x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Porównanie: Fiat Panda, Skoda Citigo

17.08.2012, 12:23 przez konrad

W ostatnim czasie w Polsce diametralnie zmieniły się preferencje kupujących. Jeszcze niedawno niezagrożoną pozycję lidera w generalnej sprzedaży miał Fiat. Teraz plasuje się on na dziewiątej pozycji, a przoduje tej stawce Skoda. Czy także w segmencie maluchów król zostanie zdetronizowany?

Zanim podamy fakty o obydwu modelach i zaprosimy Czytelników do dyskusji, warto przypomnieć jak dotychczas wyglądał segment małych samochodów w Polsce. W roku 2011, w Polsce sprzedaż modeli segmentu A była zdominowana przez firmę FIAT. Model Panda zakupiło 6133 klientów, co dało 41% rynku. Drugie miejsce ze sprzedażą 2098 sztuk (14% rynku) zajął Hyundai i10,  a trzecie i czwarte (ex aequo po 9%) przypadło Chevroletowi Spark (1363 modele) i Kia Picanto (1349 pojazdy). Wspominając o tym segmencie warto również podkreślić dwa aspekty. Po pierwsze segment maluchów ma coraz mniejszy udział w całościowej sprzedaży samochodów. Po drugie zaś w stosunku do roku ubiegłego na rynku pojawiły się nowe modele jak Fiat Panda oraz rodzina VW: Volkswagen Up!, Skoda Citigo i Seat Mii, co zapewne zmieni preferencje. Interesujące jest zatem, czy nowa Panda stanie się motorem napędowym pozwalającym Fiatowi częściowo odbudować pozycję w Polsce oraz jakie ma szanse nowy Citigo - model aktualnego lidera w globalnej sprzedaży.

Nadwozie - zadziorny Fiat, kontra stonowana Skoda

Oczywiście upodobania stylistyczne, poczucie elegancji i dostrzeganie urody są subiektywną oceną każdego oglądającego, lecz są stałe kanony przyporządkowane do segmentu samochodów. Przykładowo prestiżowa limuzyna powinna mieć trójbryłową formę, bo awangardowe nadwozie, nawet najwspanialej wyposażone i zapewniające super komfort, nie przemówi do serca i kieszeni klienta. Przekonał się o tym Renault oferując prawdziwe dzieło sztuki w zakresie komfortu – Vel Satisa. W przypadku samochodów segmentu A nie ma wprawdzie takich dysproporcji stylistycznych, gdyż mała karoseria ogranicza inwencje twórców, ale przyjęło się (a jest to podkreślane przy każdej prezentacji nowego modelu), że model tej klasy musi mieć lekką stylistycznie sylwetkę, która przyciąga uwagę oglądających. Pod tym względem (podkreślam jest to moja opinia) wygrywa Fiat, którego stylistyka to zadziorna, zawadiacka „mordka”. Skoda jest zaś narysowana:  bez żadnych emocji. Ot klasyczny styl Volkswagena, czyli najważniejsza jest użyteczność.

W przypadku wymiarów nie można już tak jednoznacznie określić, który pojazd zwycięży. Panda ma bowiem wymiary (dł/szer/wys) 3653mm/1643mm/1551mm, a Citigo odpowiednio 3563mm/1645mm/1489mm. Są to zatem pojazdy bardzo zbliżone gabarytowo. Jednakże Skoda, dzięki kołom umieszczonym na krańcu nadwozia, ma znacznie większy rozstaw osi (2420 mm, podczas gdy Panda 2300 mm), co gwarantuje więcej miejsca na nogi pasażerów siedzących z tyłu. Jak sprawdziliśmy, osoba o wzroście 176 cm przy ustawieniu fotela kierowcy do swoich wymiarów, siadając za fotelem kierowcy ma około 3 - 4 cm luzu w Skodzie, podczas gdy w Pandzie dotykamy kolanami oparcia fotela. Nie można natomiast wyłonić zwycięzcy, pisząc o „wyraźnie większym bagażniku Skody” (katalogowo Skoda 251 litrów, Fiat 225 litrów), gdyż obydwa są tak samo poręczne i użyteczne.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Finanse
Ubezpieczenie OC Axa Direct
brak komentarzy
Poradnik kupującego
Fiat Punto II Usterki
2 komentarze

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.