x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

25 lat TDI: wydajny bestseller

16.07.2014, 20:21 przez Bogusław Korzeniowski

Audi świętuje szczególny jubileusz. Przed 25 laty koncern po raz pierwszy zaprezentował silnik TDI. Od tego czasu, wyrósł on na najbardziej wydajną jednostkę napędową, znajdującą zastosowanie zarówno w pojazdach wyścigowych, jak i w samochodach seryjnych. Do dziś, na całym świecie Audi sprzedało blisko 7,5 mln aut z wysokoprężnymi jednostkami TDI.

Co więcej, od roku 2006, ten rodzaj napędu już ośmiokrotnie przekraczał linię mety jako zwycięzca 24-godzinnego wyścigu w Le Mans. Wydajność tej jednostki napędowej potwierdzają dwie najnowsze propozycje Audi: nowa, ekonomiczna generacja silników 3.0 V6 TDI oraz pojazd koncepcyjny Audi RS 5 TDI concept z elektryczną sprężarką.

TDI to rozwiązanie pionierskie, dzięki któremu wydajność, w milionach egzemplarzy, pojawiła się na drogach“ – stwierdził Rupert Stadler, prezes zarządu Audi AG. „Większa moc przy niższym zużyciu paliwa i niskiej emisji spalin. To podwaliny TDI i koncepcja sukcesu, którą nieustannie rozwijamy.“ 

Wliczając najnowsze TDI clean diesel, Audi w czasie 25 lat  zredukowało emisję szkodliwych substancji o 98 procent. W tym samym okresie moc i moment obrotowy silników wysokoprężnych, w odniesieniu do pojemności, podwoiły się. Samo tylko średnie zużycie paliwa przez całą flotę jednostek TDI, od roku 2000 zredukowano o blisko jedną trzecią.

„25 lat TDI oznacza ćwierćwiecze zadziwiającego postępu technicznego“ – mówi prof. dr Ulrich Hackenberg, członek zarządu Audi AG ds. rozwoju technicznego.

„Z dumą spoglądamy wstecz na ten czas, ponieważ TDI znacząco przyczynił się do zajęcia przez naszą markę poczesnego miejsca wśród producentów segmentu premium. Dzisiaj, dzięki jego elektryfikacji wykonujemy kolejny krok.“ 

W ostatnio zaprezentowanym pojeździe studyjnym Audi RS 5 TDI concept, po raz pierwszy silnik diesla napędza wysokiej mocy model RS. Dzięki połączeniu motoru V6 TDI biturbo z dodatkową, elektrycznie napędzaną sprężarką, Audi RS 5 TDI concept ma moc 283 kW (385 KM) i moment obrotowy 750 Nm. Sprężarka elektryczna zapewnia szybkie, prawie niewymagające wysiłku wytwarzanie mocy, także przy niskich obrotach. Potrzebna do tego energia pochodzi w dużym stopniu  rekuperacji.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Aktualności
Silnik Audi - piąte zwycięstwo
brak komentarzy
Testy samochodów
TDi czy TSi – którego Golfa wybrać?
3 komentarze

Dodaj komentarz

Komentarze

ad

Uwielbiałem silniki TDI na pompie VP, dopóki ktoś tam na szczycie nie stwierdził, że są zbyt dobre i pod pretekstem ekologii zostały tak spierniczone, że nikomu nie zdąży się zamortyzować droższy zakup w stosunku do benzyny.

7 kwietnia 2015 21:44:34 | ocena: 0 | oceń: |Odpowiedz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.