x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Dobry akumulator to dobry początek

14.08.2012, 12:13 przez konrad

Ranna szarówka. Jest zimno z nieba pada marznąca mżawka, a ludzie energicznie idą w kierunku przystanków tramwajowych. Kierowca szybko podchodzi do samochodu, by w jego wnętrzu schronić się przed zimnem. Otwiera drzwi, szybko wsiada i energicznym ruchem wkłada kluczyk do stacyjki. Jeszcze tylko uruchomić silnik i patrząc z wyższością na otulonych w czapki i szaliki sąsiadów, ruszy do pracy. Z myślą jak to dobrze mieć swoje cztery kółka przekręca kluczyk w stacyjce i… zamiast pracującego silnika słyszy tylko coraz cichsze rzężenie rozrusznika. Akumulator padł.

Wprawdzie brzmi to jak zapowiedź sensacyjnej opowieści, ale z pewnością przytrafiło się to wielu czytelnikom. Warto więc - zanim pogoda na dobre zepsuje nam humor - sprawdzić akumulator, aby jego kiepski stan nie przyczynił się do naszego gorszego samopoczucia. Co warto wiedzieć?

Mercedes nie ma akumulatora lepszego niż Dacia

Pierwszą zasadą, którą musimy pamiętać to fakt, iż akumulator nie zna obowiązku wyższego image w Mercedesie czy BMW. Jest to o tyle istotne, że wiele osób, które zakupiły sprowadzone właśnie z zachodu doskonale wyposażone samochody, często zapomina, że samochody te zużywają nie tylko paliwo, ale także prąd z akumulatora i po pewnym czasie - rozładowywany i ładowany przez alternator - akumulator trzeba zmienić. Paradoksalnie im droższy i lepiej wyposażony samochód, tym akumulator bardziej narażony jest na krótkotrwałe działanie. Powodem tego jest nie tylko liczba elementów sterowanych elektrycznie (szyby, lusterka, centralny zamek, ustawienie foteli itp.), ale także liczba komputerów sterujących poszczególnymi nastawami.

Uwaga na alarm

Jeżeli nasz pojazd, z którym nie przeżyliśmy jeszcze zimy, posiada alarm to warto podjechać do elektryka i sprawdzić jak duży prąd on pobiera. Często zdarza się bowiem, że źle podłączony albo kiepskiej jakości alarm  bierze zbyt dużą ilość prądu i może wyczerpać akumulator. O ile sytuacja taka będzie miała miejsce w lecie, to nawet nie zauważymy gorszej jakości akumulatora. Jednak w zimie, gdy pojemność akumulatora jest niższa, olej zgęstnieje, a akumulator jest częściowo wyczerpany przez źle podłączony alarm, to w sumie może się okazać, że do pracy musimy jechać tramwajem.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Porady
Letnich kierowców zima zawsze zaskakuje
1 komentarz
Porady
Syntetyczny, półsyntetyczny czy mineralny?
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Komentarze

JonekJonek

a co sądzicie o pokrowcu na akumulator, na ile jest to skuteczne i warto w coś takiego zainwestować?

5 grudnia 2012 22:44:19 | ocena: 0 | oceń: |Odpowiedz
JonekJonek

a mój właśnie padł

5 grudnia 2012 22:37:22 | ocena: 0 | oceń: |Odpowiedz
zigi

Moim zdaniem pokrowiec nic nie da. Przez całą noc nie utrzyma temperatury na tyle wysokiej, żeby aku nie padł. To już lepiej zabierać do domu, ale targanie takiego kloca co rano - dramat. :/

6 grudnia 2012 20:25:29 | ocena: 0 | oceń: | Odpowiedz
Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.