x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

SEAT Ibiza w sporcie

17.06.2014, 20:35 przez Bogusław Korzeniowski

SEAT Ibiza napisał swoją historię również w sportach samochodowych. Legendarny model brał udział w wielu konkurencjach, zwłaszcza rajdowych, zdobywając cenne tytuły i wyróżniania. Ibiza Kit Car wygrała m.in. Mistrzostwa Świata w latach 1996, 1997 i 1998 w kategorii samochodów z silnikiem 2-litrowym....

Pierwsza generacja (1985-1988)

Zespół SEAT Sport powstał rok po debiucie Ibizy I generacji. Tuż po jego powołaniu zbudowano dwa modele: SEAT Ibiza Copa na Rajdowe Mistrzostwa Hiszpanii na asfalcie i Ibiza Bimotor na drogi żwirowe. Rozwiązania wersji Bimotor pozwoliły mu konkurować z bardziej wydajnymi autami.

Dwa silniki – jeden z przodu, drugi z tyłu – napędzały obie osie i zwiększyły moc samochodu ze 140 do aż 280 KM. Dzięki nim, kierowca Josep María Serviá mógł wygrywać kolejne rajdy.

Druga generacja (1994-1999)

Ibiza wróciła do zawodów w 1994 roku. W wersji 2.0 GTI służyła jako podstawa auta, które startowało w Rajdowych Mistrzostwach Hiszpanii, a w 1995 roku – także w Mistrzostwach Świata. Sukces przyszedł bardzo szybko. Trzecie miejsce w Rajdzie Portugalii i zwycięstwo w Grecji pozwoliło poważnie myśleć o przyszłych startach w klasie aut 2-litrowych.

SEAT opracował także model Ibiza Kit Car, który w 1996 roku, po wygranej w Portugalii i kilku wyróżnieniach na podium, zdobył dla marki tytuł Mistrza Świata. To tylko zachęciło do dalszych działań. W następnym roku SEAT skonstruował nowe auto - Ibizę Kit Car EVO 2 – i ponownie sięgnął po mistrzostwo....

Pomimo wyczerpującej walki i coraz większej konkurencji, Ibiza nadal odnosiła sukcesy i wkrótce wygrała także mistrzostwa w 1998 roku. SEAT dominował na Rajdowych Mistrzostwach Świata 3 lata pod rząd, a Ibiza doprowadziła markę na sam szczyt popularności.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Aktualności
SEAT odsłania nowe karty: nadchodzi Ibiza CUPSTER
brak komentarzy
Aktualności
SEAT Ibiza - trzydzieści lat minęło...
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2020 CR PLUS Sp. z o.o.