x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Nowy Passat - sylwetka i stylistyka

04.07.2014, 09:28 przez Bogusław Korzeniowski

Przedstawiając po raz pierwszy nowego Passata, Volkswagen prezentuje design łączący czystość formy z siłą. Czystość formy i siła łączą się w nadwoziu Passata ósmej generacji w stylistykę emanującą maksymalną ekskluzywnością. Stylistykę, która nie podąża za modą, lecz jest ponadczasowa. Stylistykę, która nie jest pospolita, lecz ekspresywna. Stylistykę, w której każda linia narysowana jest z pełną świadomością. Stylistykę, która będzie kształtować teraźniejszość. Zachowując wszystkie funkcjonalne zalety, Passat wyraźnie zyskał na charyzmie, ekskluzywności i dynamice. Nowy Volkswagen Passat, zarówno jako Limousine jak i Variant, jest modelem przerzucającym pomost do kolejnej wyższej klasy samochodów. Najpopularniejszy niemiecki samochód firmowy jest symbolem nowego rodzaju Business Class, pozycjonowanym między środkową a górną klasą średnią, między segmentami B i C.


 Stylistyczna ewolucja serii modeli

Sytuacja wyjściowa. Od ponad czterech dziesięcioleci Volkswagen udoskonala Passata. Wewnętrzne oznaczenie teraz już ośmiu generacji to B1 do B8. „B” oznacza w tym przypadku przynależność do segmentu (klasa średnia samochodów), cyfra informuje o danej generacji. O stylu serii zadecydował B1 ¬– pierwszy model z 1973 roku, i wszystkie generacje od B5 (1996). Passatem B5 Volkswagen wprowadził zmianę paradygmatów. Mimo że wszystkie wcześniejsze generacje Passata były samochodami wszechstronnymi, oferującymi wysoki komfort, dobrze sprawdzającymi się w codziennej eksploatacji i nadzwyczaj przestronnymi, od B5 jakość i stylistyka poczyniły tak duży skok na przód, że Passat przesunął się do pierwszej ligi w swojej klasie i stał się najpopularniejszym samochodem firmowym. Tendencję tę konsekwentnie kontynuował B6 (od 2005 roku) i B7 (od 2010 roku). W 2013 r. Passat, wraz ze swoimi modelami pochodnymi na rynkach chińskim i amerykańskim, został wyprodukowany w ponad 1,1 mln egzemplarzy i jest odnoszącym największe sukcesy samochodem marki Volkswagen i koncernu Volkswagen.

Zachwycające proporcje. Biorąc pod uwagę ten sukces, szef działu designu Klaus Bischoff i jego zespół postawili sobie na początku prac nad B8 następujące pytanie: „Co jest potrzebne, aby światowy bestseller stał się jeszcze atrakcyjniejszy optycznie?” Odpowiedź była prosta: „Zachwycające proporcje”. I to właśnie udało się teraz o wiele łatwiej zrealizować, niż kiedykolwiek wcześniej, bowiem wraz z modułową platformą podłogową MQB, po raz pierwszy była do dyspozycji dla Passata całkowicie nowa podstawa konstrukcyjna. Mimo że nowy Passat ma prawie taką samą długość, jak poprzednik, rozstaw osi wzrósł aż o 79 mm; przednie i tylne koła są większe i przesunęły się bardziej ku przodowi względnie tyłowi, co pozwoliło wyraźnie skrócić zwisy nadwozia. Jednocześnie Passat stał się niższy i szerszy. Dzięki zoptymalizowanej lokalizacji agregatów znacznie obniżono maskę silnika, a przednią szybę przesunięto do tyłu. Taki „cab-backward design” z eleganckimi proporcjami limuzyny wydłużył optycznie maskę silnika, nadając nadwoziu charakter modelu z klasy wyższej. Zatem było jasne, że nowy Passat musi dostać dynamiczne proporcje. Ale to jeszcze nie przesądziło o stylu designu, o jego orientacji. „Nowym Passatem chcieliśmy zrobić formalny skok do następnej klasy. Naszym celem było wykorzystanie potencjału samochodu i stworzenie z niego biznesowej limuzyny. Było dla mnie przy tym ważne, aby stworzyć wyraziste tematy stylistyczne, emanujące wyjątkowością i ekspresywnie wyrażające moc i sportowy charakter nowego Passata” – wyjaśnił Klaus Bischoff. 

Stylistyka zewnętrzna i detale 
Czyste fakty – wymiary. Passat ma długość 4.767 mm, jest zatem o 2 mm krótszy, niż poprzednik. Jednocześnie rozstaw osi zwiększył się aż o 79 mm do 2.791 mm, przy czym przednie koła przesunęły się o 29 mm w kierunku przedniego zderzaka, tylne koła o 17 mm w kierunku tylnego zderzaka (kabina pasażerska jest o 33 mm dłuższa). Rezultat: krótsze zwisy nadwozia (z przodu minus 67 mm, z tyłu minus 13 mm). Jednocześnie wysokość Passata zmniejszyła się o 14 mm (1.456 mm) a szerokość wzrosła o 12 mm (1.832 mm). Połączenie tych wymiarów dało proporcje, które stworzyły doskonały punkt wyjścia dla atletycznej i zarazem ekskluzywnej stylistyki. 
 Sylwetka z mocno zaznaczoną linią załamującą światło. Kto pierwszy raz spojrzy na nowego Passata zauważy, że biorąc pod uwagę jego stylistykę, nie jest to typowy samochód klasy średniej. Jego styl pasowałby także do samochodu wyższej klasy średniej lub nawet klasy wyższej. Ekskluzywny wygląd nowego Passata udało się uzyskać między innymi dzięki nadzwyczaj precyzyjnie poprowadzonym krawędziom i załamaniom, które tworzą poszczególne płaszczyzny odbijania światła. Szczególnie rzuca się w oczy obszar między dolną krawędzią bocznych okien i linią na wysokości klamek w drzwiach. Tutaj załamania i krawędzie w górnej części łączą się w jedną płaszczyznę, z której – patrząc od przodu ku tyłowi – powstają wyraźne i atletyczne „barki” Passata. Linia przebiegająca na wysokości klamek rozpoczyna się z przodu jako przedłużenie górnej krawędzi reflektorów w błotniku, zostaje przerwana na krótko przednim nadkolem a następnie, lekko lecz w sposób ciągły wznosi się jako właściwa „linia barków” ku tyłowi (kabina składająca się z szyb i słupków dachowych zwęża się jak w samochodach sportowych). Między dolną krawędzią okien na wysokości klamek następuje zmiana płaszczyzn odbijających światło. Modulacja jest tutaj podzielona na dwa obszary: górny obszar tworzy z przodu w błotniku szerokie zagłębienie, które ku tyłowi aż do słupka C w Limousine względnie słupka D w Variancie staje się coraz węższe, tworząc trójkąt; płaszczyzna ta kończy się zatem tylnym słupkiem. Pod nią, w przeciwnym kierunku przebiega obszar, który rozpoczyna się z tyłu jako szerokie, mocno uwypuklone „barki” i zwęża się ku przodowi, również tworząc trójkąt. Dzięki temu bok nadwozia stwarza wrażenie bardziej zbliżonego do kształtu klina, niż jest w rzeczywistości. Te płaszczyzny światła i cienia dodatkowo akcentują linię „barków” i masywne tylne nadkole. 

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Premiery
Nowy Passat – Business Class Volkswagena
brak komentarzy
Technika
Ósma generacja Passata - Emergency Assist
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2020 CR PLUS Sp. z o.o.