x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test Nowego Citroena C4 Picasso – marsjański łazik

19.07.2014, 14:40 przez Bogusław Korzeniowski

Wymiary wymuszone przez technologię

Jednakże nie tylko oryginalny zarys bryły i przedniej partii nadwozia zwraca uwagę patrzącego. Na bardziej zwarty i dynamiczny charakter sylwetki wpływ miała także użyta nowa platforma EMP2 (Efficient Modular Platform 2). Stanowi ona prawdziwy przeskok pokoleniowy dzięki:  , 

•  masie zredukowanej o 70 kg (o budowy wykorzystano aluminium, wysokowytrzymałą stal w przypadku niektórych części, a tylna część podłogi powstała z materiałów kompozytowych)

•  kompromisowi między komfortem i trzymaniem się drogi uzyskanemu dzięki zastosowaniu układu kierowniczego z elektrycznym wspomaganiem i zawieszeniu zapewniającemu optymalną zwrotność i reaktywność w każdej sytuacji na drodze

•  wymuszonym technologicznie wymiarom.

Platforma ta pozwala bowiem na dowolne kształtowanie wielkości wnętrza samochodu, przy stałym ustawieniu odległości ściany grodziowej (czy raczej galerii pedałów) od piasty kół. W przypadku prezentowanego modelu, porównując go z poprzednikiem, zaowocowało to krótszymi zwisami (- 70 mm z przodu), obniżeniem bloku silnika i podłogi (między - 40 mm i - 50 mm w przypadku silnika; -  20 mm w przypadku podłogi), poszerzonym rozstawem kół (+ 82 mm z przodu; + 31 mm z tyłu) i powiększonym rozstawem osi (+55 mm do 2785 mm). W efekcie pojazd ma bardziej kompaktowe gabaryty (dł.: 4430 mm – mniejsza o 40 mm,  szer.: 1830 mm – identyczna, wys.: 1610 mm – mniejsza o 70 mm), a gwarantuje więcej miejsca we wnętrzu.

Wnętrze – samochód podróżnika

Atutem samochodu klasy minivan jest maksymalne wykorzystanie i zagospodarowanie wnętrza, przy wymiarach pojazdu nie przekraczających pola podstawy klasycznego kompaktu. Jak widać po wymiarach zewnętrznych podanych powyżej, C4 Picasso spełnia te wymagania bardzo dobrze. Jeżeli zaś chodzi o wygodę pasażerów, to minivan bazuje na odmiennym od kompaktów umieszczeniu siedzących. Siedzą oni bowiem wyżej, mają pozycję bardziej pionową i nie potrzebują tyle miejsca na nogi. Warto tutaj jednak zwrócić uwagę, że Nowy C4 Picasso jest niższy niż poprzednik o 7 cm. Jednakże większy rozstaw osi, inaczej rozplanowane fotele i odmienna aranżacja płyty podłogowej, nie tylko nie zmniejszyło komfortu jazdy, ale dodatkowo wygospodarowano więcej o 40 litrów przestrzeni bagażowej. Aktualnie wynosi ona 537 litrów przy ustawieniu tylnych foteli maksymalnie do tyłu i 630 litrów po przesunięciu maksymalnie do przodu foteli 2 –go rzędu (przesunąć można indywidualnie każdy fotel o kilkanaście centymetrów). Gdy dodatkowo zdecydujemy się na złożenie tylnych foteli, uzyskamy płaską podłogę na całej powierzchni bagażowej, a pojemność wyniesie ponad 2500 litrów (w przypadku dodatkowego złożenia fotele przedniego w formie stolika).

Jednakże maksymalne walory bagażowe są wykorzystywane bardzo rzadko. Zatem najistotniejszy jest komfort jadących. Ten zaś nie daje żadnych powodów do narzekań. Szczególnie podkreśla to zamontowany w testowym modelu Pakiet Lounge, który obejmuje fotele przednie z funkcją masażu, fotel Relax dla pasażera z przodu z przedłużeniem na nogi oraz zagłówki Relax, które zapewniają wygodne oparcie karku wszystkim podróżującym.  Dodatkowo nowy CITROËN C4 Picasso posiada liczne schowki rozmieszczone w całej kabinie: oświetlony schowek w centralnej części deski rozdzielczej (wyposażony w gniazdo jack, port USB i gniazdo 220V, jest idealny aby podłączyć smartphone lub tablet), schowek usytuowany pomiędzy fotelami pasażera i kierowcy, schowki pod fotelami z przodu i w panelach drzwi, a także stoliki w oparciach foteli przednich (z lampkami LED) i zamykane schowki w podłodze pod nogami siedzących z tyłu.

