Początek wakacji to planowanie drogi

14.08.2012, 12:02 przez konrad
Zanim rozpoczniemy jakąkolwiek podróż na wakacyjny wypoczynek, niezbędne jest zaplanowanie trasy. Wyciągamy więc mapy, sprawdzamy drogi, miejsca godne odwiedzenia i tak przygotowani wyruszamy do celu. Jednakże chyba każdy przeżył sytuację, gdy wypadek, przebudowa drogi, lub (modne ostatnio) blokady zmusiły nas do zmiany trasy. Wtedy sytuacja się komplikuje. Zaczyna się rozkładanie map i sprawdzanie objazdów, a nerwową sytuację podgrzewają zazwyczaj pretensje o fatalny wyborze trasy. Dramat pogłębi się w chwili, gdy zaświeci się rezerwa i zaczyna brakować paliwa...

 Rozwiązaniem tego problemu jest nawigacja samochodowa. W droższych modelach jest ona zabudowana na desce rozdzielczej jako integralna część wyposażenia, a jej duży wyświetlacz jest także ekranem komputera pokładowego. Osoby, których pojazdy nie mają takiej nawigacji wybierają urządzenia przenośne, które są jakby „elektroniczną mapą” i pokazują tylko zaplanowaną drogę. Nie mają one jednak kontaktu z samochodem i nie wskażą wielu istotnych problemów. Wyjście z tej sytuacji zaproponował Fiat. Opracowany wspólnie z firmą Microsoft system Blue&Me (pozwalający bez odrywania rąk od kierownicy na wykonywanie telefonów, przeglądaniu listy kontaktów, odsłuchaniu otrzymanych SMS-y oraz załączenia na USB muzyki w formacie MP3 / WAV / WMA) „dopieszczono” z firmą TomTom i powstał „Blue&Me–TomTom”. Jest on umieszczony wygodnie i bezpiecznie wewnątrz pojazdu w specjalnym gnieździe na desce rozdzielczej. Można go jednak wyjąć i wykorzystać także poza samochodem. Sterowanie zamontowanego urządzenia odbywa się poprzez przełączniki w kierownicy lub głosowo. System jest wyposażony w oryginalną sekcję „Car Menu”, w której wyświetlane są informacje dotyczące pojazdu i podłączonych do niego urządzeń:

  • informacje o podróży na jednym ekranie -  przejechana odległość, zużycie paliwa i pozostały zasięg;
  • komunikat o rezerwie paliwa i prowadzenie do najbliższej stacji paliw;
  • ważne miejsca, z punktami serwisowymi Grupy Fiat oraz stacjami paliw prowadzącymi sprzedaż metanu i LPG;
  • obsługa telefonu komórkowego podłączonego do Blue&Me – połączenia, informacje, statystyki i ostatnie połączenia;
  • „eco:Drive Info”: informacje w czasie rzeczywistym w postaci wskaźnika ekologiczności jazdy oraz analiza stylu prowadzenia, dająca zwrotny komunikat w postaci sugestii odpowiedniego użycie skrzyni biegów i gazu w zależności od trasy.
czytaj dalej »

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Premiery

Aktualności

Copyright © 2020 CR PLUS Sp. z o.o.