x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Sześciomilionowe Audi z napędem quattro

11.07.2014, 16:57 przez Bogusław Korzeniowski

Dzięki blisko 170 modelom quattro – uwzględniając różne rodzaje nadwozia, silniki  skrzynie biegów –  marka Audi oferuje największy wybór spośród wszystkich producentów samochodów segmentu premium. Technika quattro jest dostępna we wszystkich rodzinach modelowych. Audi Q7, Audi R8, Audi A4 allroad, Audi A6 allroad oraz wszystkie modele S i RS, dostępne są wyłącznie z napędem quattro.

Legendarny już sposób napędu na cztery koła po raz pierwszy został zaprezentowany w historycznym modelu quattro, na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Genewie, w 1980 roku. Samochód ten, pierwotnie zaplanowany jako krótka seria, w gamie modelowej czterech pierścieni funkcjonował aż do 1991 roku. Przez cały ten czas i przez lata następne napęd quattro był i jest ciągle udoskonalany.  Do międzynarodowej sławy napędu quattro przyczyniły się także wszystkim znane kampanie reklamowe i sukcesy w sportach motorowych. Spot telewizyjny, w którym Audi 100 CS o własnych siłach podjeżdża w górę skoczni narciarskiej w fińskiej miejscowości Kaipola, to od prawie 30 lat kultowy film reklamowy. Niezapomniana jest także tryumfalna jazda Waltera Röhrla z roku 1987. Za  kierownicą Audi Sport quattro S1, Röhrl ustanowił wówczas rekord wjazdu na górę Pikes Peak w Kolorado/USA. Na imponujące wyniki Audi w sportach motorowych składają się cztery tytuły w rajdowych mistrzostwach świata, trzy zwycięstwa w wyścigu górskim  Pikes Peak, jedno mistrzostwo w klasyfikacji kierowców i klasyfikacji producentów w TransAm, dwa tytuły w DTM, dziesięć zwycięstw w narodowych mistrzostwach samochodów superturystycznych i jeden puchar świata w wyścigach samochodów turystycznych. Po wprowadzeniu w 1998 roku zakazu używania przez producentów napędu na cztery koła w kategorii samochodów turystycznych, samochód wyścigowy marki Audi z napędem na cztery koła powrócił na tor dopiero w 2012 roku. Audi R18 e-tron quattro hybrid zdobyło wówczas od razu podwójne zwycięstwo w wyścigu 24 h Le Mans. Dwa kolejne tryumfy świętowano w kolejnych latach - 2013 i 2014.

W Długodystansowych Mistrzostwach Świata (FIA - WEC) hybryda Audi  zdobyła w 2012 i 2013 roku tytuł mistrzowski zarówno w kategorii kierowców, jak i producentów.

()

Podobne artykuły

Aktualności
Po 20 latach Audi Quattro ponownie w Poznaniu
brak komentarzy
Aktualności
Genewskie echa - Audi TT quattro sport concept
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.