x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Najlepsi młodzi artyści w finale konkursu „Artystyczna Podróż Hestii”

13.06.2014, 13:01 przez admin

Najlepsi studenci szkół artystycznych w Polsce wybrani w konkursie Artystyczna Podróż Hestii! Xavery Wolski z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie zdobył w XIII edycji konkursu miesięczne stypendium artystyczne w Nowym Jorku. Nagroda specjalna – artystyczny wyjazd do Walencji – przypadła Małgorzacie Goliszewskiej z Akademii Sztuki w Szczecinie. Program od trzynastu lat funduje sopocka Grupa Ergo Hestia.

- Prace, które trafiły na konkurs, prezentują bardzo wysoki poziom. Świadczą o poszukiwaniu energii, jaka drzemie w młodych polskich artystach. Wybór zwycięzców przez jury był niezwykle trudny – mówi Magdalena Kąkolewska, koordynatorka programu Artystyczna Podróż Hestii w Grupie Ergo Hestia.

Sopocka grupa ubezpieczeniowa od 13 lat nagradza najbardziej obiecujących, młodych, polskich artystów, wysyłając ich w podróż artystyczną.

- Artystyczna Podróż Hestii to podróż ludzi młodych, ale już dojrzałych. Artystów, których spotykamy w wyjątkowym momencie swojej twórczości. Prawie opuścili bezpieczne mury Akademii, mają za sobą dobrą szkołę i za chwilę będą decydować, w którą stronę ruszą z dorosłymi projektami. Z prac finalistów powstała wystawa, która nie jest łatwa i spokojna. Nawet jeśli nie wszystkim się spodoba, to mam nadzieję, że zostawi ślad, ukłuje – mówił podczas wręczania nagród Piotr Śliwicki, Prezes Grupy Ergo Hestia – pomysłodawca konkursu.

Werdykt został ogłoszony 11. czerwca w warszawskim Domu Towarowym Braci Jabłkowskich podczas wernisażu wystawy finalistów XIII edycji Artystycznej Podróży Hestii. Do 25 czerwca będzie można zobaczyć tam prace finalistów konkursu – najlepsze spośród niemal trzystu, które młodzi, polscy artyści nadesłali na konkurs.

W Artystycznej Podróży Hestii walczą studenci 3., 4. i 5. roku wydziałów artystycznych uczelni państwowych. Prezentują swoją pracę: z dziedziny malarstwa, rzeźby i grafiki warsztatowej, ale również – fotografii czy sztuki cyfrowej.

Tegoroczny zwycięzca studiuje na IV roku grafiki krakowskiej ASP. Został nagrodzony za pracę audiowizualną pt. „Lamella”.

- Podczas pracy nad filmem, który realizuję od października 2013 roku, natrafiłem na teksty Jacques'a Lacana, dotyczące opisu libidalnej istoty nazwanej Lamellą. Istoty, które kręcę do tej pory, zafascynowały mnie pod względem ich plastycznych właściwości. Ślimaki afrykańskie, które są obiektem moich nagrań, przypominają jeden wielki organiczny mięsień, który może zmieniać się i ukształcać w niezliczoną ilość form. Co najważniejsze, z jednej strony są niesamowicie plastyczne i estetyczne, a z drugiej odwołują się również na swój sposób do wulgarnej estetyki sfer seksualności – mówił Xavery Wolski.

Urodzony we Francji artysta dotychczas zdobył m.in. nagrodę „Gazety Wyborczej” Kulturalne Odloty oraz został wyróżniony „Marką Radia Kraków” za zrealizowanie wydarzeń w ramach Zbiornika Kultury 2012. W konkursie Artystycznej Podróży Hestii jury doceniło artystę za pracę i postawę artystyczną. Teraz Xavery Wolski otrzyma miesięczne artystyczne stypendium w Nowym Jorku. W trakcie wernisażu została również wręczona nagroda specjalna – wyjazd do Walencji, który umożliwia współpraca Ergo Hestii z hiszpańskim partnerem ubezpieczeniowym DKV Seguros. Program pobytu w Hiszpanii Małgorzaty Goliszewskiej również wypełni praca twórcza.

Studiująca na szczecińskiej uczelni na kierunku Malarstwo i Nowe Media, Golińska została doceniona za pracę pt. „Wszystko”. Projekt składa się z serii 16 filmów wideo oraz tomiku poezji dokumentalnej pt. „Wszystko. Sugestie Googla dla mojego IP". W tomiku zebrane są autosugestie wyszukiwarki Google, obrazujące najczęstsze zapytania Polaków, przedstawione w formie poezji. 16 filmów wideo ukazuje proces powstawania tych wierszy i stanowi 16 osobnych historii, które nazwać można żyjącą poezją. Każdy z elementów pracy (tomik i poszczególne filmy) może istnieć osobno jako samodzielne dzieło, jak i stanowić integralną część całości o nazwie „Wszystko".

W tym roku przyznana została również specjalna nagroda Prezesa Grupy Ergo Hestia, którą otrzymał Matej Frank – student V roku Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu – za pracę „Przestrzenie”.

Zwieńczeniem pracy twórczej laureatów konkursu będzie wystawa w Warszawie, podczas której zaprezentują między innymi owoce swoich zagranicznych inspiracji.

***

„Artystyczna Podróż Hestii” to konkurs powołany w 2000 roku z inicjatywy Piotra M. Śliwickiego, Prezesa Grupy Ergo Hestia. Celem inicjatywy jest niezmiennie wsparcie młodych artystów studiujących na uczelniach artystycznych w Polsce, którym trudno zadebiutować w świecie sztuki. Poprzez swoje działania sopocki ubezpieczyciel upowszechnia ideę mecenatu artystycznego w środowisku biznesowym. Konkurs daje młodym artystom możliwość pokazania się w polskim oraz międzynarodowym środowisku artystycznym, a także jest silną inspiracją do dalszego rozwoju. W pierwszych latach projekt realizowano w porozumieniu z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku, a od 2009 Ergo Hestia współpracuje ze wszystkimi uczelniami artystycznymi działającymi na terenie Polski.

Laureatów podczas 13. edycji Artystycznej Podróży Hestii wybrało jury w składzie:

  • Piotr Śliwicki – Przewodniczący, Prezes Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń Ergo Hestia SA
  • Joseph Santacreu – Prezes DKV Seguros, Hiszpania
  • Alicia Ventura – krytyk, kurator kolekcji DKV, Hiszpania
  • Karen Gunderson – artystka, wykładowca sztuki, Stany Zjednoczone
  • Agnieszka Tarasiuk – kurator, Muzeum Rzeźby im. X. Dunikowskiego, oddział Muzeum Narodowego Warszawie
  • Bogna Świątkowska – prezes Fundacji „Bęc Zmiana”
  • Jarosław Fliciński – artysta
  • Paweł Sosnowski – krytyk, kurator Fundacja i Galeria Propaganda
  • Michał Suchora – kurator Galeria BWA Warszawa
  • Magdalena Kąkolewska – koordynator artystyczny, Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń Ergo Hestia SA

Podobne artykuły

Finanse
Ubezpieczenie OC YCD Ergo Hestia
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.