen C5 CrossTourer – fantastyczny kombi, ale terenowiec marny

26.05.2014, 09:22 przez Bogusław Korzeniowski

Ostatnie lata to moda na samochody pseudoterenowe. Dotyczy to jednak nie tylko „uterenowiony wersji o wyglądzie SUV” mających stwarzać wrażenie rodowodu z off-road, a będących niczym innym jak oryginalną karoserią klasycznego, małego modelu osobowego (patrz Renault Captur).Ta moda dosięgnęła także wersje rodzinne segmentu D.

Po prawdzie to genezę powstania modeli „uterenowionych”, czyli czegoś pośredniego między wygodnym modelem osobowym i wersją o lepszych walorach jazdy w terenie, należy właśnie szukać od segmentu D. To przecież Audi Allroad w roku 1999 był pierwszym modelem o cechach luksusowej osobówki, ale o warunkach pozwalających na „terenowe eskapady”. Pierwszy Allroad (produkowany do roku 2005) nie sprawdził się chyba jako nowa forma samochodu, gdyż następca (Audi A6 Allroad produkowany 2006-2011) utracił swój terenowy charakter na korzyść większego upodobnienia do limuzyny kombi. Kontynuuje to również aktualnie oferowany model, co zresztą pisaliśmy w tekście zatytułowanym „kombi na każdą drogę” . Tak więc okazało się, iż klienci szukający takiego modelu potrzebują walorów jazdy wersja osobową, o delikatnym zabarwieniu stylistycznym dodatkami off road i napędzie na cztery koła.

Właśnie wykorzystując tę wiedzę swoje wersje zaprezentowali m.in. Opel w wersji Insignia Country Tourer i Volkswagen w modelu Passat Alltrack. Trochę dziwne wydawało się dlaczego, mając zawieszenie idealnie nadające się do zwiększenia walorów jazd w terenie, do grupy tych modeli nie włączył się Citroen. Pytanie to znalazło odpowiedź wiosną 2014, kiedy w Genewie zaprezentowano wersje C5 CrossTourer.

Uterenowiony Citroen C5 kombi

Przy pobieżnym spojrzeniu na testowany model mało kto zauważy, że nie jest to klasyczny C5 kombi. Mamy normalne nadwozie, które (zwłaszcza w pięknym białym perłowym kolorze) daje wrażenie smukłego kształtu oraz delikatności i trudno zauważyć jakiekolwiek elementy, które wskazywałyby na charakter macho.

Zmiany w nadwoziu to wprawdzie tradycyjnie dla tego typu aut nakładki na progi i błotniki oraz zderzaki z plastikowo-aluminiowymi osłonami imitującymi osłony podwozia, ale… modyfikacje są na tyle kosmetyczne, że na pierwszy rzut oka łatwo je przeoczyć. 

Zwracają wprawdzie uwagę duże 18 calowe koła o charakterystycznej stylizacji, aluminiowe obudowy lusterek zewnętrznych, aluminiowe relingi dachowe i -wspaniale komponujący się z białym kolorem- ciemny szklany dach , ale bardziej skłania to do przypuszczeń iż jest to jedynie pakiet wersji specjalnej niż „terenowy twardziel” pozwalający na pokonanie gorszych dróg.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Testy samochodów
Test Citroen DS5 – nic nie jest obowiązkowe
brak komentarzy
Porady
Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie OC
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.