Wieczny/Wietrzny problem

14.08.2012, 11:55 przez konrad

Okres przedwiośnia i wiosny to nie tylko zieleniące się łąki i rozkwitające wokół życie. To także różnice ciśnień atmosferycznych i związane z tym porywy wiatru.

  W czasie, gdy dwukrotnie rośnie prędkość wiatru, siła jego nacisku na samochód zwiększa się czterokrotnie. Badania pokazują, że na odsłoniętych odcinkach dróg silne wiatry mogą być bezpośrednią przyczyną lub jednym z istotnych czynników ponad jednej trzeciej wszystkich wypadków drogowych. Prawdopodobieństwo wystąpienia maksymalnych prędkości wiatru w tzw. porywowych typach cyrkulacji wynosi w Polsce ponad 75% w miesiącach od stycznia do końca marca.

Do kategorii silnych wiatrów zaliczane są takie, których prędkość jest równa lub przekracza 11 m/s. W sezonie zimowym w Polsce występują one w ciągu 15-30% dni. Szczególnie niebezpieczne są porywiste wiatry. Gdy występuje silny podmuch, kierowca musi natychmiast delikatnie dostosować ustawienie kół do kierunku wiatru, aby zrównoważyć jego siłę – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. – Prędkość porywu wiatru może być nawet 2,5 raza większa od jego średniej prędkości danego dnia. Kierowcy są bardziej narażeni na porywiste wiatry na otwartych odcinkach dróg, mostach, a także gdy wyprzedzają np. samochody ciężarowe.

Im większy i wyższy samochód, tym większa powierzchnia oddziaływania siły nacisku i większe niebezpieczeństwo zepchnięcia samochodu z toru jazdy. Silny wiatr może zarówno spychać nasz samochód z drogi jak i spowodować, że pojazd innego uczestnika ruchu może nagle przeciąć nasz tor jazdy. Niezbędna jest szczególna koncentracja kierowcy, trzymanie obu rąk na kierownicy i dostosowanie prędkości do panujących warunków . Im większa prędkość samochodu, tym dalej silny podmuch może przesunąć pojazd, zanim odzyskamy nad nim kontrolę.

W czasie takich warunków atmosferycznych na drodze mogą pojawić się też śmieci niesione przez wiatr, gałęzie, a nawet zniszczone drzewa. Należy zwolnić i ostrożnie podjeżdżać do elementów leżących na jezdni. Szczególnie, gdy podróżujemy po zmroku i światła reflektorów mogą je zniekształcać. Czynnikiem, który znacznie zwiększa zagrożenie w czasie silnego wiatru, jest zmniejszenie siły przyczepności koła do podłoża na skutek zalegającej na jedni warstwy wody, lodu lub śniegu. Dodatkowo przyczepność zmniejsza się, gdy wykonujemy manewr skręcania lub hamujemy.

Tak więc w okresie przedwiośnia i wiosny uważamy na wiatr, a wyprzedając ciężarówkę, czy wyjeżdżając z osłoniętego terenu na otwartą przestrzeń, powinniśmy mocno trzymać kierownicę i korygować siłę znoszenia.

Dodaj komentarz

Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.