x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Alfa Romeo - wspomnień czar

25.06.2014, 10:16 przez Bogusław Korzeniowski

Alfa Romeo 4C: doskonała synteza między przeszłością a przyszłością marki.

Wielokrotnie nagradzana  Alfa Romeo 4C powraca na „Goodwood Festival of Speed' rok po swoim pierwszym pojawieniu się na tej imprezie podczas edycji z roku 2013.  Publiczność będzie mogła podziwiać współczesną ikonę marki, która stanowi kwintesencję sportowego charakteru wpisanego w „DNA" Alfy Romeo: niesamowite osiągi i doskonałość techniczna ukierunkowane na zapewnienie maksymalnej przyjemności czerpanej z jazdy połączone z zapierającym dech stylem. W tym tkwi tajemnica licznych międzynarodowych nagród i wyróżnień ciągle zdobywanych przez ten model oraz tytułu oficjalnego samochodu bezpieczeństwa podczas Mistrzostw Świata SBK Superbike 2014 oraz podczas międzynarodowych wyścigów FIA World Touring Car Championship 2014 (WTCC ).

Alfa Romeo 4C jest więc prawdziwą „driving machine", która bez żadnych kompromisów na torze „daje z siebie wszystko". Właśnie na torze, na którym prędkość, krótsza droga hamowania oraz przyspieszenie poprzeczne są niezbędne do uzyskania najlepszych czasów przejazdu: Alfa 4C może zaoferować przyspieszenie od 0 do 100 km/h w zaledwie 4,5 sekundy; maksymalną prędkość  258 km/h oraz szczytowe wartości opóźnienia rzędu 1,2 g oraz przyspieszenia bocznego powyżej 1,1 g. Wszystko to uzyskuje się dzięki zrównoważonemu rozłożeniu obciążeń:  40% na oś przednią, 60% na tylną, co daje stosunek masy do mocy poniżej 4 kg/KM przy całkowitej masie samochodu wynoszącej zaledwie 895 kg, na którą składają się w głównej mierze włókno węglowe, aluminium, stal oraz kompozyt SMC.

Doskonałe osiągi uzyskiwane są również dzięki połączeniu nowego benzynowego silnika 1750 turbo o mocy 240 KM ze skrzynią biegów najnowszej generacji z podwójnym sprzęgłem Alfa TCT i nowoczesnym selektorem Alfa D.N.A. wzbogaconym o nowy tryb „Race." Czterocylindrowy silnik benzynowy o pojemności 1750 z turbodoładowaniem i bezpośrednim wtryskiem 200 bar oraz korpusem silnika wykonanym z aluminium uzyskuje doskonałe osiągi: wartości momentu obrotowego i mocy plasują go u szczytu swojej kategorii, dzięki wartościom odpowiednio ponad 200 Nm/l oraz 137 KM/l, natomiast maksymalna moc wynosi 240 KM (176 kW) przy 6000 obrotów.

Quadrifoglio Verde: od 1923 roku symbol sportowego ducha „Made in Italy".

W przeglądzie „Goodwood Festival of Speed' uczestniczą również najbardziej sportowe wersje Quadrifoglio Verde: Giulietta i MiTo. Od niedawna w sprzedaży we Włoszech i stopniowo na innych rynkach europejskich, nowe modele wyróżniają się perfekcyjnym połączeniem wyrazistego stylu, kompaktowych i mocnych silników, właściwego stosunku mocy do masy oraz typowych dla marki Alfa Romeo rozwiązań technicznych służących czerpaniu przyjemności z jazdy. Jednocześnie oba nowe samochody doskonale wpisują się w legendę „Quadrifoglio Verde" - znanego od 1923 r. symbolu kojarzonego z samochodami o najlepszych osiągach, produkowanymi przez firmę Alfa Romeo. Charakterystyczna zielona czterolistna koniczyna pojawiała się nie tylko na wielu samochodach triumfujących na światowych torach wyścigowych, ale także na licznych specjalnych wersjach modeli seryjnych.

W szczególności, Giulietta Quadrifoglio Verde - esencja DNA Alfy Romeo - wyróżnia się zdecydowaną „sylwetką" i mocniej zaznaczonym indywidualnym stylem, a także silnikiem pochodzącym z supersamochodu Alfa Romeo 4C. To nowa, wykonana w całości z aluminium turbodoładowana jednostka benzynowa o pojemności 1750 cm3 i mocy 240 KM, współpracująca z najnowocześniejszą 6-stopniową przekładną Alfa TCT z podwójnym suchym sprzęgłem.  Wyposażona w przełącznik DNA oraz funkcję Launch Control (jako jedyna w swoim segmencie oferuje tę funkcję) Giulietta Quadrifoglio Verde osiąga 100 km/h w zaledwie 6 sekund.

MiTo Quadrifoglio Verde - kompaktowy samochód z dynamiką auta sportowego -  wyposażona jest w nowy turbodoładowany silnik benzynowy 1.4 MultiAir oraz innowacyjną przekładnię z podwójnym suchym sprzęgłem Alfa TCT.  Najważniejszą cechą tego silnika jest znakomity stosunek masy do mocy (6,7 kg/KM) - będący jednym z istotnych czynników decydujących o sukcesie samochodów Alfa Romeo na drodze i na torze wyścigowym - a także wyjątkowa moc (124 KM/litr), która plasuje go na szczycie w swojej kategorii.

Dwie nowe wersje Quadrifoglio Verde: Mito i Giulietta nawiązują do najlepszych tradycji Alfa Romeo, takich jak dynamiczne osiągi bez uszczerbku dla efektywności, poszanowanie środowiska naturalnego i wygoda codziennej eksploatacji.

Samochody Alfa Romeo zawsze były projektowane z myślą o Klientach, którym zależy, aby samochód był nie tylko „użytecznym środkiem transportu", ale także zapewniał „emocje" w pełnym tego słowa znaczeniu.

Podobne artykuły

Do kawy
Alfa Romeo na Mille Miglia
brak komentarzy
Porównanie OC AC
Ubezpieczenie OC AC Alfa Romeo 159 Sportwagon
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.