x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test Nowego Citroena C4 Picasso – marsjański łazik

19.07.2014, 14:40 przez Bogusław Korzeniowski

Samochody typu van wprowadził do Europy -modelem Esapce w roku 1984- koncern Renault. Kontynuatorzy tego typoszeregu pokazali swe pojazdy dopiero 10 lat później (rok 1994 grupa PSA i FIAT). W przypadku minivana, będącego „napompowanym kompaktem”, premierowym modelem był Renault Scenic (premiera w Paryżu rok 1996), ale w tym wypadku odpowiedź konkurentów była duża szybsza i Xsara Picasso zaprezentowana została w roku 1998 (także na salonie samochodowym w Paryżu). Po premierze nowego modelu to Citroen przejął inicjatywę budowania nowych linii modelowych i na rynek wyjechał Citroen C3 Picasso, a równocześnie typoszereg Xsara Picasso został uzupełniony o model C4 Picasso (warto zwrócić uwagę, iż nie zastąpiono produkowanego modelu, ale uzupełniono ofertę o nowy pojazd). Jednak największym wydarzeniem był zaprezentowany rok temu Citroen C4 Picasso.

Kosmiczne jaja

Wydawało się, ze w zakresie stylizacji karoserii naprawdę trudno będzie stworzyć coś oryginalnego. Po prezentacji pierwszego modelu Picasso (Xsara Picasso z roku 1998) dziennikarze szybko okrzyknęli go jako „jajowaty styl samochodu”, gdyż brak jakichkolwiek linii prostych i zarys nadwozia stworzony jakby cyrklem był zupełnie odmienny od dotychczasowych modeli. C4 Picasso przejął tę formę nadwozia (dodając nawet ogromną szybę przednią visiovan), więc przez piętnaście lat sylwetka „opatrzyła się” i nie szokowała jak na początku. Jednakże w nowym C4 Picasso nie tylko powielono dobrze znane wzory, ale też ponownie dokonano zabiegów stylistycznych, które rozpętały burzę. Tym razem było to sięgnięcie po design zgodny z trendami przyszłości.

Przód samochodu obrazuje nowy styl Citroëna z wyraźnie zaznaczonym blokiem silnika i nowym układem szewronów, których przedłużenie stanowi przykuwające uwagę spojrzenie reflektorów o „technologicznym” stylu. Subtelne światła do jazdy dziennej LED, wyprowadzone płynnie z krawędzi osłony chłodnicy, uzupełniają osadzone nieco niżej reflektory o wysmukłym kształcie. Światła przeciwmgłowe stanowią dopełnienie tego oryginalnego znaku świetlnego samochodu. 

Futurystyczny efekt 3D świateł tylnych LED nawiązuje do prototypów Tubik, Survolt i Revolte. Ponadto, tył samochodu stał się bardziej dynamiczny dzięki solidnej klapie tylnej, która zapewnia łatwy i komfortowy dostęp do bagażnika (warto zwrócić uwagę, że po uniesieniu klapy tylnej, rolę świateł ostrzegających o stojącym pojeździe pełnią wcześniej zgaszone lampy w zderzaku).

Dla wyeksponowania tych atutów stylistycznych, w laboratorium Citroena opracowano specjalne lakiery i nowe wzory felg, a efekt tych zabiegów widzimy na zdjęciach i w salonach.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Aktualności
CITROEN - meta lotna
brak komentarzy
Testy samochodów
Test Citroen C5 CrossTourer – fantastyczny kombi, ale terenowiec marny
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.