x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test hybrydowej Toyoty Prius – hybryda ucząca pokory

08.06.2014, 21:10 przez Bogusław Korzeniowski


Przyznam, że moje pierwsze spotkanie z Toyotą Prius (które odbyło się w roku 2004) nie nastroiło mnie optymistycznie do tego modelu.

Po pierwsze - awangardowa sylwetka oraz dziwne wnętrze, diametralnie różna od konkurencji nie wzbudziły mego uznania. Po drugie - spalanie modelu i jego eksploatacja na trasie Warszawa-Lublin-Kraków zaskoczyły mnie ze względu na słabe osiągi i zużycie paliwa 8,1 l/100 km, co znacznie odbiegało od deklaracji producenta o niskim spalaniu. No i wreszcie cena, która znacznie odbiegała od wersji kompaktowych.Jednakże blisko dekada, jaka upłynęła od tamtego czasu pozwoliła dorosnąć zarówno mnie, jak i Priusowi i dzisiaj model postrzegam trochę inaczej.

Karoseria – czas oswojenia

Aktualnie bryła nadwozia Toyoty Prius nie jest już niczym szczególnym. Konieczność uzyskiwania coraz doskonalszych współczynników aerodynamicznych (a przypominam, że Prius ma współczynnik Cx wynoszący 0,25) sprawiła, że także inni producenci odeszli od klasycznych form nadwozia. Ponadto powszechność na naszych drogach Nissana Primera, czy Hondy Civic, a także odmienna forma nadwozi całej grupy Citroenów DS sprawiły, że Toyota Prius jawi się obecnie jako „klasyczny kompakt”. Stąd też zamiast rozwodzić się nad dziwnym zarysem wyznaczającym linię maski i dachu, od razu przystąpię do wskazania czynników poprawiających/pogarszających eksploatację. 

Prius ma długość 4460 mm, czyli nieco mniej niż Opel Astra IV (4466 mm) i wyraźnie więcej od aktualnie oferowanego Aurisa hatchback (4275mm). W przypadku rozstawu osi, Prius mający 2700 mm jest lepszy zarówno od Astry (2695 mm), jak i od Aurisa (2600 mm). Ta wielkość karoserii przekłada się zarówno na wielkość przestrzeni pasażerskiej, jak i wielkość bagażnika. W tym drugim przypadku wynosi ona w Priusie od 445 litrów do 1220 litrów (złożenie tylnych oparć następuje poprzez naciśnięcie blokad na oparciu i może być dokonane od strony bagażnika). Także w tym przypadku wartość jest lepsza niż w Astrze (380-1165 litrów) czy Aurisie (360-1200 litrów). Mimo większego nadwozia nie pogorszyły się walory jazdy w mieście. Prius może zawrócić między krawężnikami odległymi o 10,4 metra, co jest taką samą wartością jak w Aurisie i mniej niż w Oplu (średnica zawracania 10,9m).

Tak więc pod względem karoserii Prius wychodzi obronną ręką i bez obaw można go porównać z każdym producentem klasy kompaktowej.

Wnętrze – teraz jest dobrze

Jak wspominałem na początku, moje pierwsze spotkanie z Priusem nie wzbudziło mej sympatii do pojazdu. Jednym z powodów było wnętrze. Już otwierając drzwi czuło się, iż nie jest to model jak wersje klasyczne. Konstruktorzy bowiem chcąc obniżyć spalanie, pokusili po nadmierne „odchudzenie” pojazdu i wyeliminowano m.in. materiały wytłumiające w drzwiach. W efekcie otwierając drzwi w Priusie mieliśmy wrażenie jakby wykonano je z blachy na puszki piwa: nadmiernie lekkie i dające przy zamknięciu głuchy odgłos. Obecnie wyeliminowano tę niedogodność, a drzwi (nie mają wprawdzie masy i kultury zamykania jak w dużych Mercedesach, czy Lexusach) niczym nie odbiegają od parametrów do jakich przyzwyczajono nas w samochodach kompaktowych. Drugim czynnikiem który zmienił się na plus to wykończenie tapicerskie deski rozdzielczej. Wprawdzie forma i uszeregowanie urządzeń nie zostały zmienione (dobrego projektu ergonomicznego, nie ma bowiem co zmieniać jedynie celem zaakcentowania wprowadzenia nowej generacji), ale diametralnie poprawiono jakość plastików i emblematów wykończeniowych. Nie jest to jedynie kwestia Priusa, gdyż wszystkie obecnie oferowane wersje rodem z Japonii nie wyglądają już jak plastikowe jednorazówki, ale w przypadku tego modelu ogrom plastiku i jego lepsza jakość mają kolosalne wrażenia estetyczne i komfortu odczuwalnego.

Nie zmieniła się natomiast aranżacja wnętrza i komfort podróżowania. Nadal mamy więc do dyspozycji wygodne fotele z przodu gwarantujące dużą przestrzeń i tylną kanapę o szerokości identycznej jak w wersjach kompaktowych. Nadal mamy też konsolę środkową na której umieszczono wszystkie nastawy i ekscentryczną, małą dźwignię zmiany biegów (czy raczej joystick do wysyłania sygnałów do przekaźnika napędu, czy chcemy jechać do przodu czy do tyłu). Prezentowany na zdjęciach model miał jeszcze jedną ciekawostkę: kosztujący 8000 zł pakiet „Dach Słoneczny” na który składają się elektrycznie otwierany szklany dach, baterie słoneczne służące do wentylacji wnętrza, oraz zdalnie sterowana klimatyzacja. Szczególnie baterie słoneczne nie są powszechnie spotykane, a w samochodzie hybrydowym są jakby kwintesencją ekologicznego stylu eksploatacji.

W drogę

Jak wspominałem pierwsze spotkanie z Priusem było wielkim rozczarowaniem. Nie dość, że pojazd jechał mniej dynamicznie jak klasyczne wersje, to na dodatek spalił tyle samo paliwa. Gdzie zatem ekonomia? Samochód droższy, mniej dynamiczny i spalający takie same ilości paliwa. Jednakże od tamtego czasu zaszły kolosalne zmiany. Po pierwsze Prius otrzymał większy silnik (zamiast stosowanego wówczas 1500 ccm -  77 KM, obecnie mamy 1800 ccm – 98 KM), co pozwala na swobodniejszą jazdę bez ogromnego wysilenia jednostki, gdy jedziemy z dużymi prędkościami. Po drugie w ciągu tych lat zaszły ogromne zmiany w układzie elektronicznym, dzięki czemu algorytm warunkujący dołączenie silnika elektrycznego został bardziej dopracowany. Po trzecie zaś stały wzrost zamożności społeczeństw pozwolił uświadomić, że Prius nie jest samochodem na rodzinne wyprawy. Jest to klasyczny kompakt, którego główną cechę jest użyteczność na co dzień przy dojazdach do pracy, a wyprawy rodzinne są sporadyczne. Ten ostatni punkt dotyczy także mej zmiany postrzegania hybrydy. Zatem obecnie nie patrzyłem jak szybko i tanio dojechać na dłuższej trasie, ale trasę pokonywałem spokojnie, a główny ciężar sprawdzania pojazdu przypadł na miasto. A więc…

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Aktualności
Toyota Prius ma 15 lat
brak komentarzy
Premiery
Toyota Prius Plug-in Hybrid - od teraz dostępna w Polsce
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.