x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Alfa Romeo i Złoty Puchar Dolomitów.

16.07.2014, 20:39 przez Bogusław Korzeniowski

Od 17 do 20 lipca odbywać się będą zawody o Złoty Puchar Dolomitów, legendarne wyścigi zabytkowych samochodów, które od zawsze przyciągają rzesze kibiców i miłośników z całego świata. Tegoroczna edycja nie tylko wyrusza z Belluno, swojej kolebki, ale również rozgrywa się w tych samych dniach, w których odbywała się rywalizacja w latach 1947- 1956.

Do wyścigów dopuszczone są samochody wyprodukowane pomiędzy 1919 a 1961 rokiem, natomiast do kategorii specjalnej z odpowiednią klasyfikacją, zgłaszane są samochody z lat 1962-1965, które wyróżniły się wyjątkowymi zasługami w dziedzinie sportu lub mają wyjątkową wartość historyczną. Wśród startujących samochodów na uwagę zasługuje Alfa Romeo 2000 Sportiva z 1954 roku, należąca do Kolekcji Muzeum Alfy Romeo.

Trudny i wymagający pojedynek w sercu Dolomitów - jednej z najbardziej fascynujących scenerii na świecie, która wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO - wije się na odcinku 584 kilometrów, podzielonym na dwa etapy i przewiduje pokonanie czternastu przełęczy Dolomitów, 62 próby, w tym 58 szybkościowych i 4 prędkości średniej, ze spadkiem przekraczającym 10% i wirażami, które wystawiają na próbę nawet najbardziej doświadczonych kierowców.

Będąca już w tym roku gwiazdą dwóch historycznych wyścigów - Mille Miglia 2014 i Vernasca Silver Flag 2014 - tym razem Alfa Romeo 2000 Sportiva, z całą swoją fascynującą historią, uczestniczy w zawodach o Złoty Puchar Dolomitów. To naprawdę niezwykle cenny okaz (na świecie istnieją tylko jego dwa egzemplarze), który wyróżnia się wyjątkową kolorystyką w odcieniu szary metalik.

„2000 Sportiva" została zaprojektowana w 1954 roku i zamysłem inżynierów Alfy Romeo była produkcja małej serii samochodów o dużych osiągach do użytku zarówno codziennego, jak i do udziału w wyścigach sportowych w kategorii „Sport". Dwulitrowy, czterocylindrowy silnik o mocy 138 KM był ściśle związany z jednostką napędową „1900" i rozpędzał „Sportivę" do 220 km/h - zawrotnej prędkości, jak na tamte czasy.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Aktualności
Alfa Romeo - wspomnień czar
brak komentarzy
Do kawy
Alfa Romeo na Mille Miglia
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.