Ergonomia wnętrza prekursor stylu

O ile efektowne rozplanowanie wnętrza i schowków znamy już z innych modeli minivanów, to moją uwagę zwróciła rewolucja w zakresie ergonomii i współpracy samochodu z kierowcą: zabudowanie dwóch ekranów informujących o parametrach jazdy i obsłudze funkcji samochodu.

Umieszczony bliżej kierowcy 7-calowy tablet dotykowy z 7 sensorycznymi przyciskami zapewnia obsługę wszystkich funkcji samochodu: dwustrefowej klimatyzacji, nawigacji, systemu audio, telefonu, innych systemów wspomagających prowadzenie, usług z zakresu łączności. Duży panoramiczny ekran 12’’ HD, umieszczony zaraz przy szybie przedniej, wyświetla zaś najważniejsze informacje dotyczące jazdy i może być konfigurowany przez kierowcę w dowolnym momencie. Kierowca ma możliwość wyboru informacji, które będą wyświetlane na ekranie, np. informacje na temat nawigacji lub dotyczące funkcji wspomagania prowadzenia. Może nawet w bardzo prosty sposób ustawić na ekranie tapetę, wybierając zdjęcie z własnej galerii zapisanej na podłączonej do systemu pamięci USB. Wszystkie zmiany dokonuje się przyciskiem na kierownicy, a ich intuicyjność i doskonały opis sprawiają, że aby obsługiwać ten ekran nie trzeba uprzedniego wertowania instrukcji obsługi.

Warto także zauważyć rozwiązania, nie będące rozpowszechnione w klasie minivan. Jednym z nich jest system KAMERA 360 STOPNI. Dzięki czterem kamerom zewnętrznym, system wyświetla widok samochodu „z lotu ptaka”, obraz strefy znajdującej się za samochodem lub praktyczny przy wyjeździe z garażu panoramiczny widok z kamery przedniej. W ten sposób kierowca kontroluje całe otoczenie samochodu. Elementem znanym już w tej klasie (m.in. w VW Touran) jest system PARK ASSIST, który został w Citroenie C4 Picasso inaczej zobrazowany. Ten wspomagający parkowanie system pomaga kierowcy znaleźć odpowiednie miejsce parkingowe, a po zaakceptowaniu miejsca samochód wykonuje manewr parkowania, zarówno przy parkowaniu w kopertę jak i wjeździe prostopadle tyłem. Wybierając na ekranie jakiej pomocy potrzebujemy, mamy także opcję „wyjazd z miejsca parkingowego”.

Dodatkowo nowy C4 Picasso korzysta z licznych technologii, których zadaniem jest przewidywanie niebezpiecznych sytuacji na drodze i wspomaganie kierowcy w ich pokonywaniu, w celu zapewnienia pasażerom większego bezpieczeństwa. Mamy wiec:

  • Aktywny tempomat, korzystający z czujnika usytuowanego w przednim zderzaku, który utrzymuje stały odstęp od jadącego przed nim samochodu. Gdy pojazd zniknie z pola widzenia i pas jest wolny, samochód automatycznie wraca do zadanej wcześniej prędkości. 
  • Aktywne pasy bezpieczeństwa kierowcy i pasażera z przodu wyposażone są w mechanizm, który w przypadku niebezpieczeństwa automatycznie napina pas, zapewniając maksymalną ochronę. Ponadto, alarm niezamierzonego przekroczenia linii AFIL, ostrzega kierowcę o przekroczeniu linii na jezdni za pomocą wibracji pasa bezpieczeństwa. 
  • Na podstawie obrazu zarejestrowanego przez miniaturową kamerę wbudowaną w wewnętrzne lusterko wsteczne, funkcja automatycznego przełączania świateł samoczynnie włącza i wyłącza światła drogowe w zależności od natężenia światła i warunków na drodze.
  • System kontroli martwego pola ostrzega kierowcę o obecności innego pojazdu w martwym polu samochodu za pomocą pomarańczowych diod zlokalizowanych w lusterkach bocznych.

To co mnie osobiście najbardziej zaskoczyło to brak możliwości ruszenia przy niezamkniętych drzwiach. Po wejściu do samochodu, zamknięciu drzwi  i uruchomieniu silnika okazało się, iż pojazd nie rusza gdyż… hamulec postojowy (włączający się automatycznie po wyłączeniu silnika i otwarciu drzwi, a wyłączany naciśnięciem na pedał gazu) jest stale włączony. Okazało się, iż przednie drzwi nie były całkowicie zamknięte i eliminując potencjalne zagrożenie, samochód nie ruszył do czasu zamknięcia tych drzwi.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Aktualności
CITROEN - meta lotna
brak komentarzy
Testy samochodów
Test Citroen C5 CrossTourer – fantastyczny kombi, ale terenowiec marny
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.