x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Subaru Boxer - jak to działa?

11.07.2014, 18:04 przez Bogusław Korzeniowski

Od pewnego czasu mam okazję prezentować nauczycielom zawodów motoryzacyjnych (zarówno w szkołach zawodowych, jak i technikach) najnowsze osiągnięcia z zakresu technologii i technik bezpieczeństwa, elektroniki, czy aerodynamiki, które już trafiły, lub wkrótce trafią do produkcji. Podczas tych spotkań okazało się jednak, ze nauczyciele narzekali również na dostępność materiałów na temat rozwiązań będących od wielu lat w produkcji. Jednym z nich była pracy silnika w układzie przeciwsobnym, czyli boxer.

Silniki te nie są obecnie zbyt popularne, gdyż produkowane są jedynie przez dwa koncerny: Porsche i Subaru. Zważywszy zaś na niezbyt wielką popularność produktów obu firm w Polsce, zasada działania silnika przekazywana jest jedynie fascynatom. Jak mówili mi nauczyciele: uczeń, wie że taki silnik istnieje, ale… większość kończy swą wiedzę na tym etapie. Stąd też przekazujemy informację i film, który nauczyciele otrzymali podczas prezentacji odmienności tego projektu od innych silników

W układzie tym tłoki skierowane są parami dokładnie w przeciwne strony, a więc płaszczyzny, w których pracują, rozchylone są o 180 stopni, zaś wał korbowy znajduje się dokładnie w centrum tego układu (warto jednak zwrócić uwagę, że nie jest to rozsunięcie silnika V do 180 stopni, gdyż korbowody pracujących naprzeciw tłoków nie mogą być na jednym czopie wału korbowego). Z tego, że każda para tłoków silnika przeciwsobnego zawsze wykonuje ruchy w przeciwnych kierunkach, wynika bardzo ważny fakt – siły bezwładności takiej pary tłoków samoistnie się równoważą, a zatem układ korbowo – tłokowy przekazuje na zewnątrz znacznie mniej drgań, niż ma to miejsce w silnikach o innym układzie cylindrów.

W rezultacie silnik w układzie bokser pracuje z wyjątkowo małymi oporami wewnętrznymi w każdym zakresie obrotów wału korbowego i nie wymaga stosowania dodatkowych urządzeń czy mas wyważających. To z kolei powoduje, że reaguje on na naciśnięcie gazu wyjątkowo szybko, przynosząc kierowcy szczególną satysfakcję.

Kolejną zaletą silnika przeciwsobnego jest to, że jego długość i wysokość są znacznie mniejsze niż odpowiadającej mu jednostki np. w układzie rzędowym. Ponadto zwarta konstrukcja pozwala na skuteczne zastosowanie lekkiego materiału – aluminium – do budowy jego kadłuba. W efekcie jednostka jest sztywna i lekka, a poza tym może być zamontowana w komorze silnikowej w ten sposób, że jej środek ciężkości znajduje się bardzo nisko. Skutkuje to korzystnym wyważeniem całego samochodu – jego środek ciężkości znajduje się również nisko i nie jest nadmiernie przesunięty do przodu. Symetryczna budowa silnika i jego symetryczne ustawienie w osi podłużnej auta powodują także, że auto pozostaje idealnie wyważone w płaszczyźnie poprzecznej do jego osi.

Wszystkie te czynniki skutkują stabilnym, bezpiecznym, a przede wszystkim przynoszącym satysfakcję zachowaniem auta na drodze.

Ta konstrukcyjna redukcja drgań i nisko umieszczony środek ciężkości są zatem wprost idealnymi rozwiązaniami dla budowy silnika wysokoprężnego. Stąd też w koncernie Subaru opracowano pierwszy - i jak dotąd jedyny - BOXER DIESEL

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Testy samochodów
Test Subaru BRZ – pojazd na poprawę samopoczucia i… biznesu
brak komentarzy
Testy samochodów
tttttt
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2020 CR PLUS Sp. z o.o.