Hamulce zimą

14.08.2012, 12:18 przez konrad

Wprawdzie zima w tym roku jest dość miłosierna dla kierowców, ale nie powinno to osłabić naszej czujności. Gdy będzie śnieg i niska temperatura, to każdy dostosuje jazdę do panujących warunków, ale najgorszym okresem jest czas pierwszych przymrozków. Wówczas samochód, który doskonale sprawował się jesienią, ma zupełnie nowe parametry jazdy.

Czasami wystarczy minimalne hamowanie, aby pojazd tracił stateczność kierunkową i jechał na poślizgu. Problem ten wynika z niesprawnego układu hamowania. Jeżeli którekolwiek koło hamuje szybciej niż pozostałe, to w warunkach dobrej przyczepności nie będzie zauważalne. W przypadku przymrozków i najazdu na śliską nawierzchnię, koło w samochodzie bez ABS zostanie momentalnie zablokowane. W efekcie pomimo, iż pozostałe koła będą się jeszcze toczyć, samochód zacznie się obracać wokół zablokowanego. Jeżeli pojazd ma ABS starszej generacji, to nie będzie wprawdzie „piruetów”, ale ciśnienie w układzie hamulcowym jest zmniejszane i... pojazd jedzie dalej jakbyśmy nie hamowali.

Aby uniknąć tych niespodzianek, warto wjechać na rolki stacji diagnostycznej, sprawdzić stan układu hamulcowego i usunąć usterki dopóki nie ma jeszcze śliskich nawierzchni. Koszt diagnozy wynosi ok. 30 zł, a dzięki temu dokładnie wiemy, który element jest wadliwy i co należy naprawić.

Dodaj komentarz

Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.